Luther’in Alman halkına sonsuz zulmü!

Luther’in Alman halkına sonsuz zulmü! DİN
5,0
10.10.2013 07:15:02
A+ A-

Bu şarkı benim sesim için fazla ince bir tonda
Martin Luther

Endüljans satıcısı Dominiken rahibi Johan Tetzel 1517 baharında Saksonya'ya ayakbastı. Elindeki kâğıtlarla para karşılığında günahlarını bağışladıkları kimselere cenneti vaat ediyordu. Tetzel yalnız değildi, Avrupa'nın her yerinde rahipler seyyar satıcılar gibi kapı kapı dolaşıyorlardı. Saksonyalı rahip Martin Luther bu duruma sonsuz öfke duyuyordu.
Luther Wittenberg Üniversitesi'nde teoloji profesörüydü ve 31 Ekim 1517'de Wittenberg'deki kilisenin kapısına ünlü 'Doksan Beş Tez'ini astı. Bu eylemi Avrupa'yı kasıp kavuracak bir fırtınayı başlattı. Gelenekselci, baskıcı ve yozlaşmış Katolik Kilisesi kendini büyük bir krizin ortasında bulacaktı.
Luther sapkın ilan edilince, 'Yetkinin sadece İncil'de olduğunu' kabul etti. 'Tüm inananların din adamlığı' kavramını ortaya attı ve hiyerarşiyi reddetti. Kiliseyi bölmek istediğini ilan edince 1521 yılında aforoz edildi.
Onun mesajı, matbaa sayesinde insanlara daha fazla ulaştı, çiftçilerin ve küçük toprak sahiplerinin desteğini aldı. Katolik Kilisesi zengin toprak sahibi olduğundan öfkeyi üzerine zaten çekiyordu. Yerel prensler de Papalık ve Kutsal İmparatorluğa karşı bağımsız olmak isteyince Lutherci Kilise gereken desteği sağlamış oldu. Bu kilise var olduğu her yerde laik gücün bir uzantısı olarak bir devlet kilisesine dönüşüyordu. İngiltere'de manastırlar hızla ortadan kayboldu ve mallarına el konuldu. 1529 yılında Papa, Aragonlu Catherine'den boşanması için VIII. Heny'e izin vermeyince adada milli bir kilise kuruldu. Hollandalı vatanseverler de Hasburg hanedanlarına karşı Protestanlığa sığınmayı tercih etti.
İncil'in Luther tarafından yapılan Almanca çevirisi 1534 yılında basıldı. Artık inanlar kutsal metinleri kendi anadillerinde okuyup anlayabiliyor, cenneti kendilerine pazarlayan aracılara ihtiyaç duymuyorlardı.
Bunu bir 'züllümden çok doğal bir hak olarak' gördükleri de aşikardı!YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.