MANEVİYAT SEVİYESİ

MANEVİYAT SEVİYESİ DİN
0,0
01.07.2014 13:51:04
A+ A-

TEKAMÜL SEVİYESİ

  İnsan duygu, düşünce ve hayatı ile hep donanımı içinde hareket etmektedir. Arzu ve istekleri bitip tükenmek bilmiyor, hep maddenin esiri olumştur, bir türlü çıkamıyoruz in içinden her şeyi maddi olarak düşünüyoruz, maddeye çok önem verdiğimiz için maneviyatı ihmal ediyoruz, arzu ve isteklerimizi kontrol altına alamıyoruz ki maneviyatımız zayıflamasın, bedeni gıda ile beslediğimiz gibi ruhumuzu da manevi gıda ile besleyelim maneviyatta derinleşme, maneviyat insanlarını anlama dinleme ve hayatımıza uygulama şeklinde gerçekleşir.

        Maneviyatta derinleşme imanı konulara istek ve heyecanın olması gerekir.

        Sevgi yumağı ile imanı hakikatler inkişaf eder, sadece öğrenmek bilmek yeterli değil, onu yaşantımızın bir parçası haline getirerek hayatımızı şekillendirmemiz gerekir. Adım adım bölüm bölüm kendimizi yetiştirip asıl anlatılmak istenen manayı yakalayabiliriz.

KERAMET

        En büyük  kerametin şer'in şer hayr'ın da hayır olarak bilinmesidir. Birde insanoğlu kolay kolay kendi kusur ve hatalarını kabul etmiyor yine aynı çizgide hayatını sürdürüyor, aslında hata olduğunu kabul etmiyor, kendine dönse içe doğru derinleşse kendi hatalarının da olduğunu kabul etse görecektir ki birçok olumsuzluğun içinde kendinden de kaynaklanan eksiklikler var ve buda olumsuzluğu büyütüyor.

        Nasıl ki en büyük keramet insanın hakkı hak batılı da batıl bilmesidir, aynen bunun gibi insanın hata ve kusurlarını görüp bilmesi de, içine düşülen yanlışlardan sıyrılmak için bir fırsat ortamı oluşturur. Dolayısıyla da kerametleri anlama olgunluğunu insana kazandırır.

        Böylelikle insan hikmete ram olur ve kainatta her zerrenin bir hikmet'e binaen döndüğünü hikmetlerin ise keramete açık birer işaretler halkası olduğunu görür kulluğun zirvesine çıkar mest olur.

 

SİSTEMLER

        Sistemlerin mükemmel işleyişi insanların onu mükemmel idare etmesine bağlıdır.

        Her bir sistem gelecekteki yeniliğe ve gelişmelere açıktır, içine kapatılan sistemler tıkanır ve iş üretemez hale gelir.

        Ne kadar mükemmel bir sistem olursa olsun her zaman insanların yönelebileceği diğer sistemleri araştırıp yönelme, sebeplerini tahlil edip İslamiyet süzgecinden geçirip insanlara taptaze duru görüş ve düşünceleri aktarmak gerekir.

        Bu görüş ve düşünceler farklılık ve gelişmişlik farklılığı da olabilir İslamiyet bütün toplumları kucakladığı gibi şimdiki ve gelecek ilim ve teknolojileri de kucaklamaktadır.

        Önemli olan gökten yeni iniyormuş gibi insanlara sunmak ve beklentilere cevap verebilmek, dinin özünden ve ruhundan kopmadan bunu başarabilmektir.

        Netice itibari ile ne kadar gelişsek de yine Allah'u teala-nın müsadesi ölçüsünde yol alırız.

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.