Mustafa Ceceli sordu, Ahmed Hulûsi yanıtladı #1 - Altın Çağ'da İslam

Mustafa Ceceli sordu, Ahmed Hulûsi yanıtladı #1 - Altın Çağ'da İslam DİN
4,5
26.10.2013 11:01:45
A+ A-

Sevgili okurlar!

Bundan kısa bir süre önce bu köşeye "Konuk Yazar" olarak katılan  Üstad Ahmed Hulûsi'nin, Kuran mucizesidir yaşadığımız "Altın Çağ" isimli yazısını müteakip bu kez Mustafa Ceceli kendisi ile, yaşadığımız çağda gençlerin anlayabileceği bir dille ve en son bilimsel gelişmelere göre İslamı anlatan bir sohbet dizisi gerçekleştirdi.

Bu sohbet dizisini peyderpey buradan izleyebilirsiniz.

Google Chrome'de bug olduğu için videolar belli bir süre sonra kilitleniyor.!!!

Youtube videolarını sorunsuz izleyebilmek için, internet explorer, firefox, opera tarayıcılarını tercih ediniz.

Ahmed Hulûsi'nin tüm videolarını seyretmek için aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz...

http://www.youtube.com/user/AhmedHulusiOfficial

@AhmedHulusi on TwitterYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Tasavvuf benim baştacım! -

Ben alevi bir aileye mensubum. Belki de Allah’ı hep severek aramak ve bulmak isteğime bu etkili olmuştur. Eskiden beri korkarak dine hiç yaklaşmadım. Bu yüzden de tasavvuf benim BAŞTACIM olmuştur. Sufizm’le ilgilenmem sayesinde Ahmed F. Yüksel’i okumaya başladım. (www.sufizmveinsan.com sitesi). Bir de en önemli KAYNAK: AHMED HULUSİ yazıları ve bakış açısıdır benim için! Fakat, iş hayatımın en aktif olduğu dönemlerdeyim. Bu sebepten ötürü kitap okumak bir hayli zor. Okuyorum, ama, yeterli olamıyor. Bir de gün boyu zaten hep işyerinde evrak okuyoruz, çiziyoruz vs. Bu yüzden bu tip kısa ve özlü videolar tam da bana hitap eder. Dinlendirirken, bilgilendirir ve hiç sıkmaz. M. Ceceli kardeşimize bu köşeden teşekkür etmek isterim ve başarılarının devamını dilerim.

1 1
Paylaşmanın önemi -

Bu video sohbet benim çok hoşuma gitti. Ceceli diyor ki, ben BENCİLCE bu soruların cevabı sadece bende kalmasın diye, kayıt yapıp sizlerle paylaşıyorum. Çok doğru değil mi? Eğer isteseydi, hazır Üstad’ı bulmuşken sohbetini yapar, kendince özel kaydını da yapardı. Bizlerle paylaşmak da neyin nesi..! Ama işte bilinçli olmanın farkı, paylaşmak ve aldığı bilgileri yaşama geçirmek.

0 1
Sımsıcak, samimi bir sohbet -

Oturduğunuz yerden, sımsıcak, samimiyet kokan ve sizi bilgilerle donatacak bir 10-12 dakika yaşamak istiyorsanız, hiç durmayın hemen tıklayın. Başka da bir şey diyemiyorum, hepsi zaten röportajda ifade ediliyor. Bize ise devamını dört gözle beklemek kalıyor. Teşekkürler A. F. Yüksel, teşekkürler Ceceli ve A. Hulusi. İnşallah bu güzel anlayış ve sunuş hak ettiği ilgiyi bulur diyorum, başka da bir şey diyemiyorum. Yolunuz hep açık olsun. Selam ve sevgiler..

0 1
Yıllarımız yanlış kelimeyle geçmiş! -

‘’LA ilahe’’ = tanrı yok! demek...Peki soruyorum, neden bize başka türlü çevirdiler? Neden tanrı ve ALLAH kelimelerini eşanlamlı kullandırttılar? Neden şirk koşmamayı; sadece tek bir Tanrı’ya inanmak diye anlattılar? Neden böyle basite indirgediler koskoca İslam Dinini? Neden yıllarımız boş geçti?. Nerde bu ilahiyat profesörleri? Nerde din dersi hocalarımız? Neden, neden, neden??? Gerçekten de hakkımı helal etmeyeceğim. Orta yaşıma geldim, ve bu anlayışla şu sıralar tanıştım. Bu reva mı şimdi? Üstelik küçük çapta da şoka giriyor insan! Kolay mı yılların alışkanlıklarını yıkmak! ‘’Tanrım ‘’diye ettiğim dualar, daha hitap şeklinde yanlış bir kelimeyle başlamış!.. Kelime önemli bence, hem de çok. Daha kelimeyi bile yanlış kullanıyorsak, anlamını nasıl doğru kullanacağız ki? Yani, gel de kızma.. Kızgınlıklar yüzeyde kalıp derine dalmayanlara, es geçenlere, eksik öğretenlere gitsin o vakit../Zeynep k.

0 1
Tadı damakta kalan anlatımlar.. -

Bir bilgiyi, bir ilmi anlatmanın da ne kadar farklı olduğunu düşünüyorum. İzledikten sonra,aklıma gelen ilk ifade bu oldu.. Çünkü, bazıları bir şeyleri anlatırken, ne kadar anlaşılmaz ifadeler kullanıyorlar. Ahmed Hulusi’nin en büyük özelliklerinden birisi bu galiba. Bakar mısınız, tane tane, net ve yalın Türkçeyle, bu zor ve farklı kavramları ne güzel dillendirmişler. Allah razı olsun. Klasik bir cümle ile teşekkür ettim, ama, gerçekten de ALLAH RAZI OLSUN! Bilmek önemli ama, bildiğini aktarmak da en az bir o kadar önemli! Kesinlikle..! Kim ne derse desin, tadı damakta kalıyor böyle anlatımların…//tarkan t.

0 1
Ceceli Sürprizi! ve Tasavvufa olan ilgisi -

Ceceli sürprizi! Bir de baktım ki ,makale olan yerde M. Ceceli resmi ve A. HULUSİ. Ee şimdi gel de izleme. Ben Ceceli’nin bazı tv. röportajlarında tasavvufla ilgilendiğine şahit olmuştum. Bayramda ( Ramazan B.) Habertürk’te çıkmıştı. Yanında İskender Pala ile. Ki İSKENDER PALA’yı da nerede bulsam dinlerim, izlerim. A o da ne, bir baktım ki, M. CECELİ peş peşe çok bilinçli ve bilgi dolu cümleler kuruyor! Ve nerdeyse Sayın Pala’nın bile dikkatini çekiyor. Çok çok beğenerek dinlemiştim. Hatta tekrarını da izledim bu yüzden. Demek ki Ahmed HULUSİ BEY’İ OKUMUŞ, ve güzel okumuş, yetiştirmiş kendisini. Teşekkür ediyorum bu röportajı için, sizlere de burada yayınladığınız için. Kolaylıklar diliyorum çalışmalarınız da da.. =birol g.=

0 1
Soru sormak! -

Bilmem dikkat ettiniz mi, Sayın HULUSİ’nin ilk sözlerine: hep sorgulamak ve soru üzerine… ‘’Çünkü çok hoşlandığım bir şey gençlerin soru sorması’’ diyor. Ne kadar önemli değil mi? ‘’Herkesi soru sormaya teşvik ediyorum’’ diyor. Gençler pek bilmese de (bazı gençler tabi, çünkü hala sorunun sorulmadığı ortamlar vardır) bizler soru sormanın çok hoşlanılmadığı bir nesildik. HELE DE DİN KONUSUNDA; SORU SORMAK; NEREDEYSE; AYIPTI! Evet yanlış okumadınız. O yüzden algıda seçicilik mi oldu, ne olduysa bende, bu girişe tek kelimeyle: bayıldım ve işte budur ya dedim. O yüzden kıymetini bilmeli böyle düşüncelerin ve düşünenlerin! Üstelik Ahmed Hulusi’nin yaşadığı gençlik yıllarına dikkat ederseniz, bu konu daha da önemli olacaktır. -gürbüz.h-

0 0
HİÇ BİR ART NİYET SEZMEDİM. -

Ne güzel dillendirmişsin Mustafa Ceceli ‘en çağdaş en modern anlayışa yobazlık dedik, çağ dışılık dedik’ Hakikaten de artık İslam dininin böyle anılmaması gerekiyor. 21. Yüzyılda özellikle nasıl anlaşılmalı diye araştırdığında Üstad’ın kitaplarıyla, anlatımıyla tanıştığını da ekliyor. Ben bu videoyu çok beğenerek izledim. Ve HİÇ BİR ART NİYET SEZMEDİM. Umarım bazı çevreler, bu iyi niyetli röportajı ve sizi üzecek saldırılar yapmazlar. Çünkü, bizim ülkemizde, iyi niyet ve karşılıksızca yapılan şeylere de saldırı olabiliyor. Umarım bu böyle olmaz. Ve bizler de devamını dinleyerek, izleyerek takip ederiz. Emeği geçen herkese de teşekkürlerimi borç bilir ve iletirim. Selametle inşallah.

1 4
Modern projelerimiz gibi, Düşünürlerimizin de KIYMETİNİ BİLELİM!!! -

Bu son iki paylaşım benim için çok kayda değer olduğu için, başta size, ve tabi ki, bu paylaşımların fikir babası Sayın Ahmed Hulusi'ye en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Madem Marmaray projelerinin bile açılış yaptığı ülkeyiz, Lütfen değerli FİKİR ADAMLARIMIZI, İLİM ADAMLARIMIZI, GELECEĞİ YAKALAYAN İSLAMİ DÜŞÜNÜRLERİMİZİN DE KIYMETNİ bilelim. Ve BU PROJELERLE ÖVÜNDÜĞÜMÜZ GİBİ; BU ZAT'LARLA DA ÖVÜNELİM.. İlla ki, ölünce KIYMETLİ OLMASIN ARTIK; Fikir adamlarmız, düşünen insanlarımız...

0 2
İŞTE KOCAMAN BİR ÖNYARGI! -

ÖNYARGI hikayemi anlatacağım sizlere…Yıllar önceydi, Ahmed Hulusi kitapları elime geçmişti. ‘’Tanrı yoktur’’ cümlesi beni rahatsız etmişti. Muhafazakar ve mutaassıp denen bir din anlayışım vardı.’’ Bu ne ya, ateist bir yazarı mı okuyacağız, din konusunda, hadi oradan ‘’ diyerek kitabı getiren arkadaşıma gerisin geri uzatmıştım. Belli ki, yazar bizleri İslamiyet’ten soğutacak, farklı bir felsefeyle de, iyi niyetli- saf insanları etkileyecekti! İŞTE KOCAMAN BİR ÖNYARGI! Tamamını okumadan, kısacık bir cümle ile karar vermek! Neyse ki, arkadaşım da namazında niyazında diyebileceğimiz, benim gibi muhafazakar ve eski dostumdu. Güvenilirdi yani. Beni ilginç birkaç cümle söyleyerek, ikna etti. Ve ben o kitapları okudum. O günden beri, Ahmed Hulusi’yi takip etmeye çalışıyorum. O’nun saçları ağardı, benimkiler de dökülerek elveda dediler, başıma:) Ama sayesinde bakış açımız HEP GENÇ- HEP YENİ kaldı!

0 7
BAS BAS BAĞIRAN, ONA BUNA ÇATAN, İSLAMİ KONUŞMACILARDAN sonra, bu VİDEO çok iyi geldi... -

İzlerken: İşte pırıl pırıl iki insan dedim. Birisi gencecik, temizliği yüzüne yansımış, hem popüler, hem klasik, hem ünlü, hem mütavazı bir genç. (Zaten Ceceli’yi anlatmama gerek yok, bilen biliyor). Öte yandan, gene tertemiz- modern görüntülü, mütebessim çehresiyle, karşısındaki genç adama tevazu ve sevgiyle bakan, ondan yaşça büyük olmasına rağmen vs., karşısındakini ezmeyen ve rahatlatan bir yazar…Tabi ki, konuştukları konu da ÇOK ÖNEMLİ ve gerekli. Ama, şu görüntüyü ve bendeki izlenimini paylaşmadan geçemedim. BAS BAS BAĞIRAN, ONA BUNA ÇATAN, İSLAMİ KONUŞMACILARDAN sonra, bu VİDEO çok iyi geldi...

1 6
ADETA A. HULUSİ’yi YENİDEN KEŞFETTİM! -

İnanır mısınız, Ahmed HULUSİ’yi okuyan ben, sizin bloğunuzda tekrar okudum. Ve farklı bir durum hasıl oldu..! Sanki bambaşka birisini okumuşum. Çünkü 5-6 sene önce, bir arkadaşımdan 2-3 kitabını almıştım, ve çok da ilginç bularak okumuştum. Evet demiştim, modern, çağdaş ve çıkarsız bir İSLAMİ YAZAR! Şimdi son makalenin üzerine(Altın Çağ), bu röportajı okudum!! Ya ben eskiden dikkatsiz okumuşum, ya da bir şeyleri es geçmişim- dalgın dalgın okumuşum. Bu yüzden benim için iyi oldu. ADETA A. HULUSİ’yi YENİDEN KEŞFETTİM! Bu sebeble, blog deyip geçmemeli, çook faydalı paylaşımlar yaptığınız için size çok teşekkür ederim. Demek ki, zaman zaman dikkatsiz bir okuyucu da olabiliyor muşum.

0 1
Çok güzel bi sohbet olmuş... -

Çok güzel bi sohbet olmuş,devamını merakla bekliyorum.

0 0
Hemen tıkladım! -

Hemen tıkladım! Zaten yazı okumaktansa dinlemeyi tercih ettiğim bir hal üzereydim.Ama Sayın Yüksel’in bloğunda, gene Ahmed HULUSİ resmini görünce, hemen tıkladım! Bir video paylaşımı olması tam da denk geldi bana. Malum hafta sonu üşengeçliği içindeyim. Ve birden ekranda MUSTAFA CECELİ’nin o tatlı- ılımlı- pozitif yüzü belirince zaten içime benim de bir pozitif akış oldu. Keza Sayın HULUSİ de aynı şekilde! Gerisi de geldi zaten. Mutlaka tavsiye ediyorum…Paylaşımdan ötürü, Size de kocaman kocaman teşekkürler Ahmed Yüksel

0 1
işte bu ; Beyninize sağlık -

İşte bu; Beyninize sağlık Ne kadar sade ve anlaşılabilir Ne kadar şükretsek azdır Allah idrakimizi arttırsın

0 1
Benim gibi yeni başlayanlar için SÜPERR! -

Çok heyecanlandım. Bir önceki yazıyla hem bloğu hem Ahmed Hulusi'yi yeni okumuştum. Şimdi bir röportaj!!! SÜPER oldu, benim gibi yeni okuyanlara.. Ceceli'nin bu kadar dinle ilgilendiğini bilmiyordum! Hele de Ahmed HULUSİ okuduğunu hiiç bilmiyordum! Bu da doğal, malum bizler arasıra kraltv. yi izleyerek sanatçılara göz atıyoruz. Ceceli deyince benim aklıma ''limon çiçekleri'' ve ''ES'' gelirdi. Şimdi başka şeyler gelecek, anlaşılan BİE ES'MİŞ PİR ESMİŞ!!!

3 8
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.