Kuran'ı neden anlamıyoruz, nasıl anlarız?

Kuran'ı neden anlamıyoruz, nasıl anlarız? DİN
4,1
25.09.2013 10:39:43
A+ A-

Son yıllarını Kuran'ın çeşitli kişilerce yayınlanmış tefsirlerini okumuş, ayetleri tek tek incelemiş, okuduklarının bir çoğunu anlayabilmek için tekrar tekrar okumuş, çeşitli düşünürlerin, alimlerin ve diyanetin yorumlarını irdelemiş, İslami internet sitelerini araştırmış bir kardeşiniz olarak bu yazıyı kaleme alıyorum.

Kur-an'ı anlamaya çalışarak samimiyetle okuyan birçok insanın söylediği ortak şey; okudum okudum ama birçok yerini anlamadım.

Anlamıyoruz.

Kendi adıma anlamamamın nedenleri üzerinde çok durdum. Neden anlamıyordum? Sorun Kuran'da mı, yoksa bende miydi? Yoksa Ateistlerin de dediğin gibi din insanları kontrol altında tutmak için uydurulmuş safsatalar bütünü ve hatta afyon muydu?

Sonunda bütün bildiklerimi sıfırlayıp her şeye yeniden başlamam gerektiğine ve sadece Kuran'ı ve Resulallah'ın hadislerini referans almam gerektiğine karar verdim.

Çünkü, fark ettim ki Resulallah'ın vefatından sonra mezhep, itikat, tarikat, fetva,  mendup, mekruh, vacip, müstehap, mübah ve daha onlarca tanım/yorum ortaya çıkmış ve bu tanım/yorumlardan her biri İslam denen olgunun ana fikrinden uzaklaşıp içinden çıkılamaz bir noktaya gelmesine birer tuğla koymuş ve gerçek İslam ile aramıza kalın duvarlar örmüş.

Kur-an'ı son kez bana hediye edilen 'Ahmed Hulusi' isimli şahsın 'Kur-an'ı Kerim Çözümü' isimli kitabını okuyarak anlamaya çalıştım ve bu eser bende yepyeni ufuklar, yepyeni pencereler açılmasına vesile oldu. Ve artık bazı şeyleri idrak edip kutsal kitabı neden anlamadığımı anlar gibi olmaya başladım. Gibi diyorum çünkü ne anlattığını tam anlamıyla bilen Resulallah'tır, bizim anladıklarımız anlayışımızın kapasitesi kadardır.

Kardeşim, laf kalabalığını geç sadede gel dediğinizi duyar gibiyim.

Bu uzun girizgâhtan sonra Kuran'ı anlamak için gerekli olduğuna inandığım şeyleri madde madde sıralayayım isterseniz;

1-) Öncelikle bütün bildiklerimizi ve ön yargılarımızı bir kenara bırakmamız gerekiyor. Çünkü eski bilgiler ile yenilenemiyor insan. Yenilenmek için eskileri eskide bırakmak gerekiyor. Mevlana'nın dediği gibi 'Dün dünle gitti cancazım, artık yeni şeyler söylemek lazım'

2-) Aman onu öğrenmeyeyim ayıptır, bunu bilmeyeyim günahtır, kavramlarından kurtulup korkularımızın üzerine gitmeliyiz. Korkularımızla yüzleşmezsek hiçbir şeyi çözemiyoruz. Korkularımız yüzünden öğrenemediğimiz, göz ardı ettiğimiz her konu bizim olayın bütününü kavramamız açısından en önemli eşik halini alıyor. İslam'ı sevgi değil korku dini haline çeviriyor.

3-) İslam dinini ve Kur-an ı anlayabilmek için bilimsel gelişmeleri takip etmeli, tıbbi buluşlardan  haberdar olmalı, astronomik bilgilere göz atmalı ve en önemlisi BEYİN denilen organın çalışma sistemini öğrenmeliyiz. Ki bu gibi bilgilere ulaşmak günümüzde oldukça kolay ve basit.

İlk üç maddeyi biraz da olsa uygulayabilir, zamanla hayatımıza sokabilirsek dördüncü ve en önemli konuya gelebiliriz.

4-) Yasaların onlarca maddesi vardır ve bu maddelerin tümü bir tek amaca hizmet etmektedir; adalet. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi Kuran'ın da altı bin küsur ayetinden çıkan bir mesaj var ve o mesajın ne olduğunu anlamaya çalışmalıyız. Kur-an'ı anlamak istiyorsak ayet ayet değil, bütün olarak değerlendirmeliyiz. Ayetlere takılı kaldığımız anda bütünden kopuyor, Kur-an'ın vermek istediği asıl mesajı kaçırıyoruz ve ne anlatmak istediğini anlamıyoruz. 23 Sene gibi kısa bir zaman diliminde inzal olup sonsuza kadar geçerli olan bilgileri ihtiva ettiği bildirilen bir din şüphesiz ki nazil olduğu devir ile ilgili hükümleri de içinde bulunduğumuz yüz yıla dair hükümleri de içerir, içermelidir. Bunu aklımızdan çıkarmadan o günkü insanların anlayabileceği ama bize de hitap eden misalleri, mecazları iyi düşünmeli ve anlamaya çalışmalıyız. Bunu anlamak için bu gerçeklerin anlatıldığı ortamın yetersizliğini asla göz ardı etmemeliyiz. 600'lü yıllarda verilebilecek misallerin ne denli kısıtlı olduğunu unutmamalı, bazen farklı konuları açıklamak için aynı örneklerin verilmek zorunda kalındığını mutlaka düşünmeliyiz.

Son olarak,

Bilimi ve tıbbı takip edenler evrende hakiki manada madde denilen katı varlıkların asla var olmadığını, var olan her şeyin aslında %99,9 u boşluklardan müteşekkil atomlardan oluşmuş yapıların yansımasının gözümüze göre bizde madde varmış algısı oluşturduğunu, evrende var olanın sadece dalga boyları (bir çeşit televizyon dalgaları) olduğunu (bknz: kuantum fiziği), beynimizin kontrolünün bizde olmadığını, beynin her şeyi kendi kendine yaptığını (bknz: David Eagleman, 'İncognito' kitabı) bileceklerdir.

Kuran'ı anlamamamızın nedeni onun eksik veya hatalı olması değil bilgimizin, birikimimizin, bakış açımızın ve algılama kapasitemizin sınırlı olmasından kaynaklanmaktadır. Eminim ki bakış açımızı genişlettiğimiz ve Kuran'a geçmiş deneyimlerimizden ve zanlarımızdan sıyrılarak bir bütün halinde bilimsel veriler paralelinde baktığımız anda verilmek istenen ana mesajı anlayacağız.

 

Sürçü lisan ettiysem affola.

 YORUMLAR

Cevabınızı da okusunlar(püf noktası) -

Az önce yorumlara göz atarken, yazdığınız; '' Püf Noktası'' başlıklı yorumu okudum. İşte oradaki açıklamaları okuyucuların okumasını çok isterim. Aynen katılıyorum. Gerçek püf noktası budur: Allah'ı yukarıda- ötede aramak vehminden kurtulmak. Saygılarımla, iyi akşamlar..

1 3
Bir hayli Kuran meali arasında, sanırım Sayın HULUSİ’ninki dikkatinizi daha çok çekmiş -

Söz konusu Kuranı anlamak olunca yazınızı bir çırpıda okudum. Oldukça güzel ve önemli bakış açıları sunmuşsunuz. Bir hayli Kuran meali arasında, sanırım Sayın HULUSİ’ninki dikkatinizi daha çok çekmiş. Benim de bildiğim kadarıyla malum, Elmalı tefsiri bir numaradır; her daim! Fakat şu da var ki, yenilenmek ile ilgili paylaşımlarınıza katılıyorum. Ve günümüz yazarlarını da takip etmek gerektiğine inanıyorum. Zaten meraklıları mutlaka araştırmadan duramayacaktır.

0 2
Örneğin Ahmed Hulusi’nin Kuran Kitabı ücretsiz dağıtılıyor -

Bilgimiz- birikimimiz ve kapasitemiz yeterli olmadığından Kuranı anlayamıyoruz diyorsunuz. Eyvallah! Fakat ben buna bir de iyi niyetli olmadığımız için diye bir şık eklemek istiyorum. Şöyle ki, bu din konusunda da, ehil kişiler, ya da isim yapmış kişiler neden bir araya gelemiyorlar. Ya da birisinin yazdığı bir kitap, farklı bir bakış açısı neden gerekli ilgiyi göremiyor. Eleştiriler olabilir elbette. Ama kastettiğim bunun ötesinde bir durum. Örneğin Ahmed Hulusi’nin Kuran Kitabı ücretsiz dağıtılıyor( bildiğim kadarıyla bu bir ilk üstelik) ve bunu takdir eden kaç KURAN ile ilgili kişi ya da yazar ya da İlahiyatçı duyduk, gördük ve okuduk? Teşekkür eder, yazılarınızın devamını dilerim.

0 2
Yeni nesil inşallah bu yazdıklarınızı başarır -

Sayın Can Durucan ellerinize sağlık. Gerçekten ilginç bir başlık ve yazı.. O kadar doğru şeylere nokta atışı yapmışsınız ki. Fakat gelin görün ki, bu toplumda bunları yapmak çok zor. Düşünün, korkularınızı atın diyorsunuz. Oysa bizde az bir kesim hariç, din hep korku imparatorluğu üzerine kurulmuş! Hele de bilimsel bilgilerle, yenilenerek dini anlamaya çalışmak! İşte nerdeyse, ütopik bir durum daha. Yine de umutlu olmakta fayda var. Yeni nesil inşallah bu yazdıklarınızı başarır.

0 2
Geçen yıl bir cami açılışında dağıtmışlardı ve almıştım -

İtiraf etmeliyim ki, yazınıza sebep olan Ahmed Hulusi’nin Kuran tercümesi bizim evde vardı mesela! Geçen yıl bir cami açılışında dağıtmışlardı ve almıştım. Oysa okumaya üşenmişim. Sebebi, başta sizin de belirttiğiniz gibi, anlayamama korkusu! Ama, şimdi oldukça merak ettim. Ne farkı var acaba, alışılagelmiş tercüme ya da meallerden. Belki sizin kadar Kuran incelemedim, ama, aram çok da kötü değildir. En azından 1 kere okumuşluğum vardır. Yazınındaki maddelere katılmamak mümkün değil. Çünkü aklın yolu BİRdir bilene.

0 2
Püf Noktası... -

Merhaba, İki yoruma birden cevap vermek istedim. Öncelikle nazik yorumlarınız için teşekkür ederim. Kuran'ın çok çeşitli kişilerce yapılan tefsirlerini ayet ayet inceleyebileceğiniz http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx internet sitesi oldukça güzel ve yararlı bir site. Böylece çeşitli kişilerin tefsirlerini aynı anda okuyup hangisinin akla ve mantığa uygun olduğunu değerlendirebilirsiniz. İkinci olarak Ahmed Hulusi'ye ait Kuran'ı Kerim Çözümü isimli eserini http://www.ahmedhulusi.org/ adresinden ücretsiz olarak indirip okuyabilirsiniz. Bilimsel konuların işin püf noktası olup olmaması hususunda ise şunu söyleyebilirim: Bence işin püf noktası bilimsel konular değil.İşin püf noktası 'Yukarıda Allah Var' vehmini kenera bırakmak. 'Yukarıda Allah var' düşüncesi bizde mevcut olduğu sürece bilimi de 'Yukarıdaki Allah'la ilişkilendiriyoruz, tıbbı da. 'Yukarıdaki Allah' düşüncesinden kurtulduğumuz anda ise AHAD olan, HAYY olan 'Allah ismi ile işaret edilenin' anlaşılmasında bilim bize yardımcı olur.

0 1
Ben yazınızı twitterdan takip ettiğim bir yazarın paylaşımıyla okudum -

Ben yazınızı twitterdan takip ettiğim bir yazarın paylaşımıyla okudum. Gerçekten oldukça samimiyetle yazmışsınız. İnanın bir çoğumuz da böyle düşünüyoruz. Yani Kuran neden anlaşılamıyor, ya da okuyorsun ama, tam vakıf olamıyorsun. Hoş, belki de sorumluluk bizde. Yeterince bu konulara eğilemiyoruz. Yazının son bölümünde geçen bilimsel konular bu işin püf noktası galiba.

0 1
Giriş paragrafını okurken, kıskandım -

Giriş paragrafını okurken, kıskandım. Daha doğrusu imrendim diyeyim. Son yıllarınızda bir hayli Kuran yorumu- tefsiri okuduğunuzdan bahsetmişsiniz. Üstelik ayetleri tek tek okumuş ve tekrar da etmişsiniz. İşte bu benim hep hayal ettiğim, ama, bir türlü başaramadığım bir şey! Bu yüzden gıpta ettim. Ve sanırım siz benden de gençsiniz. Ben artık 50’ye merdiven dayadım. Bu yüzden bahsettiğiniz ‘’KURAN-I KERİM ÇÖZÜMܒ’ isimli eseri okumayı gerçekten çok istedim. En kısa zamanda okuyacağım umarım.

0 1
Ben Teşekkür ederim. -

Lütfedip okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

0 1
Teşekkürler -

Oldukça samimi duygu ve düşüncelerle yazılmış bir yazı. Bizlerle paylsştığınız için de teşekkürler. Yaptığınız maddelere kesinlikle katılıyorum. Ben de Sayın Ahmed Hulusi'nin " Kuranın Çözümü" nü okudum. Oldukça farklı ve şaşırtıcı bir eser. Bir defa okumak, yeterli olmadı bende; doğal olarak! Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; artık yenilememiz gereken bir ALLAH kavramı ve Hz. Muhammed var!

1 11
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.