Modern çağın yeni bilgesi...

Modern çağın yeni bilgesi... DİN
3,0
09.07.2014 09:16:44
A+ A-

Modern Çağın Yeni bilgesi olarak tanınan ve çıkardığı ilk kitapla son dönemde büyük ilgi gören Suat Güler, etkileyici sohbetiyle İzmir'de bir yerel radyoya konuk oldu. Dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği sohbet nedeniyle radyo programına telefonlar yağdı. Güler; dua, ibadet, tefekkür ve tevekkül konularını içeren sohbetiyle radyo programında adeta maneviyat rüzgarı estirdi.

AMACIMIZ ALLAH`I BULUMAKTIR

Suat Güler,sözlerine hepimizin bir yaşam mücadelesi içinde olduğumuzu anlatarak başladı. Bu nedenle insanın zaman zaman sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını kaydeden Güler, "İşte bizim bunun ortasındaki amacımız Allah`ı bulup, onu yakalamaktır" dedi.

NASIL MUTSUZ OLUYORUZ?

Kendisini dinleyenlere, "Nasıl mutsuz oluyoruz?" diye soran Güler, sorunun cevabını da yine kendine özgü tavrıyla verdi. İnsanın istekleriyle hayatın kendine sunduklarının çatışması sonucunda mutsuz olduğunu kaydeden Suat Güler "Bir şeyi çok istiyorsak, zihin bunun hemen olmasını istiyor. Elde edince de bırakıyoruz. Halbuki, bir dakika sonra ne olacağımızı bilmiyoruz. Kulun şöyle demesi lazım, 'Allahım ben bu işin nasıl olacağını bilmiyorum. Bir yola girdim ve seni bu yolda vekil  ediyorum`. Bunu dedikten sonra o iş olmasa bile mutlu oluruz. Çünkü Allah en iyi bilen kılavuzdur" dedi.

DUA EDİYORUM, KABUL OLMUYOR DEMEYİN

Güler, sohbeti sırasında dua ve duanın nimetleri hakkında geniş bilgi aktardı. Duanın bir şuuru olduğunu söyleyen Güler, "Ben dua ediyorum ama kabul olmuyor" demenin yanlış olduğunu söyledi. Güler, "Duam kabul olmuyor diyenin yanına hemen şeytan gelir ve vesveselerine başlar. Yüce Allah diyor ki; 'Benden isteyin hem de büyük isteyin." Böyle diyen bir yaradan duayı tabii ki kabul eder. Yeter ki samimiyetle istemesini bilelim" şeklinde konuştu.

DUANIN ENERJİSİNİ BOZMAYALIM

Güler,bu çerçevede duanın bir enerjisi ve rahmeti olduğunu söyledi. "Ben dua ediyorum olmuyor" dendiğinde bu duanın rahmetinin bozulduğunu hatırlatan Güler, "İsteyin, şifa, hayırlı evlat, hayırlı eş, hayırlı iş isteyin. Yoktan var eden Allah için bu çok kolaydır" şeklinde konuştu.

PEKİ NASIL İSTEYECEĞİZ?

Suat Güler, biz kulların dua ederken, yüce Allah`tan nasıl niyaz etmemiz gerektiğine de dikkat çekti. Güler, "Dua ederken kul; 'Allah`ım ben senden istiyorum. Sen de beni işitiyorsun biliyorum. Sabrım için bu duamı geciktiriyorsun. Ben de buna senin için sabrediyorum. Sen mutlaka benim duama icabet edeceksin` dediğinde o dua gerçekleşir" dedi.

ŞEYTANI BİZİ DEĞİL, BİZ ŞEYTANI KULANALIM

"Şeytan dua edenin hemen yanına gelir ve 'Dua ettin olmadı, bak Allah duymuyor` diyerek kula vesvese verir" diyen Güler, "Uyanık olup onu göndermek lazım. Psikolojiyi bozan zihindir. Şeytan bizi sürekli geçmişle gelecek arasında koşturup oyunlar oynar. Bu durumda zihni karşımıza alıp, onunla konuşmamız lazım. Zihin karşıya geçtiğinde ve ona sorular sorduğumuzda durur. Çünkü zihin ters psikoloji kullanır. Konuş seni dinliyorum bu vesveseleri şimdi karşımda söyle dediğin zaman durur" şeklinde konuştu.

HİSSEDEREK EDİLEN İBADET

Suat Güler, sohbetinin ikinci bölümünde ise ibadet konusuna değindi. İbadet ederken, hissetmenin önemine değinen Güler, şöyle konuştu: "Allahın haşa bizim ne namazımıza, ne orucumuza ne de zikirlerimize ihtiyacı var. Sevap işlemek güzel de bunu hissetmezsen boş. İbadetimizi nefsimize aşkla anlatmamız gerekiyor. Yoksa namaz yat?kalk şeklinde bir görev olur. Fatiha`yı okuyoruz mesela ve de anlamını biliyoruz. Allah da biliyor. Ama bu sözleri nefsimizi karşımıza alıp özümseyerek anlatırsak bir anlamı var."

TEFEKKÜR BİZE İNEN MÜJDEDİR

Güler, sohbetinin son bölümünde ise tefekkür yapmanın önemini örnekleriyle anlattı. Kendisini dinleyeneler ile birlikte tefekkür yapan Güler, "Gökyüzüne bakın bir çatlak yok. Her şey ayakta. Bu Allahın kayyum sıfatının tecelli ettiğini bize gösteriyor. Eğer bu sıfat tecelli etmese her şeyin dengesi bozulur. Tefekkür bize inen müjdedir" dedi.

ALLAH BENDEYMİŞ BEN BENDE DEĞİLMİŞİM

Tefekküre yaşam örneği de veren Güler, bunda Allah`ın Muhyi sıfatının tecelli ettiğini hatırlattı. "Bu sıfat tecelli etmese ölürdük" diyen Güler, "Demek ki Allah tüm sıfatlarıyla bendeymiş de ben bende değilmişim. Tefekkür yaptığınızda Allah`ın sesini duyarsınız" dedi.

 İMZALI KİTABINI GÖNDERECEK

Güler, ilgiyle dinlenen ve telefonlarla dinleyicilerin sorularını yönelttiği sohbetini, kendisini dinleyenlere yaptırdığı dua ile sona erdirdi.Güler,daha sonra programa telefonla katılan her dinleyiciye imzalı birer kitabını hediye edeceğini bildirdi.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.