Mehmet Ali Kaya?nın ?Hz. Mehdi sakalsız olacak? iddiasına cevap

Mehmet Ali Kaya?nın ?Hz. Mehdi sakalsız olacak? iddiasına cevap DİN
0,0
21.05.2013 09:32:58
A+ A-

Mehmet Ali Kaya hocamız ve bazı Nur talebeleri Hz. Mehdi'nin sakalsız olacağını iddia ediyorlar, oysa bu iddia doğru değildir. Bu konuda samimiyet göstermiyor ve doğru konuşmuyorlar. Son derece ciddi bir cesaret gösteriyorlar. Hz. Mehdi'nin sakalı konusunda neden dürüst davranmadıkları gerçekten son derece şaşırtıcıdır. Diyorlar ki "Hz. Mehdi'nin sakallı olacağı doğrudur, ama ahir zamanda gelecek olan Mehdi'nin sakallı olacağı kesin değildir!" Bunu nereden çıkartılar acaba? Ahir zamanda bir tane Mehdi geleceği hadislerde zaten bildiriliyor ve sakalının detayları da söyleniyor. Peygamberimiz tek bir tane Mehdi'den bahsediyor, onun da sakallı olacağını söylüyor.

Mehmet Ali Kaya hocamızın ve bazı Nur talebelerinin Hz. Mehdi'nin sakalsız olacağı yolunda ortaya attıkları geçersiz iddialara yanıt olarak aşağıdaki videoyu seyretmenizi rica ediyorum:

http://www.dailymotion.com/video/xs0ufa_mehmet-ali-kaya-nyn-hz-mehdi-sakalsyz-olacak-iddiasy-doyru-deyil_shortfilms

Peygamberimiz Hz. Mehdi'nin sakallı olacağını hadislerde şöyle bildirmiştir:

O (HZ. MEHDİ) YEŞİL GÖZLÜ (EKHALU'L AYNEYNİ),HİLAL KAŞLI, KALKIK BURUNLU, SIK SAKALLI, SAĞ YANAĞINA DOĞRU SAKALSIZ BİR GENÇTİR.1

"(HZ. MEHDİ'NİN) SAKALI SIKTIR."2

"(HZ. MEHDİ'NİN) SAKALI BOL VE SIK OLACAKTIR."3

 (HZ MEHDİ) ORTA BOYLU, ESMER, MECZUM (CEZM EDİLMİŞ YANİ YANLARINA NAZARAN DAHA UZUN AMA DÜZELTİLMİŞ SAKAL ŞEKLİNE SAHİP), KEVSEC (SAKALI YANLARDA AZ)... BİR ADAM Kİ, ONA ŞUAYB BİN SALİH DENİLİR. ...4

Yukarıdaki hadiste geçen "meczum" yani "CEZM EDİLMİŞ YANİ YANLARINA NAZARAN DAHA UZUN AMA DÜZELTİLMİŞ SAKAL ŞEKLİNE SAHİP" ifadesiyle Hz. Mehdi'nin sakal şekli; ayrıca kevsec ifadesiyle de sakalının hem yanlardan ince olarak inen hem de ince tüylü bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Aynı zamanda hadisteki kevsec ifadesiyle Hz. Mehdi'nin sakalının sert sakal şeklinde değil aynı Peygamberimiz'de de olduğu gibi ince tüylü sakal şeklinde olduğu da anlaşılmaktadır. Dolayısıyla Mehmet Ali Kaya Hz. Mehdi'nin sakalsız olacağı konusunda hem kendi yanılmakta hem de Nur talebelerini yanıltmaktadır.

Kaynaklar:

http://hzmehdi1.blogspot.com/

1.      (Mehdi ile ilgili gelen haberler, (Nurul Ebsar)Ehl-i Beyt & Oniki İmam, Kutuplar ve Mezhep İmamlarının Menkıbeleri Şeblenci (1250),Tercüme: Saim Güngör, (Pamuk Yayıncılık Nisan 2004 Cilt: 628 77 93) s.

2.      (Muhammed B. Resul Al-Hüseyni El Berzenci, "Kıyamet Alametleri" Pamuk Yayınları, Trc: Naim Erdoğan, s. 163)

3.      (Ahmet İbn-i Hacer-i Mekki (Heytemi), Beklenen Mehdi'nin Alametleri, El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 23)

4.      (Feteva-i Hadisiyye, ibn-i Hacer-i Heytemi- 41)YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.