Kalk! Aç gözlerini! Üzerindeki derin hipnozu kırmaya hazır mısın?

Kalk! Aç gözlerini! Üzerindeki derin hipnozu kırmaya hazır mısın? DİN
0,0
12.03.2013 16:17:24
A+ A-

Her gün yataktan kalkıyorsun, yüzünü yıkayıp oflaya puflaya giyiniyorsun, servisine binip uyuklayarak işe geliyorsun. Sonra bilgisayarın başında tostunu yiyip çayını içiyor gazetelere göz gezdiriyorsun. Biraz çalıştıktan sonra öğlen oluyor, arkadaşlarınla birlikte yemeğe gidiyor yine koşa koşa masanın başına geliyorsun. İki sohbet, iki mail, bir toplantı derken akşam oluyor ve sen yine servisine binip uyuklayarak eve dönüyorsun. Sonra sende herkes gibi televizyonun başına saatler süren dizilerden birini seyretmek üzere oturuyor, koltukta uyuklama başlıyorsun. En sonunda da yorgun bedenini yatağa atıyorsun. Peki bütün bunlar ne için? Senin için aynı geçecek binlerce günden birinin sabahına uyanmak için.

Bütün bunları yaparken hiç düşünmüyorsun, çünkü beynin uyuşmuş bir şekilde yaşıyorsun, ağır hipnoz altındasın. Çevrendeki milyonlarca insan da senin gibi olduğu için bir türlü fark edemiyorsun. Bu insanlar yaşıyor gibiler, bakıyorlar, duyuyorlar, konuşuyorlar ama gerçekte ölü gibiler, ne görüyorlar ne de duyuyorlar. Bak Kuran'da bu yaşıyor gibi görünen ama gerçekte ruhu olmayan insanlar nasıl tarif ediliyor:

Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardırbununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır. (Araf Suresi, 179)

Ayette belirtildiğinde göre böyle yaşayan milyarlarca insan var dünyada. Bunlar hayatın akışına kendilerini kaptırmışlar. Kalpleri var, gözleri var, kulakları var ama şuurları kapalı. Ne kadar anlatırsan anlat, ne kadar konuşursan konuş anlamıyorlar. Çünkü bu şekilde yaratılmışlar. Allah gün içinde akıllarına bile gelmiyor. "Acaba ben ne için yaratıldım" diye hiç düşünmüyor. Yıllar geçiyor, ölüm aklına bile gelmiyor. Bir bakıyorsun Avrupa'da, bir bakıyorsun Amerika'da şuursuzca gezip dolaşıyor. Ölümün tam yanı başında dolaştığının farkına bile varmıyor. Dünya hırsı, malı, parası, işi adeta gözlerini kör etmiş. Bir gün gelip de hepsini bırakacağını, sade bir kefenle toprağa gömüleceğini akledemiyor. O çok değer verdiği, doyurup beslediği, sürekli baktığı bedeninin de bir avuç kemik yığınına dönüşeceğini göremiyor. Bir gün gelip de bedeni de dahil olmak üzere dünyada her şeyini bırakacağını anlayamıyor.

İnkar edenlerin örneği bağırıp çağırmadan başka bir şey işitmeyip (duyduğu veya bağırdığı şeyin anlamını bilmeyen ve sürekli) haykıran (bir hayvan)ın örneği gibidir. Onlar, sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler; bundan dolayı akılerdiremezler. (Bakara Suresi, 171)

Bu insanın kafasında sadece o gün yiyeceği yemek, katılacağı toplantı, akşam seyredeceği dizi ve günlük konuşmalardan başka hiçbir şey olmuyor. Topladığında nerdeyse 60- 70 yıl, hiç düşünmeden, daha Allah'ın varlığını bile fark edemeden, hiç Allah'ı zikretmeden, "benden ne istiyor" diye düşünmeden bir çırpıda geçip gidiyor. Sonra o insan ölüp tekrar diriltildiğinde Allah'ın karşısında gözlerini açıyor. Bir de bakıyor ki o dağılmış kemikleri toparlanmış ve Allah'ın huzuruna getirilmiş. Kendisi gibi şuuru kapalı, aklı kapalı, tüm hayatını derin hipnoz altında geçirmiş milyonlarca insanla birlikte! İşte o zaman bu insanın kafasındaki sis perdesi tamamen kalkıyor, hipnozdan silkinerek uyanıyor. İşte o zaman büyük bir dehşete kapılıyor. Çünkü başına gelecekleri anlıyor. Tüm hayatını Allah'tan uzak geçirmenin, sınırlarını tanımamanın, ibadetleri yapmamanın, bilerek yüz çevirmenin, Allah'ı Ve Kuran'ı görmezden gelmesinin karşılığını alacağını biliyor.  Tüm bedenini tarif edilemeyecek bir pişmanlık sarıyor. Ne kadar yalvarıp yakarsa da, ağlayıp bağırsa da artık geri dönüşün mümkün olmadığını biliyor. O nasıl dünyada Allah'ı unuttuysa, Allah'ı görmezden geldiyse, Allah'ta ahirette onu unutuyor ve onunla muhatap dahi olmuyor. Tüm hayatını kendi nefsi uğruna geçiren bu insan kendisi gibi milyonlarca insanla birlikte cehenneme bırakılıyor. Yanında ne bir yardımcı, ne de bir dost olmadan.

Gerçekten Biz sizi yakın bir azab ile uyardık. Kişinin kendi ellerinin önceden takdim ettiklerine bakacağı gün, kafir olan da: "Ah, keşke ben bir toprak oluverseydim" diyecek. (Nebe' Suresi, 40)

Bugün senin için farklı bir gün olsun! Üzerindeki ağır hipnozu kaldırdığın, şeytana pabucunu ters giydirdiğin gün olsun. Aklını aç, kalbini aç, ruhunu aç. Tam yanında olan, seni yaratan ve bunca nimet bağışlayan Allah'ı düşün. O'na kul olmak için yaratıldığını fark et. Ahir zamanda, bu insanların Allah'ı tamamen unuttuğu zorlu dönemde, sen, milyarlarca insandan farklı ol. Kimse Allah'tan bahsetmezken sen bahset. Kimse O'na yönelmezken sen derin bir sevgiyle O'na yönel, ruhunun tüm derinliklerinde O'nu hisset. Bir gün gelip de O'nun karşısında duracağın günü hiç unutma. Samimiyet ve ihlas izlediğin tek yol olsun. Bir gün terk edeceğin bu dünyaya zerre kadar değer verme. Asıl sonsuza kadar içinde kalacağın ahirete hazırlan. Buradaki ibadetlerinle, sabrınla, tevekkülünle cennetteki köşkünü hazırla. Kuran tek dayanağın olsun.

Bugün ne yaparsan yap ama üzerindeki derin hipnozu kır. Kendini mutlaka ama mutlaka uyandır. Unutma ki kendine yapacağın en büyük iyilik bu. Milyarlarca insandan farklı olmak, ahir zamanda kimse yapmazken yapmak, kimse inanmazken inanmak, kimse secdeye varmazken alnını secdeye dayamak, yalnızca O'nun rızası için yaşamak. Bunları yaptığında senin için hayat artık hiç aynı olmayacak. Ruhun Allah sevgisiyle coşacak, hayatın çok güzel bir anlam kazanacak. Allah'ın tek dostun olduğunu ve daima yanında olduğunu hissedeceksin. Zorlukların yalnızca bir imtihan olduğunu ve cennetin anahtarı olduğunu anlayacaksın. Artık seçimini yap. Milyonlarca koyun sürücü gibi amaçsızca, hiç düşünmeden yaşayan bir insan olmak mı, yoksa bakınca gerçekten gören, akleden, vicdanı açık, kalbi Allah sevgisiyle dolup taşan bir insan olmak mı.Artık seçimini yap! Kimbilir belki de bugün dünyada yaşayacağın son gündür, belki de sabah gözlerini açtığın son gündür.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.