Kuran’dan ayetler açıklayalım…

Kuran’dan ayetler açıklayalım… DİN
0,0
24.08.2014 17:59:43
A+ A-

 

Her zaman Kuran okumanın ve ayetler üzerinde derin derin düşünmenin önemi üzerinde duruyorum. Allah'ın tüm insanlığa bildirdiği her sözün çok büyük önemi var. Bizler ayetler üzerinde düşüneceğiz ve hepsini kalbimize yerleştireceğiz. Amacımız bu dünyada Allah'ın tam olarak istediği gibi bir kul olmak, bizden razı olmasını sağlamak ve cennette Allah'ın selamı ile karşılanan o güzel insanların arasında olmak. Dünyadan beklediğimiz bir şey yok, bizler sonsuz hayatımıza hazırlanıyoruz. Dünyanın da sadece bir geçiş dönemi olduğunu çok iyi biliyoruz. Şimdi dilerseniz ayet açıklamalarına geçelim.

Haşr Suresi, 2. Ayet:

"Kitap ehlinden inkar edenleri ilk sürgünle yurtlarından çıkaran O'dur. Onların çıkacaklarını siz sanmamıştınız. Onlarda kalelerinin kendilerini Allah'tan koruyacağını sanmışlardı. Böylece Allah'ın azabı da onlara hesaba katmadıkları bir yönden geldi. Yüreklerine korku saldı. Öyle ki evlerini kendi elleriyle ve müminlerin elleriyle tahrip ediyorlardı. Artık ey basiret sahipleri ibret alın."

İşte Suriye'de yaşanan bu. Cenab-ı Allah, Deccale kendi eliyle kendi kalelerini yıktırıyor. Kendi tesislerinin hepsini yerle bir etti. Askeri tesisleri, şunu, bunu hepsini. Yolları, köprüleri. Bizzat kendisi havaya uçurdu. Şimdi sıra diğer şehirlere geldi. 

Tevbe Suresi, 28. Ayet:

"Ey iman edenler müşrikler ancak bir pisliktirler. Öyleyse bu yıllardan sonra artık Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer ihtiyaç içinde kalmaktan korkarsanız, Allah dilerse sizi kendi fazlından zengin kılar. Şüphesiz Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir." 

"Tevbe Suresi'nde Allah "inanmayanların ancak bir pislik olduğunu" söylüyor.  

"Ey iman edenler müşrikler ancak bir pisliktirler. Öyleyse bu yıllardan sonra" bakın bu yıllardan sonra "artık Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar". diyor Allah. Niye? Çünkü orada pislik yapıyorlar. Pislikten kasıt ne? Cinayet işliyorlar, adam öldürüyorlar, mümin hanımları kaçırıyorlar, çocukları kaçırıyorlar, vahşet uyguluyorlar. Pislik yaptıkları için, Allah yaptıklarının ne olduğunu anlatıyor. Yoksa Allah müşrikler için diğer ayette "onlar size bir emanettir" diyor. "Siz onları güvenlik içinde alın" bakın canınızı ortaya koyarak onları güvenliğe kavuşturuyorsun. Oysa can aziz değil mi? "Canınızı tehlikeye atarak onları alın, güvenli yere kadar götürün" diyor "can güvenliklerini sağlayın, can güvenliklerini sağladığınıza eminseniz, sonra bırakın" diyor Allah. Pislik yapana da pislik yapıyor diyor Cenab-ı Allah. Adam asıyorsan, kesiyorsan, doğruyorsan pislik yapıyorsun. Pislik yapmıyorsan, sadece müşrik olmuş olursun. Pislik yapan için bunu söylüyor Allah. Çünkü Mescid-i Haram'da dehşet saçıyorlar. Bütün Müslümanları Kabe'nin bulunduğu bölgede katlettiler. Onlar namaz kılarken onları şehit ettiler. Izdırap verdiler. Hanımlara hakaret ettiler. Yaptıkları işler pislik olduğu için onu söylüyor. Yoksa kendi halinde olan bir müşrik'e İslam'da bir şey demek yok. Can güvenliği sağlanıyor. 

Şura Suresi, 52. Ayet:

"Böylece sana emrimizden bir ruh vahyettik."

Yani Cebrail (a.s). "Sen, Kitap nedir, iman nedir bilmiyordun." diyor Cenab-ı Allah. Bakın "Kitap nedir, iman nedir bilmiyordun." "Ancak Biz onu bir nur kıldık; onunla kullarımızdan dilediklerimizi hidayete erdiririz." Kuran'la. "Şüphesiz sen, dosdoğru olan bir yola yöneltip-iletiyorsun." Bu ayetin ebced değeri 2083 tarihini veriyor. Bediüzzaman'ın talebesi Sungur Ağabey'in verdiği tarih bu, işte son dönemler. Yani İslam'ın en güçlü, galibane döneminin son vakitleri. 

Sebe Suresi, 46. Ayet:

"Sizin sahibiniz (veya arkadaşınız olan Peygamber)de hiç bir delilik yoktur. O, yalnızca sizi, şiddetli bir azabın öncesinde uyarandır." (Sebe Suresi, 46)Geçmiş dönemlerde her peygamberi delilikle suçluyorlar Her peygambere deli diyorlar, her mürşide deli diyorlar. Eskiden beri bir kafa bu, bir mantık. Ahir zamanda da Hz. Mehdi'yi delilikle suçlayacaklar ama o tüm iftiralardan arınacak, tüm güzelliği ve ihtişamıyla ortaya çıkacak.  

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/listeYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.