Kur'an Kıssaları ve 'Şirk'

Kur'an Kıssaları ve 'Şirk' DİN
5,0
28.08.2014 23:53:56
A+ A-

Kur'an da hepimizin bildiği gibi birçok peygamberin ve kavmin kıssası anlatılır. Onların neden helak oldukları, nerelerde hata yaptıkları, peygamberlerinin onlara nasıl öğütlerle geldiğini defalarca okuruz. Kur'an bize bu kıssaları tarihi bir kaynak olmak için ya da eskilerin masallarını anlatmak için anlatmıyor. Bu kıssaların ortak bir amacı vardır. O amaç şudur; "siz de eğer size peygamberler, Allah'ın öğütleri geldiği halde yoldan çıkarsanız kıssalardaki kavimlerin akıbeti sizi de bulur". Peki bu kavimlerin helak olmalarının ortak bir sebebi var mı?

Genel bir meal okuması yapıldığı zaman yukarı da sorduğumuz sorunun cevabı gayet açık olarak görülebilir. Kur'an'da anlatılan kavimlerin hepsinin ortak yönü "Allah'a Şirk Koşmaktır". Hiçbir zaman peygamberler kavimlerine Allah'a inanın dememişlerdir. Her zaman O'na ortak koşmayın ilah diye edindiklerinizi bırakın demişlerdir. Mesela Peygamberimiz ilk Mekke'ye geldiğinde Mekkeliler Allah'ı bilmiyor değillerdi. Onlar Allah'a inanıyorlar ama O'nun yanında şans, bereket vb. getirdiklerine inandıkları putlara da inanıyorlardı. Kabe bu putlarla doluydu. İkinci bir örnek olarak Hz. Musa'nın kıssasın da Firavun Allah'ı bilmiyor ya da ona inanmıyor değildi. Firavun kendi ülkesinin sahibi olduğunu Allah'ın ona verdiği gücü, krallığı sanki kendi yaratmış gibi davranıyor ve  bu şekilde Allah'a ortak koşuyordu. Ve sonunda Allah'ın azabı geldi ve Firavun sularda boğuldu gitti. Peki bu anlatılanlardan günümüze çıkaracağımız dersler ne olacak?

Günümüzde herkes eminim ki evinde yaptığı taştan putlara veya başka maddelerden yapılan somut putlara tapmıyordur. Kime sorsak Allah'ı biliyordur. Fakat kıssalarda anlatıldığı gibi herkesin -dikkatlice bakınca- bir putunun maalesef; Allah'a ortak koştuğu şeylerin olduğu görülmektedir. Ve bu İslam'ın en temel kuralı olan "Tevhid'e (Yalnızca Allah'ı İlah edinmek)" aykırıdır. Nedir mesela günümüzün putları; en başta nefsindir, o ne derse onu yaparsın. Sonra okuduğun okul, tuttuğun takım, siyasi parti, çok sevdiğin ünlü,siyaset adamı vs. Liste uzar gider. Kısaca seni Allah yolundan ayıran ve O'na ortak koşacak kadar yücelttiğin her şeydir senin putun. Ve bunlar kıssalardan gördüğümüz gibi helakımıza kadar sonuçlar doğurur.

O zaman gelin sevgili kardeşlerim oturup düşünelim ve putlarımızı tespit edelim. Ve bu putları Kur'an'ın verdiği öğütlerle yerle bir edelim. Çünkü muhakkak ki kurtuluşa ermek için İslam'ın temeli "Tevhid'e" sımsıkı sarılmamız gerekir.

Esselamualeykümverahmetullah

@GMuttakiYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.