kelimeişehadet

kelimeişehadet DİN
5,0
26.01.2013 10:09:24
A+ A-

Şehadet, şahid, şehid...

Hepsi arapçada aynı kökten türemiş kelimeler. Kelime-i şehadet yani islamın şartlarından biri olan cümle, içinde çok büyük bir sorumluluk ve yük barındırmakta. Bunu söylemek, dillendirmek o kadar kolay olmamalı aslında. Bir şeye şahid olmak, o şey hakkında şehadet edebilmek çok zor, bir insan için.

Hele ki yaratıcıdan başka ilah olmadığına şehadet ediyorsanız bir değil bin kez düşünmelisiniz. Bunu negatif manada yazmıyorum. Bunun getirdiği yük ve sorumluluğun ağırlığından bahsediyorum.

Nasıl şahid olabilirsiniz ki şehadet edebilesiniz? "o" nu beş duyu ile algılamak, bu şehadeti diğerlerine kanıtlamak pek mümkün değil. Bu konuda doğadan, evrenin düzeninden yani mikro ve makrokozmostan verilen örnekler iddia olarak yerinde olsa da şehadet için yetersizdir çünkü madde üzerinden "aşk"ı kanıtlama çabasıdır, hep yetersiz kalacaktır.

O halde şehadet etmek, şahid olmak nasıl olabilir? Bu bireysel midir, yoksa topluluklar da buna topluca şahid olabilirler mi? Bence kesinlikle bireyseldir.
Peki şehadet etmek ve bu cümleyi kurabilmek için ne gereklidir?

Bilgi bir yere kadar gerekli olabilir ancak bilgi ile bilmek insanı sınırlar. Şahid olunacak olan yaratıcı olunca onu ancak keşf etmek mümkün olacaktır. Bunun da ilk safhası sezgidir. Sonra da fehm gelir. Bu safhalarla bilgi ile değil de hikmet ile irfan yolunda ilerleyen birey belli bir süre sonra değil, bilinmeyen ve her an olabilecek veya hiç olmayacak bir zaman sonra buna vakıf olabilir. (olasılıktır)

Dolayısıyla kelime-i şehadet islamın ilk şartlarından biri (hatta ilk şartı diyen de çoktur) ise bu şartı yerine getirmek belki bir ömür alır, belki de yetmez. Bence İslam dininin en önemli, en zor ve en anlamlı şartıdır.ETİKETLER: Haber, Haberler, İslam, İddia, aşk, zaman,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.