Nuh kıssası emsal olur mu?

Nuh kıssası emsal olur mu? DİN
5,0
08.04.2014 01:28:36
A+ A-

Selam,

Öncelikle filmi izlemediğimi belirtmeliyim, bu yazı filmin eleştirisi değildir. Ancak bu film ile gündeme yasaklama ya da uyarı haberleri de gelmeye başladı. Nedir mesele? Anlatılan hikaye kurgudan ibaretmiş, Kuran'da yazanlara uygun değilmiş, bir peygamberin yüzü nasıl gösterilirmiş...

Allah aşkına, dini olduğu iddia edilen hatta adı ilmihal olan yüzlerce, binlerce kitapta bize anlatılan yaratılış, Habil-Kabil, Musa, Nuh, cennetten kovulma gibi anlatılanlar kurgu değil mi? Bu hikayelerin ne kadarı sadece Kuran'da belirtildiği çerçeve ile sınırlı? Hatta ne kadarı aynı düzen ve içerikte? Habil-Kabil kıssasını herkes bilir ancak Kuran'da Adem'in iki oğlu kıssası vardır. Cennetten kovulma ile yaratılış kronolojileri ayetler ile tutarlı değildir. Hikayeleştirilmiş herşey kurgudan ibarettir. Hatta bu hikayeler İslam öncesinde de anlatılagelenler olduğu için Kuran ayetleri bu anlatıları düzeltme ya da içeriğini toparlama için inmiştir, hikayeleştirilmiş hallerini doğrulamak için değil.

Buradaki asıl mesele hem anlatılanı hem de dinleyeni dondurmak ve kendi payına düşecek olan hisseyi almasını engellemektir. Nasıl mı? Kuran ayetlerindeki kıssalar çoğunlukla tarih ve kişiden bağımsız anlatılır. Bu sayede her dönemin karakterleri ve olayları, kendi kriterlerine ve görenin bakış açısına göre incelenrek ilkeler doğrultusunda sonuçlar incelenmeye ve sebepler tespit edilerek düzenleme yapılmaya çalışılmaktadır. Böyle olunca da her dönemin ve herkesin kendi yaratılış kıssası, keni ademin iki oğlu kıssası okumaları yapılabilmektedir. Ancak sözde din adamları kendi hikayelerinin kutsallığını artırmak için diğer tüm hikayeleri reddederek, din dışı ilan ederek toplumu yönlendirmek yerine yönetmeyi ve kendilerine muhtaç etmeyi yeğlerler.

Elbette toplumdaki her bireyin kendi bakış açısına göre oluşturacağı hikaye ve çıkarılacak ders doğru olmayacaktır. Ancak sonuçlar üzerinden yeniden yapılacak okumalar ile toplum bu doğru yolu da kendi içerisinde bulabilir. Tek doğrunun varlığı güçlü bir şekilde iddia edildiğinde ise seçim ve değerlendirme ortadan kalkar. Hikaye de, sebepler de, sonuçlar da donar. İlerleyen ve gelişen toplumun ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelir, yaşamın dışına dinin sözde kutsal katına yükselir. Yani işe yaramaz hale gelir.

Filmi izlemediğimi söylemiştim. Bu sebeple anlatılan hikayenin yorumunu yapamayacağım. Ancak din sınıfı tarafından bu kadar reddedildiğini gördüğüme göre içerisinde korkutucu gerçekler olabilir. En kısa sürede seyretmek isterim.

Ben, her birimizin doğumunun bir yaratılış kıssası, gerçeği aramasının İbrahim kıssası, bulmasının kadir gecesi, kavgalarının ademin iki oğlu kıssası, sahip olma isteğinin bahçe sahipleri kıssası... olduğuna inanırım. Bu yüzden bir ayeti bazen bir kitap sayfasından, bazen bir dizi filmden, bazen sokaktaki bir çocuğun yüzünden, bazen bir dostumdan, bazen bir düşmanımdan, bazen bir sivrisinekten, bazen bir firavundan okuyabilirim. Çünkü bana emredilen okumaktır. Yer, zaman, kişiler ve olaylar değişebilir ancak ilkeler aynıdır. Bu yüzden Nuh'un, İsa'nın yüzü değildir aklımda kalan. Aklımda kalan onların söyledikleridir.

Nuh'un hikayesi doğanın dengesini bozan insanoğluna yine doğanın verdiği bir derstir. Doğadaki sonuçları gözlemleyerek sebepleri sorgulayan ve doğanın okumasını yapabilen Nuh, bu sorunun üstesinden yine doğanın dengeyi sağladığı başka kuralları üzerinden hareket ederek gelir. Bu aşamada her hayvan ve bitkiden çiftler alması bozulan dengenin yeniden sağlanmasının yine doğal olanla olacağını göstermek içindir. Örneğin günümüzde hormonlar, ilaçlar, yanlış tarım, GDO, kısır tohumlar gibi nedenlerle bozulan bitkilerin organik tohumlarının saklanarak korunmaya çalışılması bir Nuh hikayesidir.

Türkiye'de bu filmin gösterimi öncesi uyarı mesajı yayınlanması için yargıya başvurulmuş. Bu durumda yargıçlarımız filmi Kuran ayetlerine göre mi inceleyecek? Binlerce yıl öncesinde kendi toplumu tarafından yargılanan Nuh'u şimdi de bağımsız Türk yargısı yargılayacak. Ogün onu yargılayanlar helak olmuşlardı, umarım sonuç değişir. Bu arada mahkeme istenen doğrultuda bir karar verirse bu emsal olacaktır. Bu durumda bir çok kitap ve yayın için benzer uyarılar konulması istenebilir.

@AlkanIrfan  YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.