Kur-an’a göre yenilmesi haram sadece 4 yiyecek var…

Kur-an’a göre yenilmesi haram sadece 4 yiyecek var… DİN
0,0
23.07.2015 15:53:28
A+ A-

 

Evet, Kur'an'da haram olarak bildirilen yalnızca 4 yiyecek var. Buna rağmen yobazlar kendi kafalarına göre birçok yiyeceği Müslümanlara haram kılmışlardır. Mesela Hanefî Mezhebine göre balık cinsinden kabul edilme­yen midye, istiridye, yengeç, teke, istakoz ve bunlara benzer hayvanların yenmesi de helâl değildir. Yine yobazların kendi uydurdukları hadislere göre bir mezhebe göre helal olan yiyecek diğer mezhebe göre haramdır. Bu durum Müslümanların sadece Kuran'la hareket etmeleri gerektiğinin de kanıtıdır.

Allah Kuran'da Müslümanların kadın olsun erkek olsun, israf etmeyecek şekilde helal olan her şeyden yiyip içmelerini buyurmuştur. Kuran'ın, haram yiyecekler konusunda çizdiği sınırı hep birlikte görelim;

" Öyleyse Allah'ın sizi rızıklandırdığı şeylerden helal (ve) temiz olanlarını yiyin; eğer O'na kulluk ediyorsanız Allah'ın nimetine şükredin. O, size ancak ÖLÜYÜ, KANI, DOMUZ ETİNİ ve ALLAH'TAN BAŞKASI ADINA KESİLMİŞ OLANI (HAYVANI) haram kıldı. Fakat kim mecbur kalırsa, saldırmamak ve sınırı aşmamak üzere (yiyebilir). Çünkü gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. Dillerinizin yalan yere nitelendirmesi dolayısıyla şuna helal, buna haram demeyin. Çünkü Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Şüphesiz ALLAH'A KARŞI YALAN UYDURUNLAR KURTULUŞA ERMEZLER. (Nahl suresi,114-116)

Size (haklarında yasaklar) okunanlar dışındaki hayvanlar helal kılındı.(Hac Suresi,30)

Deniz avı ve onu yemek size ve (yeryüzünde) dolaşanlara bir yarar olarak helal kılındı... (Mâide Suresi,96)

Görüldüğü üzere, Allah, Kur'an'da yalnızca dört haram yiyecek bildiriyor. Bu konuda muğlak bir durum söz konusu değildir. Bunların haricinde haram belirlemek Allah'ın hükmüne ortak olmaya çalışmaktır ve batıldır. Allah Katında geçerliliği yoktur ve daha da önemlisi Allah Adına yalan söylemektir.

Son olarak Müslümanların "Allah'tan başkası adına kesilmiş hayvanı" yememe hükmüne dikkat etmeleri gerekiyor. Yurt dışındaki restaurantlarda yenilen etler Allah adına kesilmediği için yenmemeli, Müslümanlar bunun yerine balık tercih etmeli, ya da Müslümanların işlettiği yerlerden yemelidir.

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.co

Video sayfam: mynet.com/erkanarkut/videolari/liste" href="http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/list

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.