Kan gölündeki kurban(lık)! ve kan gölü İslam coğrafyası!

Kan gölündeki kurban(lık)! ve kan gölü İslam coğrafyası! DİN
5,0
06.10.2014 00:27:04
A+ A-

 

Sanatçı Leman SAM'ın kurban hakkındaki twit'i ve akabinde aklı selim büyüğümüz! Sayın ARINÇ'ın cevaben yaptığı konuşma toplumu adeta yeni bir kamplaşmaya götürdü. Sayın SAM'ın mesajı her ne kadar amacı ve dozajı aşmışsa da, (benim için kurban kesen ile kafa kesen birdir demişti) kendisine ülkenin edep bekçiliği rolü biçen ARINÇ'ın cevabı da bayramın kardeşlik ve hoşgörü ruhu ile bağdaşmayıp en az o kadar dozajı aşmıştır.       

Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve (gökte) iki kanadıyla uçan her tür kuş, sizin gibi birer topluluktan başka bir şey değildir. Biz Kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonunda hepsi Rablerinin huzuruna toplanıp getirilecekler. (EN AM SURESİ 38.AYET)

Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele. (HAC SURESİ 37.AYET)

Yukarıdaki ayetlerde de belirtildiği gibi ve bizlerin büyüklerimizden duyduğumuz kurban kesme amacı ve şekli(kurbanlık hayvan kesileceği bıçağı bile görmeyecek) ile tamamen çelişen,  hoşgörü, estetik, temizlik ve gizlilikten yoksun katliamvari kurban kesme şovlarına ben dahil milyonlarca Müslüman midesi kalkarak şahit oluyoruz. Batı dünyası ve gayrı müslim dünya halkları da ne yazık ki bizleri bu manzaralardan dolayı gülünç ve cani olarak görmekte pek haksız değiller.

Bu gün akşam haberlerinde kurban eti dolayısı ile hastanelere baş vuran tansiyon, şeker, kalp krizi, kolestrol hastalarının sayısı normal zamana göre üç-beş kat arttı diye bir haber vardı. Bu haber bile kesilen kurbanların ne kadar yoksula dağıtıldığının göstergesidir. Herkes birbirinden kurban etimi nasıl saklarım ya da en lezzetli kavurmayı nasıl yaparım diye bilgi alıyor. YORUMLAR

Niyet ve sonuç -

Niyetimiz halis olabilir lakin sonuç faydadan çık zarar veriyorsa..niyetin bir ehemminiyeti kalmıyor.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.