Nebe Suresi’nden ayetler açıklayalım…

DİN
0,0
13.08.2014 12:46:17
A+ A-

Kuran okumak çok önemli, çünkü insan her anını Kuran’a uygun yaşamalı. Bunun için de aklını, kalbini hep Kuran’la doldurmalı. Günümüzde insanların bir kısmı Kuran’ı yalnızca Arapça okuyup anlamını hiç bilmiyorlar, dolayısıyla da ayetler hakkında hiç düşünmüyorlar. Düşünmeyince de hayatlarına ve ahlaklarına Kuran hâkim olmuyor. Zayıf imanlı olmalarının nedeni de bu. Oysa Allah Kuran’ın çok iyi bilinmesini ve ayetler üzerinde düşünülmesini istiyor. O kadar muhteşem ayet insanlara akletmeleri, ayetler üzerinde tefekkür etmeleri için gönderilmiş. Bu yüzden Kuran’ı arkasında bırakanlardan olmaktan Allah’a sığınmak gerek.

Bugünde Nebe Suresi’nden ayetler açıklamak istiyorum.

“Birbirlerine hangi şeyi sorup duruyorlar?”Birinci ayet, “Birbirlerine hangi şeyi sorup duruyorlar?” Şu an neyi soruyorlar insanlar birbirlerine? Hz. Mehdi’yi soruyorlar, İttihad-ı İslam’ı soruyorlar, Hz. İsa Mesih’i soruyorlar. En çok sorulan sorular bunlar. Bakın Allah diyor ki; “O büyük haberi mi?” arkasından. Nedir büyük haber? Kıyamet. Nedir büyük haber? Hz. Mehdi’nin çıkışı, Hz. İsa Mesih’in zuhuru ve Ye’cüc ve Me’cüc.

“Ki kendileri hakkında anlaşmazlık içindedirler.”Hz. Mehdi konusunda birçok insan anlaşmazlık içindeler. Kimi diyor “Mehdi geldi,” kimi diyor “gelmeyecek,” kimi “şahs-ı manevidir “diyor. Kimi “geldi gömdük” diyor. Kimi işte “benim şeyhimdir, benim hocamdır” diyor. Bir hoca buluyorlar, adam yolda yürümekten aciz, iki kişinin kolunda yürüyor, ona “Mehdi” diyorlar.

“Hayır; pek yakında bileceklerdir.”diyor Allah. Demek ki Mehdiyet de, kıyamet de, Hz. İsa Mesih de pek yakında bilenecek. Bakın Allah bir daha söylüyor.“Yine hayır; yakında bileceklerdir.”  4 ve 5. Ayetler. Peki Bediüzzaman ne diyor? “1545” diyor. iki kere tekrarlıyor ayet, dikkat ediyor musunuz? “Hayır; yakında bileceklerdir.”-4. 5;“Yine hayır; yakında bileceklerdir.” 4 ve 5-1545’e bakıyor, inşaAllah.

“Biz, yeryüzünü bir döşek kılmadık mı?”Yani insanlar için rahat yaşayacakları bir zemin. Döşek nasıl olur? Bir katman şeklinde olur. “Dağları da birer kazık?” Dağların kazık şeklinde olduğu daha yeni anlaşıldı. Dağları üçgen zannediyorlardı. Hâlbuki dağlar asıl alta doğru devam ediyor. Altta büyük bir kökü var, üstü ucu oluyor, kazık şeklinde dağlar. Bunu yeni öğrendik, bilim yeni ortaya çıkarttı, dağların kazık şeklinde olduğunu, yani köklü olduğunu. Kazığın özelliği nedir? Köktür. Kazığı çakarsın, yere girer büyük bölümü, bir kısmı dışarıda kalır. Buna kazık denir. Bunu bilim yeni fark etti. Kuran’ın mucizelerinden biridir bu.

“Sizi çift çift yarattık.”Bütün bitkiler-hayvanlar hep çift, insanlar da. “Uykunuzu bir dinlenme yaptık.” Aslında Allah istese uyumazdık, ama özel olarak, mucize ve acizlik olarak yaratılmış. Vakti geliyor, hemen mecburen dünyadaki herkes yatağın içine giriyor, ölümü bekliyorlar, mezara girer gibi. Uyku ölüm gibi, her gün mecburlar. “Hadi” diyor “ölüm vaktimiz geldi” diyor herkes. “Hadi” diyorlar “ölmeye.” Mezara girer gibi yorganın içine giriyorlar, ölüyorlar. Sonra sabah vakti yeniden diriliyorlar. Allah “ölüyorlar” diyor, “ruhlarını alıyorum” diyor. Sonra sabah ruhlar tekrar veriliyor. “Geceyi bir örtü yaptık.” Gece siyah bir örtü gibi insanların üstüne geliyor, ışığı kaldıran bir örtü. Senin ışığı karartmana gerek kalmıyor. Ortalık zaten zifiri karanlık, örtü şeklinde.“Gündüzü de bir geçim vakti kıldık.” Geçim için, Allah vesile kılıyor gündüzü. “Üstünüze sapasağlam yedi gök bina ettik.” Göğün yedi katlı olduğunu da bilim yeni buldu. Bu da Kuran’ın bir mucizesi. Gökyüzü tam ayette bildirildiği gibi yedi katlı. 

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.