Okçu Balığının olağanüstü avlanma tekniği!

Okçu Balığının olağanüstü avlanma tekniği! DİN
0,0
31.03.2014 14:33:56
A+ A-

 

Bugün sizlere okçu balığının olağanüstü avlanma tekniğinden bahsedeceğim. Okçu balığı tam olarak yaratılış harikası canlılardan biri. Suyun içinde durup müthiş bir yetenekle avını avlıyor.

Okçu balığı gerçekten de en şaşırtıcı avlanma taktiğine sahip canlılardan biri. Balık su altında yüzeyin hemen yakınında, yukarıdaki yapraklara bir böceğin konmasını bekler. Böceği tam olarak hedeflemesinin ardından ona doğru su fışkırtarak böceğin suya düşmesini sağlar ve afallayan böceği hemen avlar.

Bazı okçu balıkları yaprakların üzerindeki böcekleri, zıplayıp havalanarak da yakalayabilirler. Bu avlanma şekli oldukça hassas ayarlamalara dayanır. Öncelikle balığın suyun içinden havada bulunan canlının yerini doğru şekilde belirlemesi gerekir. Çünkü ışık, yoğunluğu farklı ortamlar arasında geçiş yaparken kırılır, açı değiştirir ve yanılmalara neden olur. Buna suyun içine uzattığımız bir sopanın su içindeki kısmının görüntüsünün kırılmış gibi durmasını örnek verebiliriz.

Okçu balığı ise bu açı sapmasını adeta "hesaplar" ve ona göre nişan alır. Fizikte kırılma indisi olarak bilinen faktör balığın hedefini vurmasını engellemez. Ayrıca balığın ağzındaki suyu püskürtme sistemi de hayranlık uyandırıcıdır. Balık aynı zamanda böceğin su üzerinde nereye düşeceğini de mükemmel şekilde hesaplar. Avların ağırlıkları farklılık gösterdiği için düşme hızları da farklı olur. Bu durum ise balığın vereceği kararı daha da karmaşık hale getirir. Balık ise her av için ayrı hesaplar yapar ve avını başarıyla yakalar.

Bu üstün avlanma tekniği, balık için yaratılmış özel bir sistemdir. Yüce Rabbimiz'in bu balık türü için var ettiği muhteşem bir sanattır. Aynı işi bir insan hiçbir şekilde yapamaz.

Okçu balıkları avlarını nasıl yakalıyorlar, seyredin:

http://www.youtube.com/watch?v=S4G_MeUUZlI

Kaynakblogspot.com/2013_03_24_archive.html" href="http://denizaltindagozkamastiranhayat.blogspot.com/2013_03_24_archive.html" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://denizaltindagozkamastiranhayat.blogspot.com/2013_03_24_archive.html

Blog sayfam: mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" href="http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar" style="color: rgb(0, 0, 255) !important;" target="_blank">http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.