Meğerse Budistler de tacizciymiş

Meğerse Budistler de tacizciymiş DİN
4,0
30.12.2014 02:18:21
A+ A-

 

Din aleminde cinsel taciz diyince akla ilk gelen katolik kiliseleridir, budistler değil. Budizm diyince nirvana gelir aklımıza. Aydınlanma, acıların sona ermesi, reenkarnasyon, acıyı bilgeliğe dönüştürme, doygun bir ruh hali, ruhani güç, merhamet, duyu, ruhsal farkındalık, arzu ve isteklerin kölesi olmama, güzel ahlak, prens Siddhartha gelir ama meğerse bunlar işin sadece reklamlar kısmı imiş ve bizim a-seksüel, iki büklüm, yalınayak budistler perde arkasında  katolik rahipleri aratmayacak hareketlerde bulunuyorlarmış.

Mark Oppenheimer'in The Atlantic'te çıkan yazısına göre, bugüne kadar birçok meditasyon lideri hakkında öğrencilerini  taciz ve istismar ettiklerinden dolayı şikayette bulunulmuş.

Oppenheimer'ın dediğine göre, 1960'lı yıllarda Budizmi geniş kitlelere yaymak üzere Japonya'dan Amerika'ya gönderilen dört önemli liderlerden -üçü- cinsel tacizle suçlanmış.

Bu üç şahıstan biri olan Eido Shimano hele, tapınağı neredeyse hareme çevirmiş.

Çulsuz bir monik olarak Manhattan'a gelen namı değer Shimano, kısa zamanda zengin New York'luları kendisine bağlamayı becerdiği gibi, epeyce de bir mürid toplamış etrafında. Zengin bir dulun milyonları sayesinde New York'ta Upper East Side'de bir apartmana yerleşen Shimano, şehir dışına bir de tapınak yaptırıyor.

Oppenheimer ile yaptığı röpörtajda, ögrencileri ile cinsel ilişkiye girdiğini inkar etmiyor Shimano. Bunda ne gibi bir kötülük olabilir ki, diyor. Onlar için bir lütuftu bu. 

O kadar tepelerine çıkarmışlar adamı.

Öğrencilerine kendisi ile düzenli seks yapma buyruğu bile veren ruhani lider, eşi yan odada yatarken gerçekleştiriyor tacizlerini. 

40 yıl boyunca, bulunduğu pozisyonu suistimal ettiği halde belediyeden tam destek gören Shimano’nun saltanatı öğrencilerinden birinin, birgün The Atlantic'e gidip herşeyi anlatması ile sona eriyor..

Kısacası: kime inanacağımızı şaşırdık sayın seyirciler..

Yazının tamamını okumak isteyenler için: http://www.theatlantic.com/features/archive/2014/12/the-zen-predator-of-the-upper-east-side/383831/

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.