Kalbinizdeki öfkenin sizi yakıp kavurmasına izin vermeyin?

Kalbinizdeki öfkenin sizi yakıp kavurmasına izin vermeyin? DİN
0,0
24.06.2013 01:29:58
A+ A-

Öyle insanlar var ki on yıl önce söylenen tek bir sözü bile unutmayıp onun intikamının peşinde koşuyor. Yapılan hareketi asla unutmuyor, belki de en yakın arkadaşını bir anda silip hayatından çıkarıyor, bir daha asla görüşmeye yanaşmıyor. Ne kadar zor durumda kalırsa kalsın kibiri yüzünden affetmeye ve hoş görmeye asla yanaşmıyor. Peki burada en çok kaybeden kim oluyor? En çok sıkıntı içine düşüp bunalan ve rahatsız olan kim oluyor? 

Hiç kuşku yok ki, eğer insan karşısındakinin hatasını affedemezse ve hoş görmezse en çok acıyı ve sıkıntıyı yine kendisi çeker. Kibir ve büyüklenme insanın kalbini hiç tahmin edemeyeceği kadar sıkar. Böyle insanların sürekli mutsuz olduklarını, söylendiklerini, kendilerini ne olursa olsun haklı çıkarmaya çalıştıklarını görürsünüz. Mücadele ettikçe daha da derine batarlar. İnsanların unuttukları en önemli konulardan biri insanın aciz ve eksik yaratılmış olmasıdır. Hataya çok açıktır, unutur, yanılır, aniden panik olur, gün içinde düşünemediği ve akledemediği çok fazla konu olur. Dolayısıyla karşımızdaki insandan kusursuz tavır beklemek son derece yanlış olduğu gibi adeta imkânsızı istemek olur. İnsan önce dönüp kendi hatalarına baktığında ne kadar aciz olduğunu ve affedilemeye muhtaç olduğunu çok açık bir şekilde görür. 

Bir insanın hayatı boyunca yapacağı en güzel şeylerden biri sürekli affetmenin ve hoş görmenin zevkini yaşamaktır ve bunu insanlar için değil yalnızca Allah için yapmaktır. Karşınızdaki kişi ne yaparsa yapsın onun hatasını kafanızda çok küçültün, onun elinde olmadığını ve kaderi yaşadığınızı bilin. Emin olun ki binlerce kere dünyaya gelseniz yine aynı saatte ve aynı dakikada böyle bir olayla imtihan edileceksiniz. Bu yüzden başınıza gelen her olayda, olayı ve kişileri değil olayın hikmetini düşünün. Allah'ın size ne anlatmak istediğini, sizin nefsinizi hangi yönden eğittiğini düşünün. Ve her zaman karşınızdaki kişiyi güler yüzle, iyilikle, rencide etmeden affedin. Unutmayın ki gerçekten affetmek ancak Allah'a mahsustur. İnsan ise daima affedilmeyi şiddetle uman bir kuldur. Allah affetmezse aciz bir kulun affetmesinin en ufak bir önemi yoktur. Bu yüzden güzellikle hakkından feragat edip Allah'a dönmek en mükemmel tavır olacaktır. 

Onlar, bollukta da, darlıkta da infak edenler, öfkelerini yenenler ve insanlar(daki hakların)dan bağışlama ile (vaz)geçenlerdir. Allah, iyilik yapanları sever. (Ali İmran Suresi, 134)

İnternette rastladığım bu güzel makaleyi sizlerle paylaşmak istedim. İnsan ne kadar kalbinde kin taşırsa, ne kadar insanlara öfkelenirse o kadar acı içinde yaşar ve bir türlü huzur bulamaz. Herkesin birbirine Kuran ahlakıyla, sevgiyle, muhabbetle, güzellikle, hoşgörüyle yaklaşması temenisiyle... 

Kaynakhttp://kaderingercegi.blogspot.com/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.