Nur'a Yöneliş 1: Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatı ve fikirleri, Video

Nur'a Yöneliş 1: Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatı ve fikirleri, Video DİN
0,0
08.08.2013 13:29:51
A+ A-

Bugün öncelikle herkesin Ramazan Bayramı'nı kutluyorum. Bugünden itibaren sizlerle Serap Akıncıoğlu'nun hazırlayıp sunduğu "Nur'a Yöneliş" isimli güzel programın ilk bölümünü paylaşmak istiyorum. İlk programın konusu: "Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatı ve fikirleri" Programı bu linkten seyredebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=TE_QXRXJFzQ&feature=c4-overview-vl&list=PLEo0qSOohPflbWZqMb4xnab7NRWC_ZcWo

Hcri 13. asrın müceddidi Bediüzzaman Said Nursi, 1960 yılında Hakk'ın rahmetine kavuşana kadar, bütün ömrünü insanları Allah'a iman etmeye ve Kuran ahlakını yaşamaya davet ederek geçirmiştir. Bu uğurda çok fazla eziyet görmüş, ancak o, yaşadığı hayattan her zaman razı olmuş ve başına gelen her zorluğu büyük bir tevekkülle, sabırla, neşeyle karşılamıştır. Bir Kuran tefsiri olan Risale-i Nur Külliyatı, Bediüzzaman'ın Allah'a olan coşkulu sevgisini, derin imanını ve Allah'ın dinine olan bağlılığını açıkça ortaya koyan çok hikmetli öğütlerle doludur.

Bakın Said Nursi Hazretleri, Hz. İsa'nın şahsından ZAT, CİSM-İ BEŞERİ, ŞAHIS gibi sıfatlarla bahsederek onun şahsı manevi değil bir beşer, bir insan olduğunu çok açık, aleni ve kuşkuya yer bırakmayacak şekilde nasıl ifade ediyor:

... sema-i dünyada (gökler aleminde) cesediyle (insani bedeniyle)BULUNAN VE HAYATTA OLAN HAZRET-İ İSA, belki âlem-i âhiretin (ahiret aleminin) en uzak köşesine gitseydi ve hakikaten ölseydi, yine şöyle bir netice-i azîme (büyük bir son) için ONA YENİDEN CESET GİYDİRİP (bedeniyle) DÜNYAYA GÖNDERMEK  O Hakîm'in hikmetindenuzak değil.. belki onun hikmeti öyle iktiza ettiği için va'detmiş ve va'dettiği için elbette gönderecek. (Mektubat, sf. 60, Mektubat, 15. Mektup, 56-57)ETİKETLER: Haber, Haberler, Ramazan, Uzak, Bugün, zaman,

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.