Kendi değerlerimizle bakmak!

DİN
0,0
28.08.2014 22:24:08
A+ A-

Kendi Değerlerimizle Bakmak!

Dilimize pelesenk olmuş bir şey vardır. Hani hepimiz bunu çok kullanırız ya! Ve bu biz Doğu insanları için her şeyin fevkinde olan bir yol gibi görünür. Evet, bu bir gerçektir. Peki, nedir bu? Bu hiçbirimizin farkında olmadan bizi cezb eden Batı Medeniyeti 'dir. Ben şöyle bir soru sormak istiyorum. Batı medeniyetinin bizi kucakladığı(ki böyle bir şey olamaz) değerlerimize saygılı olduğu herhangi bir realite var mı?

Cevap veriyorum:  Sanmıyorum ve hiçbir zaman.

Çünkü bizim kendimizi (Müslümanlar) alaşağı ettiğimiz yol nedir biliyor musunuz? Her olayı değerlendirirken batının mutlak olan üstünlüklerinden dem vurmamızdan kaynaklanıyor. Batı medenidir, batı demokrattır, batı bilimin yuvasıdır, batı insan haklarına saygılıdır çünkü insan hakları mahkemesi ordadır! Gibi.  

Ben de diyorum ki: Seyyid Kutub'un dediği gibi    "Hiç şüphesiz batılı insanın önderliği son bulmak üzeredir. Bunun asıl sebebi batı medeniyetinin maddi yönden iflas etmesi veya askeri ve ekonomik güç yönünden zayıflaması değil. Batılı insanın önderliği sona ermiştir. Çünkü batı sistemi devrini tamamlamıştır. Bu sistemin önderlik görevini yürütecek kadar değer ölçülerine sahip değildir. Ve zaten hiçbir zaman da sahip olmamıştır."

Batılı her olayı değerlendirirken kendisinin mutlak olan üstünlüğüne ona olan inancından kaynaklanıyor. Howard Wiarda diyor ki:  Biz, bir ulus ve bir siyasi kültür olarak kendi kurumlarımızın insanlık âleminin günümüze kadar şahit olduğu en mükemmel kurumlar olduğuna yürekten inanıyoruz. Ve şöyle devam eder: Bu kurumları ve değer yargılarımızı geri kalmış olduğuna inandığımız yörelere ve insanlara ihraç etmeyi boynumuzun borcu olarak biliyoruz."

Ve şuana kadar ortaya koydukları değerleri ne kadar içimize sindirdiklerini hepimizde çok iyi biliyoruz. Ama unutmayın İslam coğrafyasında meşruluğunu İslam'dan almayan hiçbir ideoloji ve sistem devamlılığını göremeyecektir. Ve bizim de kendi değerlerimize(İslami değerler) bakışımızın ölçütü batı kökenli bir bakış ölçüsü olmamalıdır. Meşruluğunu İslam'dan ve Kur'an'dan alan bir perspektif olmalıdır. Bugün Ortadoğu'da da var olan temel sorunların çözülememesinin nedeni Kur'an'i bir metotla(İŞID gibi İslam'a zarar veren oluşumlar değil)  hareket edilmemesindendir.

Kendi değerlerimize kendi topraklarımızda var olan gerçekler ile bakarsak bazı şeylerin değişeceğini elbette göreceğiz.

 Hiç şüphesiz.

 

 

GÖKHAN IŞIK

28.8.2014YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.