Müslüman kadeh kullanamaz mı?

Müslüman kadeh kullanamaz mı? DİN
0,0
26.04.2014 23:59:37
A+ A-

 

Bazı dindar kardeşlerimizin yanlış inançları var. Bugün biraz sizlere bu yanlış inançlardan bahsetmek istiyorum. Mesela diyorlar ki, "Müslümanlar kadeh kullanamaz. Çünkü kadeh ancak meyhanede olur. Kadehle ancak içki içilir, bu yüzden Müslüman kadeh kullanamaz"  diyorlar. Güzel olan bir şeyi yanlış bir uygulamada görürsek bu akla göre Müslümanlara haram olmuş oluyor.

Mesela herhangi bir saat markası düşünün. Bir yobaz çıkıyor ve diyor ki: "Bu saat markasının ben bir mafya babasının kolunda gördüm. Bu yüzden Müslüman takamaz" diye Müslümanlara yasaklıyorlar. Veya lüks, modern bir ev düşünün. Onu da "falancanın evi böyleydi, o yüzden Müslümanlar böyle evlerde oturamaz" diyorlar. Bu gerçekten çok akılsızca bir bakış açısı.

İnkâr edenler nimet olan her şeyi kullanırlar. Ama bunların hepsinin asıl sahibi Müslümanlardır. Allah ayetinde onların bütün mallarına, mülklerine Müslümanların mirasçı olacağını şöyle bildiriyor:

Ve sizi onların topraklarına, yurtlarına, mallarına ve daha ayak basmadığınız bir yere mirasçı kıldı. Allah, her şeye güç yetirendir. (Ahzab Suresi, 27)

Bu ne demek? Allah onların mallarını size vereceğim diyor, yobaz da çıkıp "alamayız, çünkü haram" diyor. Böyle bir mantık Kuran'a uygun değildir. Mesela Nemrut'a Hz. İbrahim galip olduğunda bütün malı mülkü Hz. İbrahim'in oldu. Hz. Musa Firavun'u yendiğinde bütün malı, mülkü, sarayları Müslümanların oldu. Bu yüzden yobazların yasaklamalarına kimse ehemmiyet vermesin. Müslüman kadehte kulanır, Versace, Gucci'de giyer, en güzel villalarda oturur, en güzel, lüks arabalara da biner. Bunların hepsi Müslümanlara yakışır. Kuran'a göre gerçek Müslüman aklıyla, görgüsüyle, güzel ahlakıyla, giyimiyle, temizliğiyle yaşayan en kaliteli insandır. Yobazların insanlara empoze ettiği gibi Müslüman ezik, üstü başı dökülen, her türlü nimetten kendini soyutlayan, "bir lokma ekmek, bir hırka" mantığında olmaz. Tam tersine her şeyin en güzeline layıktır. Allah Kuran'da bütün bu nimetleri dünyada hem Müslümanlara, hem de inkâr edenlere vereceğini, ama ahirette yalnızca Müslümanlara vereceğini şöyle bildirir:

Kim ahiret ekinini isterse, Biz ona kendi ekininde artırmalar yaparız. Kim dünya ekinini isterse, ona da ondan veririz; ancak onun ahirette bir nasibi yoktur. (Şura Suresi, 20)

Kaynakhttp://kalbimizdekiderinallahsevgisi.wordpress.com/

Blog sayfam: mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" href="http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.