Leman Sam, neden hedef tahtasına konuluyor?

Leman Sam, neden hedef tahtasına konuluyor? DİN
4,1
06.10.2014 13:10:20
A+ A-

Bülent Arınç. Onun için zaman ve mekan hiç fark etmiyor. Özel bir gün olsun, bayram olsun hiç önemli değil. Arınç için önemli olan yegâne şey, gittiği yerlerde partinin birkaç icraatini övdükten sonra patlattığı bombalar. Bakmayın konuşurken ki masumâne gülüşlerine ya da içli içli ağlamasına. Öyle bir laflar ediyor ki istediği kişiyi öylesine hedef tahtasına oturtuyor ki içten içe  'pes doğrusu' diyorsunuz. Bu sefer de sanatçı Leman Sam'a nefret kusuyor.  Herkesin huzurunda kınıyormuş beyefendi. Leman Sam adına da hepimizden özür diliyormuş.  Benden dileme kardeşim!
Dürüstlükle ve içtenlikle söylenmiş söz, sinsice ve riyakârca söylenen birçok sözden yeğdir, benim nazarımda.
...

 
Leman Sam, birkaç ay önce konser için gittiği Edirne'de,  gösteriş yapmak için hacca ve umreye gidenlere karşı olduğunu ifade ederek,  "Araplar bu işi kazanç haline getirdi. Ben buna karşıyım. Zaten ülkemiz fazla parası olan ülke değil. Gidip de Araplar'a para kaptırmak benim için ters. Bana sorarsanız hacca gider misiniz? Hayır gitmem. Herkesin kendine göre bir dini inancı vardır. Araplar'a da para kaptırmam" dedi.  

Leman Sam bu açıklamayı yaptıktan çok kısa bir süre içinde Yeni Şafak, Akşam vb. iktidar yanlısı gazetelerin hedefi oldu. Yeni Şafak hem tıklanma uğruna hem de sanatçının daha fazla hakaret yemesi için aynı paylaşımı gün içerinde 3-4 kere yaptı. Leman Sam'ın tüm sözlerini değil de kendi işlerine gelen birkaç kelimeyi cımbız gibi çekip okuyucularına servis etti. Kısacası, bilerek ve isteyerek kendi gibi düşünen kitleye Leman Sam'ı linç ettirdi.. Hoşgörüden ve saygıdan bahsedenlerin her zaman yaptığı şeydi,  "Kendi gibi olmayanı hedef göstermek, onu toplum nezdinde lince tabii tutmak."
Sam, lafını esirgemeyen bir kadın. Kendi düşüncelerini kimseden çekinmeden ve korkmadan dile getirir. Nitekim, Araplara para vermem konusunda, söylediği her kelimeye katılıyorum. Araplara neden para vereyim? Hayır, ırkçılık değil bu. Dine hakaret de değil. Mekke  ve Medine Türklerin ya da Kürtlerin elinde olsa, Arap kelimesini değiştirir, aynı cümleyi yine kullanırım. Neden mi?
Bugün haberlerde de görmüşsünüzdür 130 kişi Mekke'de yaşamını kaybetti, 200'den fazla yaralı hastanede tedavi ediliyor. Bu seneye de özgü değil bu. Her sene yüzlerce kişi yaşamını kaybediyor. Kimi kalabalıkta nefes alamadığı için, kimi şeytan taşlarken. Bunun nedeni de basit.  Daha çok para kazanma hırsı. Bugün, onlarca tarihi eseri yıkarak, yerine minimum 55 metreden başlayan gökdelen diken Arapların derdi din mi yoksa, delicesine zenginleşmek mi? Burada hiçbir sorun yokken, Leman Sam'ın bu gerçekler ışığında bunu dile getirmesi mi sakıncalı ya da ırkçılık? Yattığınız yerden Kabê'yi görebilirsiniz diyen otellerin günlük parasının minimum 500 liracık ve en az 1 hafta kalma gibi şartı varken,  akla din ve ibadet mi geliyor yoksa para uğruna her şeyin yozlaşmış olması mı?  Yeniden Dönüşüm kapsamında  Mekke'de birçok bina yıkılıp yerine gökdelenler yapılacak, nedeni de gelenlerin,  Kabê'yi daha da uzaktan görebilmelerii için. Bunların hepsini yapan Arap zenginleri.  Şimdi, tekrar başa dönelim. Kabê'deki amaç İslam'ın beş şartından birini mi yerine getirmek yoksa, Arapların zenginliğine zenginlik mi katmak? Tüm bunlar görmezlikten gelerek, Leman Sam'ı umre ve hac karşıtı olarak lanse etmek ikiyüzlülük değil midir? Eleştirmeniz gereken, hedef  tahtasına koymanız gereken birileri varsa, bu Leman Sam değil, dini, menfaatlerine göre kullanan kişilerdir.

Leman Sam, geçmişteki bu  sözlerinden dolayı, iktidar yanlısı basın sayesinde, toplumun nefret oklarının hedefindeydi zaten; fakat tüm bunlara rağmen, kendi bildiği gerçeği bir kez daha dile getirdi. Bu sefer daha sertti; ama netti. Sam, twitterden: ''Benim için İşid ile, bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, İşid beni şaşırtmıyor'' dedi. Kendi gerçeği, toplumun büyük kesimine ağır geldiği için başta sosyal medyada olmak üzere, yandaş medya ve iktidar vekilleri tarafından tekrar hedef tahtasına konuldu. Tabii, yine en sert eleştiri Arınç'tan geldi. Arınç, Leman Sam'ın işid ile kurban kesenleri bir tutmasına bayağı öfkenelerek, İşid için "İnsan bile sayılmayan, kaldı ki Müslüman olduğunu konuşmayacağız bir cellatlar grubu" dedi. İyi de İşid'e sınırda her türlü maddi ve manevi imkan sağlayan Leman Sam mı yoksa, sizin iktidarınız mı? Madem İşid bu kadar kötü, ölüm makinesi pislik bir çete, neden sınırda Türk askerleriyle beraber fotoğrafları sızıyor? Neden İşid'in onca havan topuna rağmen TSK'da hiçbir tırt yok? Siz değil miydiniz Suriye savaş uçağını sınırı geçer geçmez vuran ve bununla iftihar duyan? Kafa kesen, kestikleri kafayla top oynayan İşid'e, terörist yerine unsur ve öfkeli genç diyen Leman Sam mıydı Bülent Arınç? Bu nasıl tutarsızlıktır yahu. Onca kişiyi acımasızca öldüren çetelere her türlü yardımı yaparken öfkelenme, bir sanatçının görüşlerine bu denli öfkelen, kına! Ne kadar acıklı. Ağlayasım geldi.
.
Esas meseleye gelelim. Leman Sam, twitterden profilini biraz takip ettiğinizde de anlayacağınız gibi, fazlasıyla hayvanlara düşkün biri. Hayvan sever olmak sadece kediyi, köpeği sevmek değildir, öncelikle bunu ayırt etmek gerek. Hayvan sever bir insan; koyunu da dostu, arkadaşı olarak görebilir, gayet de normaldir.   Ülkemizde azınlık da olsa Vej/Veganlar var. Kendi ideolojileri doğrultusunda hayvanların kesilmelerine karşı çıkmaları gayet doğaldır. Bu yüzden Taksim'de yaptıkları eylem de gayet meşrudur.   Veganların görüşü, toplumun çok büyük kesimine ters geliyor diye sussunlar mı? Her şeyde "görüşlere saygılı ve hoşgörülü olun" diyen, Müslümanlar değil mi? Eleştirir kardeşim. Senin doğruların, başkaları için doğru olmak zorunda mı? Ezberci gibi hep bir ağızdan Leman Sam ve diğerlerini "her gün löp löp et yiyorsunuz, sadece bugün mü hayvanlar aklınıza geliyor" diyerek suçlayan  zeki arkadaşlarım, gözünü iyice aç, çünkü sadece bugün değil her zaman bir yerlerde seslerini çıkarmaya çalışıyorlar. Sözlü ve fiziksel şiddete rağmen. Dediğim gibi, köpekler kadar keçiler de insanların dostudur ve Veganlar bayrama özel bir tavır sergilemez, geriye kalan 364 gün de böyledir, hiç bir gün et yemezler. Bazı arkadaşlar, yine bir yerlerden gördükleri "et yemek döngüseldir, et yemek protein olarak ihtiyaçtır" gibisinden yorumlar yapmış. O arkadaşlara sadece 'Etin Cinsel Politikası' ve 'Hayvan Özgürleşmesi' önermekte fayda var diye düşünüyorum. Kendi gerçekleri, zannettikleri gibi gerçek değil. O yüzden, sürü halinde saldırmak yerine, bir şeyleri bilerek hareket etmekte fayda var.

Yazar notu: İşid çetelerinin, "nasıl bu kadar rahat kafa kesiyorsunuz?" sorusuna,  ilkin hayvanların kafalarını kesiyoruz şeklinde cevap vermeleri de nedense Leman Sam'ı bir kez daha haklı gösteriyor. Bir hayvanın kafasını acımadan ve rahatlıkla kesen bir şahıs, aynı duygu ve psikoloji ile bir insanın da kafasını kesebilir. Eğer, 9 yaşındaki çocuklar İşid'in kestikleri kafaları elinde tutarak top oynuyorsa, ellerine ilk önce hayvanların kafasının verildiğini hatırlatmak isterim.
Leman Sam gibi sanatçıları, kendi düşüncelerini cesurca dile getirdiği için hedef tahtasına yerleştiriyorsanız, sizlere ancak iktidarı pohpohlayan, menfaati uğruna hiçbir gerçeği dile getirmeyen sanatçılar yakışır. Biz Leman Sam'ın arkasındayız. Yandaş ve yalaka bir sanatçı olmaktansa, azınlığın sanatçısı olmayı göze alacaktır, bundan süpheniz olmasın.
https://twitter. com/ZenginAzadYORUMLAR

......! -

Ben size ve Leman Sam'a yorum yapma zahmetine dahi giremeyeceğim. Akıl verirse Allah ya da tefekkür gücü ne şükür ne şükür...Aslında hayvan yiyen diğer hayvanları da hayvanseverlere bırakıyorum.. Mesala, ceylanı yiyen kaplan vs.. Veee bilimin geldiği son noktadan bir bilgi: Tüm evren; gördüğün göremediğin, algıladığın algılayamadığın, sana cansız gelen gelmeyen her şey: CANLI! ŞUURLU! DİRİ...!

0 5
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.