Nazar şeytanın zehirli oklarından bir oktur

Nazar şeytanın zehirli oklarından bir oktur DİN
0,0
10.04.2014 00:25:00
A+ A-

İnsanın ömründe yaptığı her şey her şey Allah için olmalıdır. Her işini Allah'ın rızasını kazanmak için yapmanın yanında; yapmadığı şeylerle de Allah'ın rızasını kazanmaya çalışmalıdır. Bazen yapmamak veya terk etmek de ibadet hükmünde olabilir. Örneğin; Bir gencin harama bakma imkanı varken gözlerini kaçırması, haramdan uzaklaşmaya çalışması ibadet hükmünde yer alabilir. Belki o insan için Allah rıza gözetilerek yapılmış bu hareket onun ebedi kurtuluşuna vesile olabilir. İnsanın harama bakma durumunda, şehvani duygularından sıyrılarak, sadece Allah rızası için gözlerini kaçırması, belki kalbini Rabb'ine karşı daha fazla muhabbet ile dolduracak ve imanını tekrar yeşerterek, kurtuluşa erişmesine vesile olacaktır.

Bir büyüğümüz "Nazar şeytanın zehirli oklarından bir oktur. İnsan o zehirli oku aldı mı kalbi kararır" diyor. Evet insan gün içinde birçok kez karşılaştığı bu kötü durumdan kaçmaya çalışmalı, o oku almadan o ortamdan uzaklaşmaya çalışmalıdır. Her günah insanı bir adım daha küfre yaklaştırır. Günah insana sadece yeni günahları getirir. İnsanın günahları arttıkça da Allah'a karşı olan muhabbeti azalır, insanın ebedi Cehennem ile buluşması da kaçınılmaz olabilir.

İnsan her işini Allah rıza gözeterek yapmalı, günahlarını yine Allah rızası için terk etmelidir. İnsan günahlarını terk ederek, Rabbine giden yolda nafile ibadetlerde olduğu gibi büyük mesafeler kat etmeye çalışmalıdır. Harama bakmak, şeytanın zehirli okudur. Allahü teâlâdan korkup yabancı kadına bakmayana, zevkli bir iman nasip olur. [Ramuz]

http://www.guzelkelam.com/2013/12/nazar-seytanin-zehirli-oklarindan-bir.html

 ETİKETLER: Haber, Haberler, Karşı, Allah, , günah

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.