Mormonluk inancı mı, milyon dolarlar mı?

Mormonluk inancı mı, milyon dolarlar mı? DİN
5,0
16.02.2014 01:02:12
A+ A-

Kolej basketboluyla ilgileniyorsanız ya da 'drafta yatan' bir takımı destekliyorsanız Jabari Parker ismini muhakkak duymuşsunuzdur. 203 cm'lik Jabari'nin 2014 NBA Draftında ilk 3 sıra içinden seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ben de Jabari'nin olağanüstü bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Birden fazla kez All-Star seçilebilecek bir kapasiteye sahip. 2 kez Illionis eyaletinde Mr Basketball (bir eyaletin en iyi performans gösteren lise oyuncusuna verilen ödül)  seçilen Parker üniversite tercihini basketbol tarihinin en köklü üniversitelerinden olan Duke'dan yana kullandı. Ancak ben Jabari'nin sahip olduğu olağandışı potansiyelini incelemeyeceğim. 

Jabari Parker bir mormon. Utah eyaletinde yoğun olarak bulunan Mormonların tüm dünya üzerindeki sayısı yalnızca beş milyon civarında. Mormonlar, Hristiyan kimseler olsalar da yaşam tarzları daha farklıdır. Örneğin katiyen kafein içeren maddeler tüketmezler. Alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerin kullanımına da izin verilmez. Evlilik öncesi cinsel ilişki yasaklanmıştır ve bir erkeğin birden çok kadınla evlenmesi serbesttir. Ayrıca genç yaşta evlenip çok fazla çocuk yaparlar. Bunun nedeni de tarikatlarını genişletmek istemeleridir. İşte Jabari'nin ikilemi de burada başlıyor. 19 yaşını dolduran Mormonlara bir görev verilir. Bu görevde 2 yıl boyunca yedi gününü yirmi dört saatini mormonluğu yaymak için harcamaktır. Salt Lake City başta olmak üzere bütün Utah'daki evlerin kapılarını çalar ve misyonlarını anlatırlar. Jabari bu yılın sonunda 19. yaşını doldurmuş olacak. Peki Parker NBA hayallerine mi kavuşacak yoksa milyon dolarları elinin tersiyle itip Mormon görevine mi çıkacak?

Çevresi bu konuyla ilgili net bir şeyler söylemekten kaçınıyor. Jabari'nin oturduğu bölgenin Mormon piskoposu Jabari'nin göreve gitmemesi halinde herkesin onu yargılayacağından korktuğunu söylüyor. Ayrıca Jabari'nin fırsat buldukça Mormon toplantılarına katıldığınıda söylüyor. Ancak Parker'ın hayatındaki tercihleri yavaş yavaş yaptığını ve basketbolu tüm hayatını İncil'e adayarak oynarsa iki yıllık bir görevden çok daha fazlasını başaracağını söylüyor. Amerikan futbolu efsanesi Steve Young'ın da göreve gitmediğini ancak kendini kileseye adadığını ve iki yıllık bir misyondan çok daha fazlasını başardığını ifade ediyor. Ailesi de Jabari'nin baskı hissettiğini ancak verdiği karar her ne olursa olsun onu destekleyeceklerini belirtiyorlar. 

Mormon erkeklerin hemen hemen hepsi bu göreve çıkıyor. Ancak Steve Young örneğindeki gibi bu göreve çıkmasalar da Mormonluğu milyonlara tanıtmış insanlar da var. Jabari'nin kararını hiç birimiz bilemeyiz. Belki de 19 yaşında bir anda ortadan kaybolacak ve iki yıl boyunca kendini dine adayacak ya da NBA'in büyülü dünyasına adım atacak. NBA'e giderse dini gereği kötü alışkanlıklara bulaşmadan örnek ve harika bir kariyeri olacaktır diye düşünüyorum. Elinden geldiğince Mormon toplantılarına, buluşmalarına katılan ve daha bir çok sosyal sorumluluk projelerine katılan Parker NBA tarihinin en örnek oyuncularından biri olma fırsatını kaçırmamalı diye düşünüyorum. Ancak bir yanım Jabari'nin dindar kişiliği ve çevresindeki hemen hemen tüm erkeklerin bu göreve çıkması nedeniyle kariyerine nokta koyacağını ya da kısa bir ara vereceğini düşünüyor.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.