Mehmet Ali Kaya’ya cevap: Bediüzzaman hazretleri Seyyid değildir!

Mehmet Ali Kaya’ya cevap: Bediüzzaman hazretleri Seyyid değildir! DİN
0,0
29.10.2013 10:01:21
A+ A-

Ne diyor Mehmet Ali Kaya: Bediüzzaman Ehl-i Beyt'tendir. Bitlis'te doğması, kürt olduğunu ispat etmek için yeterli değildir. Elbette seyiddir ve Al-i Rasul'dendir. Gizlemesi, yukarıda ifade edilen iman davasını öne çıkarmak içindir. (Asırların Rehberleri Mücedditler, sf. 239)

Mehmet Ali Kaya'nın bu ifadesi doğru değildir. Bediüzzaman Hazretleri'nin Seyyid olduğu ve mahkemelerden çekindiği için seyyid olduğunu gizlediği iddiası da doğru değildir.

Bazı Nur talebelerinin en sık içine düştüğü yanılgılardan biri Bediüzzaman Hazretleri'nin seyyid olduğu iddiasını kabullenmeleridir. Mehmet Ali Kaya'da bu Nur talebelerinden bir tanesidir. Bu kardeşlerimiz Bediüzzaman Hazretleri'nin seyyid olduğunu ama dönemin koşulları içinde bu bilgiyi sakladığını iddia etmektedirler.

Eğer Üstadımız seyyid olsaydı bunu açık ve net bir şekilde söylerdi. Çünkü kendisinin de Risale-i Nur da söylediği gibi seyyid olmayanın seyyidim demesi gibi,"SEYYİD OLANIN SEYYİDLİĞİNİ GİZLEMESİ HARAMDIR."

Üstadımız'ın Mahkemeden çekindiği için seyyidliğini gizlediği iddiası da doğru değildir. Çünkü Üstadımız hiçbir davada seyyid olduğu için yargılanmamıştır, kendisine dönemin koşulları içinde atfedilen suç seyyid olmak değildir.TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NDE BUGÜNE KADAR KİMSE SADECE SEYYİD OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİ İÇİN YARGILANMAMIŞTIR.

Bediüzzaman Hazretleri, 1935 yılında "gizli cemiyet kurmak" iddiasıyla Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde;1943 yılında 126 talebesiyle birlikte tekrar "gizli cemiyet kurmak"iddiasıyla Denizli'de; 1947 senesinde, "gizli cemiyet kurmak" ithamıyla Afyon Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmış, AMA HİÇBİR ZAMAN SEYYİD OLUP OLMAMASI SUÇLAMA KONUSU OLMAMIŞTIR.

Dolayısıyla, Bediüzzaman Hazretleri seyyid olsa bunu gizlemesini gereken bir durum söz konusu değildir.Üstelik, Üstadımız defalarca seyyid olmadığını söylemiştir:

BEN, KENDİMİ SEYYİD BİLEMİYORUM. Bu zamanda nesiller bilinmiyor. Halbuki AHİR ZAMANIN O BÜYÜK ŞAHSI (yani Hz. Mehdi) AL-İ BEYT'TEN (Peygamberimiz'in soyundan) olacaktır. (Emirdağ Lahikası, s. 247-250)

Said Nursi kendisinin manen seyyid olduğunu ifade etmiştir:

Gerçi manen ben Hz. Ali'nin bir veled-i manevisi hükmünde ondan hakikat dersini aldım ve Al-i Muhammed bir manada hakiki Nur şakirtlerine şamil olmasından, ben de Al-i Beyt'ten sayılabilirim. (Lem'alar, s 22.)

Bu sözlerinde Bediüzzaman Hazretleri net olarak neseben seyyid olmadığını belirtmiş,"Hz. Ali'nin bir veled-i manevisi; manevi evladı", "Hz. Ali'den hakikat dersi almış almış biri olarak,
hem ben hem de diğer nur talebeleri manen bir anlamda seyyid ve şerif sayılırız" diyerek manen seyyid olduğunu ifade etmiştir.

Çok açıktır ki, Peygamberimiz'in ,Hz. Mehdi için bildirdiği seyyidlik için "neseben" yani "genetik" olarak Peygamberimiz'in soyundan olmak gerekmektedir. Bediüzzaman, "manen seyyid sayılırım" derken ne kastettiğini, yukarıda bildirdiğim (Şualar, 14. Şua, sayfa: 358) sözleriyle açıklamış ve "Ben bu sözleri manevi seyyidlik anlamında söylüyorum" demiştir.

Dolayısıyla Mehmet Ali Kaya Hocamız, Ahmet Akgündüz hocamıs ve diğer bazı kardeşlerimizin var olduğunu iddia ettikleri ama göstermekten ısrarla kaçındıkları bazı sözde seyyidlik belgeleri değil, Üstadımız'ın açık ve net beyanlarıdır.

Üstadımızın hayattaki hiçbir akrabası seyyid olduklarını söylememiştir. Üstadımız'ın yakın akrabaları halen Nurs Köyünde ikamet etmektedir. Bölgede Seyyidlere özel bir ihtimam gösterilmesine rağmen, bu bölgedeki akrabalarından hiçbiri seyyid olduklarını söylememiştir. Üstadımız kendi reddettiği halde, yakın akrabaları reddettiği halde Üstadımız'ın seyyid olduğunu söylemek samimi değildir.

Bediüzzaman kendisinin seyyid olmadığını ama Hz. Mehdi'nin seyyid olacağını açıkça şöyle ifade etmiştir: İkincisi: Ahir zamanın o büyük şahsı Al-i beytten olacak. (Şualar, 14. Şua, sf. 381, 382) Dolayısıyla Mehmet Ali Kaya'nın Bediüzzaman'ın seyyid olduğunu iddia etmesi son derece yanlıştır, bu şekilde Nur talebelerini çok yanlış yönlendirmektedir.

Kaynakhttp://isamesihhzmehdiveittihatiislam.blogspot.com/

Tüm yazılarım: http://erkanarkuttanguncelyazilar.wordpress.com

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.