MÜSLÜMANCA DÜŞÜN(E)MEMENİN TEZAHÜRÜ BUNLAR

DİN
1,0
21.03.2013 15:43:26
A+ A-

 

Sağlık Bakanlığı’nın anne sütü bankası kurulması yöndeki girişimlerini endişeyle takip etmekteyiz. Anne sütü bankası projesiyle herhangi bir sebeple kendi annesinin sütünü ememeyen bebekler için anne sütü temini için, kurulacak olan bağış merkezlerinde bağışlar toplanacak ve toplanan bu bağışlar pastörize edilip dondurulacak ve kurulan anne sütü bankalarına gönderilecek. Bu girişim dinen haram olan süt anneyle ve süt kardeşle evlenmek gibi büyük bir tehlikeye yol açabilir. Bu girişim sonucu kendisine bebekliğinde anne sütü bankalarından süt temin edilen kişilerin yıllar sonra kendileriyle nikah düşmeyen kişilerle yani dinimizce evlenmesi haram olan süt anne ve süt kardeşle evlenmesi durumunda dinen geçersiz evlilikler kurulabilir ve bu da çok büyük bir soy karmaşasına yol açar. Bakın Kur-an’da Nisa Suresi 23.ayette şöyle buyruluyor: “Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları,sizi emziren süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın karıları, iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.” Kur-an’da açık olarak süt kardeş ve süt anneyle evliliğin haram olduğu belirtilmektedir.

 

Tam bu tartışmalar sürerken Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı dedi ki: Diyanet’in görüşünü aldık dinen sakıncası yok. Sonra da ekledi, Yahudi ve Hristiyan cemaatleriyle de görüşeceğiz. İmam-hatip mezunu Sağlık Bakanına soruyoruz acaba hiç bu konuda ilmihal kitabı karıştırmış mı? Kur-an’da haram olduğu açık olarak belirtilen bir hususta Diyanet İşleri Başkanlığıyla görüştük dinen caizmiş sözleri ne kadar mantıklı? Ayrıca %99’u Müslüman olan bir ülkede Yahudi ve Hristiyan cemaatlere sormak da nedir? Hiç bizim ehli sünnet cemaatlere danışıldı mı? Halkın tepkilerine değer veriliyor mu bu konuda?

 

Sağlık Bakanı sonra da ekledi, hassasiyeti olanlar için süt kimliği çıkartılabileceğini söylemişti. Soruyoruz Bakana ya o konuda hassasiyeti olmayanları ne yapacağız? Ayrıca bu kamuyu ilgilendiren bir konu değil ki bireysel bir durum Sağlık Bakanlığının her bir süt veren kadını ve oradan süt temin eden bebeği kayıt altına alarak süt annelerle bebekleri eşleştirmesi ne kadar mümkün? Bunu başardılar diyelim süt annelik ve süt kardeşlik kavramları bu kadar basit mi olacak? Kur-an’da ayet vardır. Dinimizde aynı anneden süt emen çocuklar, aynı anne-babadan dünyaya gelmiş gibi kardeştirler. Bu yolla meydana gelen süt kardeşliği kavramı içi boşaltılan bir kavram hale gelebilir. Dinimizde büyük bir önemi olan süt kardeşliği artık unutulmaya yüz tutabilir.

 

Süt Bankası Projesinin bir diğer sakıncasıysa ateist anneden süt almaktır. Bilindiği üzere dinimizde ancak ehl-i kitap olan anneden süt alınabilir. Ateist anneden süt almak haramdır. Her süt bağışı yapan kadına Allah'a inanıyor musun diye tek tek sorulacak mı yani peki nasıl anlaşılacak süt bağışında bulunan kadınların ateist olup olmadıkları? Bu da konunun farklı bir boyutudur.

 

Ayrıca bu proje ileriki zamanlarda çalışan kadınların yoğunluğu sebebiyle kendi çocuklarını emzirmesi yerine süt bankasında süt temin etme boyutuna geldiği taktirde çok tehlikeli boyutlara ulaşmış olacaktır. Korkarım ki kadını evden çıkaran sosyalleştirip kadınlığından alıkoyan düzen bu projeyle kadını ailesinden, çocuklarından, kadınlığının vesilelerinden daha da uzaklaştıracaktır. Bilindiği üzere bebek doğduğu andan itibaren genlerini değiştirebilecek tek şey anne sütüdür. Bir, annenin sağlığı için iki, çocuğun sağlığı için çalışan annelerin evlatları için anne sütü bankasından süt temini etme ihtimali sağlık açısından da tehlikelidir.

 

Gariptir ki şimdiye kadar gündemdeki birçok konuyla ilgili çok farklı görüşlere rastladım fakat bu konuda Sağlık Bakanının bu girişimini endişeyle karşılamayan bir Allah’ın kuluna rastlamadım. Toplumun inancına, hassasiyetlerine önem vermesi gereken bir konumda olan Sağlık Bakanı toplumun inancını hassasiyetini hiçe sayarak haram evliliklere ve soy kargaşasına sebep olabilecek bir projeye imza atmış oldu. Orman ve Su İşleri Bakanının yılbaşında Noel kutlamaları için çam ağacı dağıtmasından sonra Sağlık Bakanının dinen büyük sakıncası olan anne sütü bankası projesini gündeme getirmesi ve girişimde bulunması, çok önemli konumlarda hizmet eden bazı kişilerin Müslümanca düşün(e)mediğini bizlere göstermiş oldu.

            

Hasan Karakaya çok önemli bir şey söylemişti. Ya anne sütü bankasının başındaki adam sütü bozuk ise? Ya bu konuda hassasiyeti olan kişiler için kayıtları yapmakla görevlendirilen kişiler sütü bozuk çıkarsa? Ya öyle olursa ya böyle olursa bunun sonu gelmez ki biz nasıl güveneceğiz bundan 20 yıl sonra evlatlarımızı evlendirirken nasıl emin olacağız? Sağlık Bakanlığı acilen toplumun endişelerine ve tepkilerine kulak vererek geri adım atmalı ve anne sütüne muhtaç bebekler için alternatif bir proje üretmeli. Mesela süt anneliği projesi gündeme getirilip teşvik edilmelidir. Şunu net olarak ifade etmeliyim, eğer ki Sağlık Bakanlığı hassasiyete sahip olan halkın ve aydınlarımızın tepkilerini dikkate almaz ve bu konuda geri adım atmazsa ilerde haram evliliklerden dolayı altından kalkamayacakları veballere girerler bunu bilsinler.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.