Kunut duası ve anlamı

Kunut duası ve anlamı DİN
5,0
30.11.2014 05:06:21
A+ A-

Sadece Vitir namazında okunan, ancak bir musibet ve bela gibi hallerde sabah namazının farzında okunabilen, Cenaze namazında da cenaze duası olarak okunması gelenek olan duayı bilmeyenlerin okuyabileceği dualar arasında sayılan ve hangi durumda olursa olsun okunması sünnet olan Kunut duası şöyledir:

"Alllahümme inna neste'înüke ve nestağfirüke ve nestehdîke ve nü'minü bike netûbü ileyke ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleykelhayre küllehu neşkürüke velâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük. Allâhümme iyyâke na'budü ve leke nusallî ve nescüdü ve ileyke nes'a nahfidü nercû rahmeteke ve nahşa azabeke inne azabeke bilküfâri mülhık."

Kunut duasının Türkçe anlamı:

"Allâh'ım! Biz senden bize yardım etmeni, bizi bağışlamanı, bize hidayet vermeni istiyoruz. Sana iman ediyoruz, sana tevbe ediyoruz, sana güveniyoruz, seni bütün hayırlarla övüyoruz, sana şükrediyoruz, seni inkâr etmiyoruz. Sana isyan edip duranları hal'ederiz ve terk ederiz (onlardan ilişiğimizi keseriz). Allâh'ım! Biz ancak sana ibadet ederiz, senin rızan için namaz kılar ve secde ederiz. Senin rahmetine kavuşmak için koşarız ve çalışırız. Senin rahmetini umarız ve azabından korkarız. Muhakkak ki senin azabın kâfirlere erişecektir."

(Kaynak: Büyük İslâm İlmihali, Müellifi: Ömer Nasuhi Bilmen, Sadeleştiren: Ali Fikri Yavuz, Bilmen Basım ve Yayınevi, s. 161)YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.