Kuran’da başörtüsü geçiyor mu, geçmiyor mu?

Kuran’da başörtüsü geçiyor mu, geçmiyor mu? DİN
0,0
09.08.2013 23:14:17
A+ A-

 

Bugün çok önemli ve çok tartışılan bir konudan bahsetmek istiyorum. Kuran'da başörtüsü kelimesi geçiyor mu? Kuran'a göre kadınlar başörtüsü takmalı mı? Yıllardan beri merak edilen, yobazlar tarafından Kuran'a tamamen zıt açıklanan ve insanların yanlış yönlendirildiği bir konu başörtüsü. Ayette şöyle bildiriliyor:

Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz." (Nur Suresi, 31)

Ayette başörtülerini yakalarının üstünü (göğüslerini) kapatacak şekilde koysunlar ifadesi yobazlar tarafından başörtüsü (kadınların başından itibaren kapanması) şeklinde açıklanıyor. Halbuki bu doğru değil. Bu nasıl bir başörtüsü ki hem başı hem göğsü kapatacak? Başörtüsü en fazla kadının omzuna gelir ve bu göğsü kapatmaz. İşte yobazlar Allah'ın bunu söylediğini söylüyorlar, oysa bu doğru değil. Başörtüsü diye bir kelime Kuran'da geçmiyor. Biri bir şey söylediğinde herkes inanıyor. "Zaten var olan başörtülerini" diyor yobazlar. Oysa peygamberimizin döneminde kadınlar göğüsleri açık geziyorlar, kafalarında başörtüsü filan yok.  

Bu cümlede bir kere mantık yok, bu konuşmanızda. Başın üstünde örtü varsa, öyle sallanacak kadar bol bir kumaşsa o, zaten göğsünün üstüne sarkar o. Adam onu başının ortasına kabak gibi toplamaz. Mandalla tutturmaz tepesine. Zaten bırakmıştır. L biçiminde bükmeye de kalkmaz. Zorlamaya negerek?

"Göğüslerinin üstüne örtüyü vursunlar","darb etsinler" diyor Allah. "darabe""kapatsınlar". Göğüsleri o dönemde kadınların açık, alenen açık, var ya plajda gezen üstsüzler, o tarz, kadınların alenen göğüsleri açık, çarşılarda pazarlarda geziniyorlar o devirde. Cenab-ı Allah da ayette şöyle söylüyor,"göğüslerinin üstüne örtülerini vursunlar, kapatsınlar" diyor. Göğüslerini kapatıyor kadınlar da, o kadar. Neyle kapatıyorsa kapatır.

Evlerinizde vakarla-oturun (evlerinizi karargah edinin)ilk cahiliye (kadınları)nın süslerini açığa vurması gibi, siz de süslerinizi açığa vurmayın; namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah'a ve elçisine itaat edin. Ey Ehl-i Beyt, gerçekten Allah, sizden kiri (günah ve çirkinliği) gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister. (Ahzap Suresi, 33)

Sonuç olarak yobazlar Kuran'da geçen "örtülerini yakalarının üzerine alsınlar" ifadesini "başörtülerini" diye insanlara anlatıyorlar ve halkı yanıltıyorlar. Bir kadının imanı önemlidir, Allah'tan korkması, helale, harama dikkat etmesi çok önemlidir, başörtüsü takıp takmadığı değil. Başörtüsü takmayan kadın dinsiz demek değildir. Bu dönemde inançlı olup, Kuran'da öyle bildirildiğini düşünüp başörtüsü takan kadınlara da saygı duyuyorum ama doğrusu budur. Kuran'da bildirilen kadınların özgür ve iffetli tanınmaları için göğüslerini örtmeleridir, kafalarını değil.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.