Misyoner Türkler

DİN
5,0
02.11.2013 23:22:03
A+ A-

Misyonerlik son zamanlarda çokça duyduğumuz bir kavram. Bazı çevreler tarafından çok tehlikeli "çocuklarımızın beynini yıkıyorlar aman dikkat" denilen şey. Daha çok yabancı uyruklu olup türkiyeye gelen bu kişiler çocuklarımızı Hristiyan yapıyor(!)deniliyor. Sokak ortasında incil dağıtıyor biz ki Osmanlı torunuyuz bunlara kanmayız şeklinde de hedef gösteriliyor."Misyonerlik para karşılığında insanları Hristiyan yapmaktır".ve "Bunlar Papa tarafından gönderiliyor. Biz Müslüman çocuklarız" vesaire vesaire vesaire...

 Peki misyonerlik nedir. Neden bu kadar korkuluyor ve neden incil'i görünce öcü görmüş gibi olunuyor, bu anlaşılamıyor. Birincisi bilmeden eleştiri yapmakta dünya birincisi oldukları için. Hiç sen incil okudun mu diye sorunca aldığım cevap ben Müslümanım siz incili bozdunuz diyorlar. Ama islamın şartı diğer kitaplara da inanmak [incil Tevrat zebur ] dediğimde inanıyorum ama bozulmaış haline diyor. Madem bu gün incil bozuldu bozulmamış incil nerde dediğimde o yok diyor. Evet okumadığı bir kitabın bozulduğuna inanıyor.

Herkezin inancı kendine eleştirmem ama bana çok mantıksız geliyor. Bir hristiyan görünce Müslüman kesilenlerin kendi dini kitaplarını hiç okumamış insanlar olması da daha da ironik. Merak ediyorum ,islam nedir diye,çevreme bakıyorum okumadan dinine inanan insanlar. Duaları bile başkalarının ağzından öğreniyor. Sonra şu hoca bunu dedi şu imam şöyle dedi diyip kendi  kendilerine kural koyabiliyor. Bana mantıksız gelse de onlara mantıklı. Oysaki onların dininde iki ölçüt var kuran ve peygamber sözü. Fakat başka hocaların cemaatlerin söylemlerine kapılıyor sonra da biz Hristiyanları eleştiriyor.

Konumuza geri dönelim misyonerlik. Misyonerlik nedir önce onu açıklayacağım. Misyonerlik müjdeciliktir. Müjdeden kasıt incil ve mesih öğretisidir. Tanrının bizi affetmesi ve bunu kendi oğluyla biz insanlara müjdelemesidir. Amaç mesihin ögretileriyle insanları güzel ahlak sahibi bir hale getirmek. Mesihe ve tanrıya layik tanrı sevgisiyle yaşamaktır. Hristiyanlık bir din değil bir yaşam biçimidir. Misyonerle bu gün kiliseler tarafından eğitim almış ve insanlara daha doğru bilgiler vermek için eğitilmiştir. Sen ben incili o kadar bilmeyiz amam bir misyoner çok iyi bilr. Yani öğretmendir. Buna benzetebiliriz. Zaten bizim dinimizde mesihi öğretmen olarak görürüz. Biz de mesihin öğrencileri. Misyonerlikteki amaç da budur.

Bir not ekleyeyim; hristiyanlığın yayılışına baktığımızda ilk 12 havari ve onların öğrencileri dsaha sonra onların öğrencilerinin öğrencileri olarak yayıldığını görürüz. Peki bunu sadece Hristiyanlar mı yapıyor. Sadece Hristiyanlar mı dinini başka miletlere yayıyor. Hayır ,bunu müslümanlar da yapmıştır. En çok da Osmanlı yapmıştır.osmanlının kızıl elma dediği allahın ismini yayma politikası vardır. Bu sayede Osmanlı bir beylikten devlet olmuştur. Farkındaysanız Osmanlı yıkılışana kadar hep gözünü batıya dikmiştir. En buyuk amaçları batıya gidip islamı yaymaktır. Bunu yaparken de savaşmıştır. Gaza ve cihad politikası diye tarih kitaplarında da geçmektedir. Farkındaysanız aynı amaç biri dünyanın dört bir yanına gidip mesihi duyurmak diğeri de islamı yaymak. Aynı amaçlar, fakat bizler kötüyüz. İnsanları sömürüyoruz. Para karşılığında herkesi Hristiyan yapıyoruz. Seçim sizin iyi ile kötüyü ayırt edecek zekanız var.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.