Musa'nın temel teoremi

Musa'nın temel teoremi DİN
1,0
18.07.2015 23:35:09
A+ A-

Kuran'da Firavun'u uyarırken şöyle bir yöntem kullanır Hz. Musa. Ve bu yöntemdeki bir cümle Hz. Musa'nın Allah hakkında temel teoremidir.

103.Onların ardından Musa'yı, ayetlerimizle Firavun'a ve kodamanlarına gönderdik de ayetlerimiz karşısında zulme saptılar. Bir bak, nasıl olmuştur bozguncuların sonu! 
 
104.Musa dedi ki: "Ey Firavun! Kuşkun olmasın ki ben, alemlerin Rabbi'nin bir resulüyüm." 
 
105."Allah hakkında gerçek dışında birşey söylememek benim üzerimde bir varoluş borcudur. Ben size Rabbinizden bir beyyine getirdim. Artık İsrailoğullarını benimle gönder."  (Araf Suresi)
 
Bu uyarıda Hz. Mus'nın din hakkındaki temel teoremi "ALLAH HAKKINDA GERÇEK DIŞI BİR ŞEY SÖYLEMEMEK BENİM ÜZERİMDE BİR VAROLUŞ BORCUDUR." cümlesidir.
 
İşte bugün yaşadığımız yalanlarla ve hurafelerle dolu dinde, bu saplantıların gerçek çıkış noktası insanların Allah hakında bilemeyeceklerini sandıkları şeyleri bildiklerini sanmalarından ve Allah hakkında Kuran'da varolan kesinliği araştırmaya çalışmak yerine, sanılardan ve sanrılardan oluşan bir kaosu din haline getirmeye çalışmalarından kaynaklanmaktadır.
 
Bir insan bir kediye istediği işkenceyi yapabilir, istediği kadar oynayabilir. Ancak aynı şeyi bir aslana yapabilir mi? İşte bu işin ahiretteki sonucu da çırılçıplak, korunmasız bir halde aslanın karşısına geçen bir insanın onunla dalga geçmeye çalışmasına benzer.
 
Şu ayeti hatırlatmakta fayda var. "O gün, (kıyamet günü) gökler ve yer onun sağ elinde / kudretinde düşülmüş haldedir"
 
Bu böyleyken aslan karşısında paniğe kapılacak olan insan, dünya hayatı boyunca Kuran'sız bir dinde oluşan ve yuvarlana yuvarlana kartopu gibi büyüyen hurafeler ve iftiralar bütününün bedelini nasıl ödeyecektir.
 
O halde gerçek mesele konuşmak değil, düşünmektir. Alemlerin Rabbinin gönderdiği en seçkin peygamberlerden biri dahi böyle bir konuyu temel yaşama prensibi yaparken...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.