Kafanızda sürekli konuşan şeytanın sesini susturun…

Kafanızda sürekli konuşan şeytanın sesini susturun… DİN
0,0
15.03.2014 19:52:11
A+ A-

 

Kafanızda hiç bitip tükenmek bilmeyen ve sürekli olumsuz düşünceler fısıldayan biri oturuyor. İsyan, öfke, kuruntu, kıskançlık, gelecek korkusu, haksızlığa uğrama duygusu hepsi insanları adeta boğuyor. Öyle ki birçok insanın bedeni bu kadar olumsuzluğu kaldıramayıp hastanelik oluyor. Şeytan hiç durmadan insanları köşeye sıkıştırmaya çalışıyor, herkesin bir açığını, zayıf noktasını bulmaya çabalıyor.

Şeytan yaratılışı gereği her an insanların dosdoğru yolu üzerine oturuyor ve onları olmadık kuruntulara kaptırıyor:

Dedi ki: "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onlar(ı insanları saptırmak) için mutlaka Senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım." (Araf Suresi, 16)

Onları -ne olursa olsun- şaşırtıp-saptıracağım, en olmadık kuruntulara düşüreceğim ve onlara kesin olarak davarların kulaklarını kesmelerini emredeceğim ve Allah'ın yarattıklarını değiştirmelerini emredeceğim." Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost (veli) edinirse, kuşkusuz o, apaçık bir hüsrana uğramıştır. (Nisa Suresi, 119)

(Şeytan) Onlara vaadler ediyor, onları en olmadık kuruntulara düşürüyor. Oysa şeytan, onlara bir aldanıştan başka bir şey va'detmez. (Nisa Suresi, 120)

Kuşkusuz insanın şeytanın ağır telkinlerinden kurtulmasının tek yolu imandır. İnsan iman ettiğinde şeytanın oyunlarını görebilir, onun ters telkinlerini fark edebilir. Şeytan hiçbir zaman mümine tuzak kuramaz, onu hüzne, çaresizliğe, bitmişliğe, ümitsizliğe düşüremez. Allah ". "Sapıklar dışında Rabbinin rahmetinden kim umut keser?" (Hicr Suresi, 56) diyerek müminlerin hiçbir zaman Allah'tan umut kesmeyeceğini bildirir.

İnkâr edenler sürekli şeytana uyup kirli bir akılla yaşadıklarından umutsuzluğun ve hüznün onları sarmasından kurtulamazlar. Mümin de dünya hayatında sürekli imtihan olur ve her şeyden önemlisi imtihan olduğunu bilir. Şeytan onu doğru yolundan sürekli ayırmaya çalışır. Kafaya gelen olumsuz düşünceleri yok etmenin bir diğer yolu da sürekli şükretmektir. Mümin insanların ve olayların Allah'ın kontrolünde olduğunu bilir. Dolayısıyla insanları suçlama, onlardan medet umma gibi yanlışlara düşmez. Her söz Allah'ın izniyle söylenir, her hareket Allah'ın izniyle yapılır. Söylediğim gibi sürekli Allah'a şükretmek ruhu temizler, şeytanın olumsuz telkinini dağıtır. İnsan birçok olumlu şeyi ard arda görmeye başlar. Her zorlukla beraber bir kolaylık olduğunu bilir, üstelik her gün hayırla ve şerle denendiğini bilir. Daima Allah'a yönelen kalp sürekli huzur içinde olacaktır, böyle derin imanlı bir insana şeytan yaklaşamayacak ve zayıf ruhları etkisi altına almak için oradan uzaklaşacaktır.

Dedi ki: "Rabbim, beni kışkırttığın şeye karşılık, andolsun, ben de yeryüzünde onlara, (sana başkaldırmayı ve dünya tutkularını) süsleyip-çekici göstereceğim ve onların tümünü mutlaka kışkırtıp-saptıracağım." (Hicr Suresi, 39)

"Ancak onlardan muhlis olan kulların müstesna." (Hicr Suresi, 40)

(Allah) Dedi ki: "İşte bu, Bana göre dosdoğru olan yoldur." (Hicr Suresi, 41)

"Şüphesiz, kışkırtılıp-saptırılmışlardan sana uyanlar dışında, senin Benim kullarım üzerinde zorlayıcı hiçbir gücün yoktur." (Hicr Suresi, 42)

Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerlede, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz. (Enbiya Suresi, 35)

Kaynak: http://kalbimizdekiderinallahsevgisi.wordpress.com/

Blog sayfam: mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" href="http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.