Kutlu doğum

Kutlu doğum DİN
0,0
16.04.2013 07:51:52
A+ A-

1989 yılından beri, 14-24 Nisan 2013 tarihleri arası Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanmaktadır. Ümmetin olduğu her İslam diyarında, her yerde, müjdeci ve rehber olarak, her sözü ve davranışı ile insanlığın ufkunu açan, Peygamberimizi içimizde ve çevremizde yeniden anlamak ve o’nun bize öğrettiği hak ve adaleti temsil etme, kardeşlik, sevgi, dostluk, güven, hoşgörü ve saadet gibi değerleri yaşamak en büyük arzu ve isteğiyle, çeşitli anma, anlama ve uygulama, hayatımıza tatbik etmek için programlar düzenlenir.

Kermesler düzenlenir, gönüllülük esasında dayalı olarak, Allah )cc) rızası için imkânları ölçüsünde yardım ve destek faaliyetleri yapılır.

Seminerler, konferanslar, paneller düzenlenir; peygamberimiz, önderimiz, rehberimiz olan Hz. Muhammed (sav) hakkında bilgisi olanlar, “O”nun yaşadığı dönem, yaşadıkları ve bizleri bıraktığı miras, hayatımıza uygulanmasını istediği mesajlar bir bir anlatılır ve insanların istifade etmeleri sağlanır.

Sempozyumlar düzenlenir, Peygamber Efendimizin “ben en güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim” dediği ahlâkı insanlara verilmek istenen mesajlar anlatılır..

İslami araştırmalar üzerine ödüllü yarışmalar, resim sergileri düzenlerin.

Çocuklara, insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkartan mesajlar, çocukların anlayacağı şekillerde şiir, müzik, ilahi konserleri verilir, tiyatrolar ve konuşmalar yapılır.

Hafta oyunca Peygamber Efendimiz ’in doğumundan vefatına kadar olan hayatından kısa kesitlerin fotoğraf, hat, tesbih, ayet ve hadislerle anlatıldığını ve bir hafta boyunca sergiler açılır hafta boyu açık bırakılır ve insanların istifadesine sunulur.

Hafta boyunca Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed’ in bizlere sunduğu merhamet ve şefkat vurgusunun tüm yaralara merhem olması, tarih boyunca tüm insanlığın ortak değeri olan merhamet ve şefkati hayatın her alanına etkin kılmamız temennisi ile aynı anda mevlidler okunur.

Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi, asırlardır milletimiz tarafından ‘Mevlid Kandili’ olarak da kutlanmaktadır. Mevlid Kandili ilk defa 13. asırda Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından iki ay süreyle kutlanmaya başlanmıştır.. Mevlid Kandili münasebetiyle ilim adamları bir araya gelip ilmi, fikri sohbetler yapıyor, halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutlanılmaktadır.

Bu sene ki kutlamalar çerçevesinde, Peygamberimiz, Efendimizi görmüş ve kabri sahih delillerle belli olan iki sahabeden biri olan Sahabi Safvan b.Muattal (r.a) Hazretlerinin medfun olduğu makamda; KİPTAŞ tarafından yapılması taahhüdünde bulunup, üstlendikleri projenin uygulamaya geçirilmesinin birinci ayağı olabilecek Cami inşaatının temeli için, inşallah, Allah’ın izniyle açılışı ( Bugün:16.04.2013 ) yapılacaktır.

Kutlu Doğum Haftası kapsamında bir çok önemli etkinlikler yapılacak olup; paneller, konferanslar, kompozisyon, makale ve şiir yarışmaları, kermes, kan bağışı, mevlit, vaaz ve irşat programı, dünyaca ünlü hafızların Kur’an-ı ziyafeti gibi Kutlu Doğum Haftası ruhuna yönelik programlarla devam edecektir..

Âlemlere rahmet olarak gönderilen şefkat ve merhamet peygamberinin verdiği mesajları bilmeyi, anlamayı ve hayatımıza tatbik etmeyi özellikle bu Kutlu haftadan sonra bırakmamak üzere hayatımıza tatbik etmeyi bizlere nasip eder inşallah.

Ne mutlu bizlere ki bir Kutlu Doğuma daha kavuştuk.

Tüm İslam âleminin Kutlu Doğum Haftasını tebrik eder, selam ve saygılar sunarım.

Ey sevgili, ey nur,

Ey gül peygamber,

Ey âlemlere rahmet,

Merhamet, adalet ve hoşgörü timsali,

Kutlu doğumunu göremedik,

Yanında olamadık ey Hz. Muhammet (sav),

Mescidinin eşiğine yüz süremedik,

Yüzünü görmeden seni sevdik,

Senden şefaat bekliyoruz,,

Bizleri de unutma ya Muhammet (sav),

Doğum günün Kutlu Olsun Ya ResulAllah…

 

Kerim BAYDAK

Kbaydak61-artan@hotmail.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.