Mevlana der ki

Mevlana der ki DİN
5,0
18.11.2013 18:34:53
A+ A-

Bilenleriniz vardır, Mevlana der ki; "Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol..." Dürüst olabilmenin, kendini olduğu gibi göstermenin önemini açıklayan daha doğru bir söz bulamazdım açıkçası. Bu öğüte uyan insanlar olsa, Dünya'daki sıkıntıların %90'ının çözüleceğine inanıyorum ben. Ki kendisi baya ulvi bir kişi imiş. Yani daha fazla yorum yapmak bilmiyorum haddime değil sanırım.

Gelelim İslam dinine de. Benzer bir şekilde, dürüstlüğü teşvik eden ayet ve sureler var(evet mantıklı yanları da var). Fakat şu söylem benim asıl ilgilendiğim alandır; "Erkek gibi görünen kadınlardan, kadın gibi görünen erkeklerden sakınınız" Yani vebalı muamelesi yapınız, yeri geldiğinde öldürünüz vesaire, ki yapan da çok var, birazcık etrafınıza baksanız ölen LGBT'ler hakkında da çokça bilgi sahibi olursunuz(Kimseye sesini duyuramadan öldürülenleri hesaba katamıyoruz maalesef.)

Durum böyleyken bu dediklerimi kendi hayatımla da özdeşleştirmek istedim. Şimdi ben neyim, insan, değil mi? Tamam o kısmı geçtik. Cinsiyetim nedir? Haaa burada biraz ayrıntılı bir cevap vereceğim. Ben bir kadınım, toplum tarafından dışlanmak, ikincil insan muamelesine tekrar maruz bırakılmak için yoğun çaba sarf edilen o cinsiyet! ‘Vajina’ kelimesinden bile utananların başta olduğu bir yer burası (aaa ama ahlakçılıkların arasında ne ahlaksızlıklar vardır, o kadarını ben bilemem, bilenler vardır..). Fakat kromozomlarım, özellikle de cinsiyet kromozomum yüzünden (XY) bir penise ve görece olarak ta bir erkek bedenine sahibim. Toplum bana erkek diyor. Annem ve babam, oğlum diyorlar. Peki şimdi ben ne olmuş oluyorum? Erkek bedeninde sıkışmış bir kadın. Haaa, kadınım ama insanlar bana erkek diyor! Şimdi ne olmuş oluyor peki? ERKEĞE BENZEYEN BİR KADIN! E günah değil miydi bu? Şimdi sizin benden sakınmanız gerekiyor. Çünkü günahkarım, ama erkek bedeninde beni yaratan da Allah'ın ta kendisi. E beni kendisi zaten günahkar olarak yaratmıyor mu o zaman? Allah'tan gelen bir günah ve yine onun sözleriyle toplumun bana nefret dolu bakışları. Peki, madem günah denilmiş, e kurtulmak istemiyor muyum ben? Yani olduğum gibi görünmek, içim dışım bir olsun istemiyor muyum ki ben? Yalanlar uydurmak, sürdürmek, psikolojimi kendi ellerimle bozmak hoşuma mı gidiyor sanıyorsunuz acaba? Yaşayabilmek, nefret cinayetlerine kurban gitmemek adına günah işlemek zorundayım ben! Yani yalan söylemek. Kadın olduğum halde maalesef erkek gibi davranmak zorunda bırakılıyorum!
 

Cinsiyet dediğin şey akışkandır


Hayır yani, günah işlemeyi istemediğim halde öldürülmeyi de istemiyorum. İki ucu bilmem ne değnek. İnsanlar kendileri olduğu kadar başkalarını da aslında günaha davet ediyor, ikiyüzlülüğü gizliden gizliye felsefe olarak benimsetmek istiyor, herkese kendi çamurundan bulaştırmak istiyor. Ama ben cinsiyetim konusunda numara yapmak istemiyorum. Özgürlüğü yanlış anlayanların egemen olduğu ülkemizde kişiler maalesef burnunun ucundan sonra özgürlüklerinin bittiklerini bilmezler. Kendilerinden başkasının özgürlüklerini yok sayıp onları kısıtlamak, hatta ölümüne sebep olmak ise TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR! Aynı homofobi ve transfobinin de tedavi edilebildiği gibi. Sırf birileri güç tatmini yapacak diye hayatımdan feragat edecek değilim. Peki neyi bekliyorsunuz diye sorarsanız, canım tatlıdır benim. (Tamam canıım sizin ki de tatlı) E ben de bağzı yurttaşlar gibi arkamda destekçi yasalar olsun isterim, devletin beni kendinden bile korumasını. O yasa çıkar çıkmaz zaten toplum umurumda olmaz, bankadan çekerim kredilerimi, yepisyeni bir hayat kuruveririm kendime. Yeni ve ASIL CİNSİYETİMLE, Mevlana’nın öğretileriyle de uyumlu olarak. İslamiyet’teki günahı da işlemeden, islamofobimi de yenerek. İslamofobim de sanırım biraz politik, e ülkemizde siyasetin tekeline geçmiş bir din konusunda ben apolitik kalamadım!
 

Ah ah gelenek görenek..


Evleneceğim adamla nikahımdan önce şu şekil bir kına gecesi de yapmak isterim çok. "Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar…" deyip ağlamak, annemle sarmaşık usulü sarılmak ve "anne ne olur verme beni ellere" diye ağlayıp evlilikten korkmuş gibi yapmak istiyorum. Annemle birlikte ana-kız ağlaya ağlaya gözyaşı dökmek istiyorum. Ay ortalık östrojen koksun istiyorum hatta iyice, içimdeki 20 yıllık (hayır 18 ahaha susun bakiyim) tahribatı bir anda tamir edecek kadar. Kadın olduğunuz halde erkek zannedilmek aslında gurur verilecek bir şey değil. Sadece az buçuk daha özgür yetiştim gibi sanki. Bir de biraz uzun boylu oldum, Türk kızı ortalamasına göre.
 

 

Ve bir de şöyle parodik bir an da yaşamak istiyorum. Düşünsenize ne komik olurdu ama! "Kadın olduğumu hissettir bana gocacıııım!" Adamın tepkisi çok orjinal yalnız, bence verilebilecek en yerinde tepkiyi vermiş zavallıcığım. "Kaçma şerefsiiiz, o kadar masraf yaptık düğüne o kadar" Şaka bir yana, kadın olduğumun hissettirilmesine ihtiyacım var, çünkü erkek değilim ben! Penisimin olması benim erkek olacağım ya da olmak zorunda olduğum anlamına gelmez.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.