Öcalan iman edemez mi? Ona tebliğ yapılabilir mi?

Öcalan iman edemez mi? Ona tebliğ yapılabilir mi? DİN
1,0
04.03.2013 09:34:11
A+ A-

Bir insan katil olabilir, hatta birçok insanın katili olabilir. Dünyada yapılabilecek tüm günahları işlemiş olabilir. Birçok insanı da peşinden günaha, isyana, kötülüğe, fitneye sürüklemiş olabilir. Peki bu o insanın hiç iman etmeyeceği anlamına mı gelir? O insana tebliğ yapılamaz mı? O insan bir gün gelip de tövbe ederek iman edip bağışlanamaz mı?

Peygamberimiz çok sevdiği amcası Hz. Hamza'yı şehit eden Vahşi'yi affetmedi mi? Vahşi Hz. Hamza'yı şehit ettikten sonra hicretin sekizinci yılında, Mekke fethedildiği gün, Mekke'den kaçtı. Bir zaman uzak yerlerde kaldı. Sonra pişman olup, Medine'de mescide gelip, selam verdi. Resulullah efendimiz selamını aldı. Vahşî dedi ki:

Ya Resulallah! Bir kimse Allaha ve Resulüne düşmanlık yapsa, en kötü, en çirkin günah işlese, sonra pişman olup temiz iman etse, Resulullahı canından çok seven biri olarak, huzuruna gelse, bunun cezası nedir?

Resulullah efendimiz buyurdu ki:" İman eden, pişman olan affolur. Bizim kardeşimiz olur."

Ya Resulallah! Ben iman ettim. Pişman oldum. Allahü teâlâyı ve Onun Resulünü herşeyden çok seviyorum. Ben Vahşî'yim.

Ve peygamberimiz amcasını şehit eden Vahşi'yi affetti, çünkü Allah için her zaman kişinin son hali önemlidir. Bir insan her türlü günahı işleyebilir ama sonrasında tövbe edip iman edebilir. (Tabii bu ölmeden önce değil, samimiyetle yapılan tövbe olmalıdır.) Dolayısıyla Öcalan'a da tebliğ yapılamaz diye bir şey yok, Öcalan'da günahı, isyanı bırakmayacak diye bir şey yok.  

Hz. İbrahim Nemrut'a tebliğ yaptı. Nemrut'tur diye bırakmadı. Hz. Musa Firavun'u Firavun diye bırakmadı. Allah'ın emrini yerine getirdi, tebliğ yaptı.

Peygamberimiz, Ebu Cehil ve Ebu Leheb gibi, kendi asrının deccallerine tebliğ yaptı.

Hz. Mehdi de kendi asrında yaşayan, sayıları 30'un üzerindeki bütün deccalleri imana davet edecektir. Allah'ın Kuran'da bildirdiği ve her Müslümanı sorumlu kıldığı tebliğ yapma;  "Emri bil Maruf Nehyi anil Münker" yani "iyiliği emredip kötülükten sakındırma" görevini yerine getirecektir.

Abdullah Öcalan'a da tebliğ yapılması, imana davet edilmesi, Kuran ahlakının bir gereğidir. Abdullah Öcalan gibi asrın deccallerine tebliğ yapılmaması olmaz. Mutlaka yapılacaktır, çünkü bu Kuran'ın emri gereğidir. Tebliği kabul eder ya da etmez. Ama Kuranın hükmü budur.

 "Firavun'a, Nemrud'a nasıl tebliğ yapılır? Ebu Cehil'e, Ebu Leheb'e tebliğ yapılır mı? Asrın deccallerine tebliğ yapılır mı" demek Kuran'ın ruhuna aykırıdır.

Kuran bilgisi olmayan insanlar, Allah'ın bildirdiği Kuran'ın bu yöntemini garip karşılıyorlar. Ancak doğru olan Kuran'a uymaktır. Doğru olan herkese tebliğ yapmaktır. Öcalan'da iman ederse, hak yola, Kuran'a dönerse o zaman Deccal ölmüş olur.YORUMLAR

NASIL TEBLİĞ YAPILACAK? -

Çok güzel bir konuya korkusuzca değinmişsiniz. Sizi tebrik ediyorum. Tebliği, ?Emri bil Maruf Nehyi anil Münker? yani, ?iyiliği emredip kötülükten sakındırma? şeklinde özetlemek mümkünse de nasıl ve ne şekilde yapılacağı önem arzetmektedir. İnsan olarak kendi mucizevi yaratılışını ön planda tutup evrenin ve kendi yaratılışını çözümleme noktasından hareket edilerek Peygamberi bir tebliğ sergilemek gerekir. Sizin de bahsettiğiniz gibi ''Vahşi'' yi kimse zorla Müslüman ve sahabe yapmadı. Hatta Mekke?nin fethi denen olayda da öyle bir savaş falan olmadı. Üç-beş ferdi sataşma olayı dışında ölümlü savaş olayı olmadı. Peygamber, Mekke?de yönetimi yine Müslüman olmayan birine teslim etti. Fetihten sonra yönetimde değişiklik olmadı. Yöneticilik ??ehil?? işidir. Peygamber insanların kalblerini feth etti, Mekke adındaki toprak parçasını değil!.. Milliyetçilik adındaki cazibeli kör silahı kullanan bugünün insanına karşı, o kullandığı (milliyetçi) silahla değil; akıl ve insani duyguların toplamı olan vicdan silahını kullanarak önce kendimize sonra bu coğrafyada birlikte yaşadığımız tüm insanlara Hak ve Hakikatı usulünce anlatmamız gerekir. Bunun için de Tahkik-i İman eğitimi gerektiğini unutmayalım. Yoksa Mehdi lafı havada kalır. Selamlar...

0 3
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.