Konstantinopolis Alındı, İslambol Oldu

DİN
5,0
18.02.2014 20:26:03
A+ A-

Tabii ki en büyük olay Resullah'ın hadisidir. Hadisi Şerif üzerine birçok kişi İslambol'u fethetmek için çaba sarfetmiştir.
        2. Mehmed (Fatih Sultan Mehmed)'in babası 2. Murat'da İslambol'u almak için çaba sarfetmiştir.
        Birgün Hacı Bayram Veli'ye hocam; "Konstantinopolis'i almak bize nasip olacak mı?" diye sormuştur. Hacı Bayram Veli, "Şu kundakta ki çocuğa nasip olacaktır" demiştir öyle de olmuştur.
        2. Mehmet (Fatih Sultan Mehmed)'in yanında Bizans yanlısı Çandarlı Halil Paşa, Bizans'ın içinde Osman'lı soyundan giden bir hain Orhan Sultan. Halk arasında bundan dolayı Bizans oyunları derler. Bizans oyunları hala devam etmektedir. İçten ve dıştan harekatlar devam etmektedir.
        Cibali Baba'yı unutmamak gerek. Cibali Baba, Bizans'a yerleşmiş bir evliya idi. Ve şöyle dua ederdi "Gavurcuklarımı Koru Yarabbi" ve ALLAH'ta koruyordu. 2. Mehmet (Fatih Sultan Mehmed) namaz kılıyor "Ya Cibali yada Ben" diye dua ediyordu Cibali Baba vefat edince Fetih yolu açıldı.
        2. Mehmet (Fatih Sultan Mehmed)'in, Ebu Eyyub El Ensari Hz.'nin mezarını bulması ayrı bir konu.
        Akşemsettin kim?
        Akşemsettin, Hacı Bayram Veli'nin Halifesidir. Hacı Bayram Veli'nin kökü Ahmet Yesevi'ye kadar gider.
        Sonuç olarak; Konstantinopolis alınır. 2. Mehmed Fatih Sultan Mehmed olur. Konstantinopolis İslambol olur.
        Fatih Sultan Mehmed, Ayasofya'da namaz kıldırır ve İmamlık yapar rivayete göre üç kere tekbir alır. Neden üç kere tekbir aldığını sorduklarında, ancak üçüncü defa da Kabe'yi karşısında gördüğünü söyler.
        Fetih'ten sonra Fatih Sultan Mehmed bütün mahkumları serbest bırakır. Bu mahkumların içinden bir Papaz'la karşılaşır. Papaz'a niçin zindana atıldığını sorarlar. Papaz der ki; "Bana İstanbul alınacak mı diye sordular, bende evet dedim beni zindana attılar". Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmed şu soruyu sorar "Peki bizden çıkacak mı?" Papaz'ın verdiği cevap " Çıkmayacak ama sizinde olmayacak". Bakın yalılar, Boğaz kimin? Boğaz'da kimlerin evleri, yalıları var.
        Peygamber Efendimiz (s.a.v); İstanbul'u fetheden komutan ne güzel komutandır, onun askeri ne güzel askerdir, buyurmuşlardır. Peki kim aldı? Fatih Sultan Mehmed. İşgale uğradı, ikinci defa kim aldı? İkinci defa alan acaba bu hadisin neresinde?
        Bir zamanlar bir dizi vardı, Ekmek Teknesi. Heredot Cevdet yine o kahvede anlatıyor: " Aga bir şeyi anlamadım, Ulubatlı Hasan bayrağı burca dikti. On tane ok yedi, yıkılmadı. Onbirincide dandik bir ok yedi, yıkıldı. Aga ben bunu anlamadım. On tane ok yedi yıkılmadı da on birincide dandik bir okla nasıl yıkıldı?" Heredot Cevdet: Bu beni aşar ehline müracaat etmek gerekir dedi. Fırıncıya sorarlar ve aldıkları cevap şu olur; "On tane ok yedi yıkılmadı, gururlanmadı. Sonra gururlandı, benlik gurur geldi. İşte o zaman bir dandik okla yıkıldı."
        
Süleyman'ın yolunu kesen
Şol bir karınca imiş.
Yunus Emre.

        
Karınca nedir? Gururdur.
Bu da Arif'lere bir mesaj oldu...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Ahh İstanbul -

Fatih Sultan Mehmet'le ilgili yukarıdaki hadiseyi bilmiyordum, açıkçası... Çok ilgimi çekerek okudum.. Özellikle bir İstanbul aşığı olarak hem de... Selam olsun hem O'na hem de o kutlu askerlerine... Akşemseddin Hocanın da şefaati üzerimize olsun her daim, hem bize, hem İstanbul 'a..zeynep

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.