Kalp krizinden sonra kalp kendisini onarabilir mi?

Kalp krizinden sonra kalp kendisini onarabilir mi? DİN
0,0
08.03.2013 14:13:10
A+ A-

Kalp krizinden sonra kalp kendi kendini nasıl onarır? Haberimiz bile olmandan bu işlemi nasıl gerçekleştirir? Belki de sizde kalbin kendi kendini onardığını ortaya çıkaran Timosin beta 4 proteininden haberdar olmayan milyonlarca insandan yalnızca bir tanesisiniz. Bugün sizlere her insanın vücudunda yaratılmış olan bu kusursuz sistemden ve nasıl çalıştığından bahsetmek istiyorum.

Dünyada yaratılan gelmiş geçmiş milyonlarca insanın hepsinin kalbinde böyle muazzam bir sistem konmuş. Bildiğiniz gibi kalp insanın müdahalesi olmadan ve hiç durmadan kendi kendine çalışan bir organdır. Kendisini oluşturan hücreleri, özel kapakçık sistemleri ve bunların açılma ve kapanma düzenleri ile son derece kompleks ve özel sistemlere sahip bir organdır. Yaptığı işin benzerini yapabilecek bir organ yoktur.

Peki kalbimizin işleyişinde en ufak bir aksaklık olsa ne olur? Kalp krizi sonrasında kalp kendisini onarabilir mi? Timosin Beta-4 proteinin kalbin onarılmasındaki görevi nedir? Şimdi bu soruların cevabını verelim:

Henüz yaratılışı üzerinden 22 gün geçmiş olmasına rağmen, ceninin sol yanında küçük bir hücre topluluğu hareket etmeye başlar. Artık bu hücre topluluğu uzunca bir süre hiç durmayacaktır. Asla yorulmayacaktır. Dakikada yaklaşık 70 kere, bir yılda yaklaşık 35 milyon kere, ortalama bir ömür boyunca ise 2 trilyon kere atacaktır. Tüm hayatı boyunca yaklaşık 227 milyon litre kan pompalayacaktır. Hiç yorulmadan kan damarları aracılığı ile tüm organları besleyecektir. Kalp, Allah dilediği için her bedende görevini mükemmel bir şekilde yerine getirir, her an, her yaptığı işte Allah'ın gözetimi altındadır.

"Allah, sizi annelerinizin karnından hiçbir şey bilmezken çıkardı ve umulur ki şükredersiniz diye işitme, görme (duyularını) ve gönüller verdi." (Nahl Suresi, 78)

Yaşamın temeli olan bu organ aynı zamanda kendisini beslemek için de kan kullanır. Ancak, Allah insanlara acizliklerini hatırlatmak için bazen kalbi besleyen damarları; kolesterol (kan yağları), diğer yağlar, kalsiyum ve kandaki bazı maddelerin birleşerek oluşturdukları tabakalar (plaklar) gibi sebeplerle daraltabilir. Bu durumda kalbin kendini besleyen damarları (koroner arterler) dolaşım bozukluğuna neden olur ve koroner yetersizlik meydana gelir. Damarların daralmaları zaman içinde tam bir tıkanıklığa dönüştüğünde ise şiddetli göğüs ağrısıyla birlikte kalp krizi oluşur. Bu rahatsızlık büyük çoğunlukla ölümle sonuçlanır, ancak bazen kriz geçiren kişi kurtulur. Fakat kalp geçirdiği bu rahatsızlık nedeniyle zarar görür.

Son yıllarda yapılan çalışmalar kalbin çocuklardaki gelişim sürecinde ürettiği bir proteinin, zarar görmüş kalp hücrelerinin onarılmasını ve kalbi besleyen damarların sayısının artmasını sağladığı keşfedilmiştir. Bu proteinin adı Timosin Beta-4'tür.

Kalp krizi esnasında kalbe kan akışının aniden durmasıyla kalp hücreleri ölür ve kalpte onarılması mümkün olmayan zararlar meydana gelir. Kalpte ortaya çıkan bu tahribatla, hasta bundan sonraki hayatına yaşam kalitesi düşmüş olarak devam eder.
Kısa bir süre öncesine kadar, diğer organların aksine kalbin kendisini yenileme yeteneğine sahip olmadığı zannediliyordu. Ancak, günümüzde, bu zararın aslında vücut tarafından telafi edilebileceği anlaşılmıştır. Çocuklarda kalbin gelişiminde anahtar rol oynayan timosin beta 4 (TB4) adlı protein, yetişkinlerin kalbinde ''uykudaki'' kök hücreleri uyandırır. Birçok canlının dokularında bulunan ? 1 ve ß 4 olmak üzere iki tipi bulunan timosin adlı bu küçük proteinler vücuttaki hücreleri yeniden programlama özelliğine sahiptirler. Günümüzde ilaç olarak verilen bu protein, kök hücrelere kalbin onarılmasıyla ilgili bir kod yollar. Böylece başka tedaviye gerek kalmadan kalp kendi kendini tedavi eder. İlaç şeklinde verilen bu protein, kök hücrelerinin kalp ve damar hücrelerine dönüşmesini sağlayarak kalbin performansını %25'e varan oranda arttırır, zarar görmüş kalp hücrelerini onarır ve kalbi besleyen damarların artmasını, kasların da kendi kendilerini onarmasını sağlar.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, bu mükemmel işleyen organda herhangi bir aksaklık olduğunda bazı proteinlerin devreye girerek kalbi onardığını ortaya koymuştur. Ancak elbette tıp bilgileri olmayan proteinlerin kalpte oluşan zararı tespit edecek, buna karşı tedbir geliştirecek ve bu tedbir ile hayat kurtaracak bir bilinçleri yoktur. Fakat, yeryüzündeki tüm insanlarda, aynı görevi yerine getirmek için hazır bulunmaktadırlar. Bu üstün özelliklere sahip protein ne bir insan aklının ne de hayali evrim sürecinin bir eseri değildir. Bu, yarattığı herşeye bir düzen, intizam ve kusursuzluk veren Allah'ın yaratmasıdır.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.