Kuran okunurken susup dinlenmesi gerektiğini birçok insan bilmiyor

Kuran okunurken susup dinlenmesi gerektiğini birçok insan bilmiyor DİN
0,0
20.12.2013 14:04:11
A+ A-

 

Allah ayetinde:“Kuran okunduğu zaman, hemen onu dinleyin ve susun. Umulur ki esirgenmiş olursunuz. ”(Araf Suresi, 204) diye buyuruyor. Ayette Kuran okunduğu zaman Allah hemen susup dinlenmesini emrediyor, ama insanlar bu ayeti uygulamıyorlar.

Mesela camilerde yüksek sesle Kuran okunuyor, orada toplanmış olan insanlar hala aralarında konuşuyorlar. Böyle yaparak harama giriyorlar. Kuran okunurken konuşulmaz, hemen susup dinlenir. Evde de televizyon açık olduğunda Kuran okunmaya başlarsa hemen susup dinlemek gerekiyor. Yine cenaze evlerinde gelen hoca Kuran okuduğunda insanların arasında konuşmaları kesinlikle uygun değildir, haramdır. Müslümanların bu konuya çok dikkat etmeleri, farz olan bu ayeti yerine getirmeleri ve birbirlerine hatırlatmaları gerekir.

İnsanların böyle göz ardı ettikleri birçok Kuran ayeti var. Bu konularda da yazıp Müslüman kardeşlerimi bilgilendireceğim. Samimi Müslümanlara düşen Kuran’ı tam yaşamak, Kuran ahlakını tam uygulamaktır.

Binasının temelini, Allah korkusu ve hoşnutluğu üzerine Kuran kimse mi hayırlıdır, yoksa binasının temelini göçecek bir yarın kenarına kurup onunla birlikte kendisi de cehennem ateşi içine yuvarlanan kimse mi? Allah, zulmeden bir topluluğa hidayet vermez. (Tevbe Suresi, 109)

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.