Leman Sam: ‘Hacca ve umreye gitmem’

Leman Sam: ‘Hacca ve umreye gitmem’ DİN
5,0
20.04.2014 21:35:30
A+ A-

Leman Sam, gösteriş yapmak için hacca ve umreye gidenlere karşı olduğunu ifade ederek, Araplar bu işi kazanç haline getirdi. Ben buna karşıyım. Zaten ülkemiz fazla parası olan ülke değil. Gidip de Araplar'a para kaptırmak benim için ters. Bana sorarsanız hacca gider misiniz? Hayır gitmem. Herkesin kendine göre bir dini inancı vardır. Araplar'a da para kaptırmam" dedi. Kaynak: Radikal

Habere görünce ''herkesin kendi görüşüdür saygı göstermek lazım'' dedim. Devamında hac ve umreye gidilmesine değil, bunun ticarileştirilmesine ve ünlüler tarafından şov haline getirilmesine karşı olduğunu savunan ünlü sanatçı ibaresini görünce pes dedim.

Sorun hem haccı eleştirmesi hem de değil, haccı Arapların tekelinde bir ticaret metası gibi gören bu kişinin kendisi kapitalizmin elinde olan müzik sektörünün bir parçası. (!)

Hadi bunu da geçtim.

Kendisi çok dindar, ilahiyat profesörü falan mı? Hangi sıfatla böyle bir eleştiri yapıyor?

Hacca karşıyım, dine karşıyım, Mekke'de sıcakta yanacağıma giderim Avrupa'ya adam gibi solaryuma girer öyle yanarım, gözüm iki Avrupalı görür hem demek yerine 'haccın metalaştırılıp Arapların para kazanmasına karşıyım' diyor. Az samimi ol be. Hem aynı, hem de karşı zihniyette olduğun kişilere şirin gözükmek istiyorsun ama senin bu yaptığın kaypaklıktan başka bir şey değil.

Bu sadece Leman Sam'a da mahsus değil. Genelde bu dinin bir gereğine saldıracak olanlar lafını söyledikten sonra ben aslında şöyle bir ailedenim, babam hacıydı, dedem kadıydı gibilerinden şeylere sarılıyor.

Leman Sam zihniyetiyle hareket edelim;
Bilgisayar almam Amerikalılar kazanır.
Mobilya almam İsveçliler kazanır.
Deterjan almam Yahudiler kazanır.
Tencere almam Çinliler kazanır.

Ne kadar mantıksız değil mi?

Allah aşkına adamlar dünya petrolünün kralı, senin alacağın 5 litre zemzem, 10 kg hurmanın parasına mı muhtaç? Sen gitsen de, gitmesen de onlara yararın-zararın yok. Sığ bir zihniyetle üstü kapalı İslam aşağılamasından başka bir şey değil. Bunun farkındayız.

Arapları zengin etmek istemiyorsun öyle mi?
Peki, ülkene yararlı şeyler yap. Köprü yaptır, okul yaptır, çocukların eğitimine destek ol. Ama sen onu da yapmazsın ki. Yapacağın yardımın birilerini zengin edeceğini düşünürsün, maazallah ihtiyaç sahiplerine yardımdan vazgeçersin.

Leman Sam'ı gördükten sonra Aziz Nesin'i takdir ediyorum. Açıkça inanmıyorum deyip bunu da fiiliyatla göstermiş bir adam. Özü sözü bir en azından. Allah düşmanın bile erdemlisini versin.
 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.