Koş Ali koş... Coş Ali coş...

Koş Ali koş... Coş Ali coş... DİN
0,0
02.02.2014 16:27:10
A+ A-

Koş Ali Koş…Çoş Ali Çoş..

Türkiye de ki rejim kendisini yenilemek etrafında paydalananları mutlu etmek için bir konu belirliyor, bir gündem yaratıyor bir haber yayıyor ve arkasında bütün Alevi yazar, çizer, dede, önder, başkan veya ileri gelen görüntüsünde ki ler kaleme sarılıyor, sosyal medya ya, radyo veya televizyon kanallarına koşuyor….o konuda söyleyecek bir söz için boy gösterisi başlar. Karyerleri isyan edecek ya, Egolar tatmin olacak ya?…….ve…Koş Ali Koş…Çoş Ali Çoş..

Yorum..yorum…analiz….analiz….tespit…..tespit…tahlil…tahlil…sıralama başlıyor!

Enazında Şu son 1000 yıllık tarihinizi hep Sünnilerin yazdığı çizdiği, yönetip yönlendirdiği ve dinsel yaşam sistemine bağıtladığı ‘kara lekeyi’ temizleyin. İran,Ermenistan,Rusya, ırak, Mısır ve Avrupa’da saklanan tarihi temizleyin bari…Her belirlenen gündeme koşa koşa peşinde koşmayın, bir gündem de siz belirleyin eğer samimi iseniz!

Egemen ulus, egemen sınıf egemen dinsel inanç seni egemen yapmaz, her dönem köleliği dayattı bundan sonrada öyle olacak! Minaresiz camilerin sayısında ki çoğalma, yazar çizerin de ki artış, kitap sayfalarında ki kabarış senin kazanım sağladığının işaret etmez.  Bulandırılmış 1000 yıllık tarihini daha da bunaltır!

Tarihini yazan onlarca yazarın yüzü aşkın kitabında sen yoksun, aslında! Yazılanlar Alevilik değildi…Bir tespitle yerin olman istenen yerin belirleniyordu! Mezapotamya ve Anadolu’dan koparılıyordun, Arap çöllerine savuruluyordun sen! Oysa enaz beşbin yıldır Mezapotamya ve Anadolu’da yaşıyordun ve her ikisinden uzaklaştırılıyordun sen..Dünya ticaretinin başladığı ilk yol İpek yoludur ve sen bu yolu çevrelemiştin, gelenler, gidenler ve konaklayanlarla içiçe olmuştun…işte sen ozaman evrenselleşmeye adım atmıştın. Çünkü bağnazlık değil hoşgörüyü benimsedin. Bütün Evren sema döner!

Koş Ali Koş…Çoş Ali Çoş

Peşinde koşturursun yaratılan suni gündemlerin ve kendine bir görev çıkarırsın bu soyut gündemlerde ve koşarsın hep…1000 yıldır koşuyorsun ve hala koşarsın…Takkiye yapa yapa…Asimilasyonu sindire sindire koşarsın gündemlerinde ve hemde su gibi akıyosun sen…Şahları..İmamları…Pirleri…Sultanları…geçtik şimdi ve yeni gündemlerle hava sımsıcak yapıldı senin için…Pardon gündem Ne idi?

Hacca 100 dede gidecek (miş)…Cami Cemevi Aşevi Projesi ..Cemevleri ibadethane kabul edilecek mi?…Diyanet lağv edilecek mi?…zorunlu din derleri kaldırılacak mı?…Madımak müze olsun mu?….bazı Tunceliler Hz Muhammed’in 22. kuşakta akrabaları mıdır?..Alevilik islamin bir mezhebi midir?…Bizim Ali başka Ali midir?…

Koş Ali Koş…Çoş Ali Çoş

Sen ne yaparsın? Nereye koşarsın ve koştukça neden çoşarsın? Koşturuldukça sana yolda birşey bulaştırıyorlar mı dersin? Yeryüzünde inançları ve toprakları için eli kana bulanmamış ve bayrakları kanla çizilmemiş tek iki halk var birisi dünya nın batısında ki Amerika kıtasında ki Kızılderililer, ikincisi ise Anadolu ve Mezopotamya nın ortasında ki Aleviler’dir..İkisi de saf ve temiz ve bir o kadar da ‘ahmak’… Piyasa Tüccarlarınca kandırılan, yönlendirilen ve yönetilmeye çalışılan halkların tarihi, kültürü, toprakları, inanç ve yaşam tarzları egemen sistemlere peşkeş çekildi, egemen dinlere payanda edildi.

Türk İslam sentezi 1410 yılından bu yana seni kendisine çekerek emiyor, sıvazlayarak eritiyor ve sen daha yeni dirilmeye çalışıyorsun, bunu yaparken de beceremiyorsun! Ne olduğunu söyleyemeyecek kadar zembereği boşalmış tarihsel saat gibisin! 1410-2010 yılları ve tam 600 yıldır sürükleniyorsun acılar içerisinde, kıvranıyorsun yanıklar içerisinde ve şaşa dönmüşşüsn alaca karanlığında yeryüzünün…ve sen nesin?.. sen kimsin?…hala bu hesaplarla uğraşacak kadar talan edilmiş tarihinle yüzleşirken de son derece safsın!

Koş Ali Koş…Çoş Ali Çoş

Yarım aydın ve alevi esnaf koşturur, yoruluncaya kadar! Sonra bir gündem daha düşer orta yere yine yeni bir eğlenceymiş gibi görev edinir medya sahalarında! Halkla buluşma, birleşme, tarihinle birleşme ve güneşin yüzüne çıkarma yok…İllede bir çembere alınman isteniyor. Yine bir sistem yazarına muhtaç koşturmacan başlar! Bütün evren semah dönüyorsa sende bütünün içerisinde bir parçasın, lakin mekke ve Medine de şeytan taşlamaya gitmen neye hizmet?

Ey Alevi :

Yeryüzünde ki insanlık, toplumlar ve sınıflar tarihinden koparılarak sana bir tarih yazıldı, yazılıyor ve sen buna inanmak için de koşturdun, koşarken de çoşardın! Sen diğer dünyalılardan ayırt edilerek ”Güneş” yapıldın..’ışık’ yapıldın..’yıldız’ yapıldın ama hiç dünya’lı bir insan ve topluluk yapılamadan koşturuldun…Öylesine kitaplar sıralandı ki Kitapçı raflarında, öyle kabartmalar yapıldı ki siyah mürekkep damlalarında, neredeyse her 8 ayda senin için kitap yazanlar oldu, köy merasında anıtlaşmak için!

Koş Ali Koş…Çoş Ali Çoş

T.C Kültür bakanlığınca 100 dede Kerbala’ya gönderilecek miş! …Yakında Alevi esnafları, dernek yöneticileri, vakıf yöneticileri, minaresiz camilere dönderilen cemevi ve yarım aydınları da götürürlerse şaşırmam! 900 yıl önce Şah yoluyla girdin İslam alemine, 600 yıl önce Bektaş’ın yoluyla Türk-islam sentezine davet edildin, 400 yıl önce İmamın yoluyla Kerbalaker edildin ve elbette Haccı da hak ettin, 2014′te..

Koş Ali Koş…Çoş Ali Çoş..


Kerbala’ya koş…Mekke’ye koş…Medine’ye koş…Necef’e koş… Ali’ye koş….Koş Ali Koş..Coş Ali ye coş..Kerbala’ya dede lazım mış!..Koş dede koş….Arabistan’a koş ve koşarken de çoş..Çoş ki döndüğünde yeni bir çoşku yaratasın Minaresiz Cemevlerinde! 

Tarihinde hep koştun ve her zaman da çoştun ! Fakat sel olamadın, şelale olamadın ve Hep Kızılbaş olamadan koşturdun! Heyecan ve umut veremedin milyonlara!

Aleviliği veya Alevileri kazanç ve karyer yapma kapısına çevirenlerden iğreniyor insan!…Yarım aydınların ve tüccar yazarların rant merası yaptıkları bu ezeli inanç ve yaşam felsefesi kendisi hariç bir çoklarını ayağa dikti hemde yaşayan birer ölü olarak köy merasının ortasında anıtlaştırdı!..Köy varoldukça bunlarda varolacaktır, köylülük bittiğinde bu anıtlar da çöpe atılacaktır. Çünkü yeni insan yeni bir dünya için bütün hürafilikten, hürafilerden arınıyor, hemde her gün!..


Koş Ali Koş…Çoş Ali Çoş.. Koş dede Koş…Koş yazar koş..

 

Kadim Laçin


info@kadimlacin.com
2 Şubat 2014

Fotoğraf: Kadim Laçin

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.