Oku 3 kere

Oku 3 kere DİN
5,0
21.12.2015 14:16:46
A+ A-

Ikra' bismi rabbikellezi halak (Alak-1) Yaratan Rabbinin adıyla oku!

İslamiyet bu ayet ile dünyaya tebliğ edilmiştir.

Şimdi sizlere soruyorum. Konumuz ayetler hakkında hüküm çıkarmak değil. Sadece önem arz eden bir konuya toplum olarak nasıl tanıklık ettiğimize bakmak istiyorum. İslam toplumları içerisinde yerini alan Türkiye'de okuma oran ve sayısına bakalım. Gerçi şöyle bir durum var okuma oranı ve sayısına bakmaya gerek duymadan şu istatiksel bilgiyi verdik mi yeterli olacaktır. Türkiye'de 1 yılda kitap ayrılan zaman kişi başına sadece 6 saattir. Evet sadece 6 saat. Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okumaktadır.

Bakıldığında bu sayıların çok komik rakamlar olduğu görülmektedir. Diğer bir istatiksel bir bilgi 2009 PEW raporuna göre Türkiye nüfusunun %98,6 sı Müslüman olarak açıklanmıştır. Yani bu araştırmalar ya doğru değil. Ya da bu verilere göre iki karşılaştırmadan biri yanlış. Çünkü İslamiyet'te ilk ifade oku lafzıyla dünyaya bildiriliyor. Bazılarınız düşünebilir. Yaradan rabbinin adıyla kısmını unutuyorsun diye. Unutmuyorum çünkü âlemlerin rabbi olan Allah'ın isminin bulunmadığı bir tek fikir, düşünce, eşya, canlı ve cansız  varlık zaten bulunmamaktadır. Maksat her şeyin okunmasıdır. Her şeyin. Doğrunun, yanlışın, güzelin çirkinin yani her şeyin.

Bir oran ortaya çıkarsak, kitap okuyan Müslümanların oranı ülkemizde nedir diye? Böyle bir oran olmaz. Oku ayetinin İslamiyet'in temel taşını oluşturduğunu gördük. Nasıl olurda böyle bir oranlama yapabiliriz. Bu konunun en gülünç tarafı da inanan bu güzide toplumda direk olarak aracısız bir şekilde ayetleri anlayan sadece %2,38 lik kısımdır.

Kimse kimsenin inancını sorgulamaya gücü kudreti yetmez. Ancak bir şey vardır. Ki o da açık açık ortadır. Bilimden ilimden ve kitaplardan soyutlanmış ve sorgulamaktan yoksul bir İslam toplumu yaratmaya çalışılmaktadır. Bunun önderliğini de televizyonlar ve bizim vekilliğimizi yapan kişiler üstlenmektedir. Eğer bizlere yanlışı doğru olarak ezberletirler ise o yanlış artık doğrudur. Eğer bize doğruları yanlış olarak inandırmaya çalışılırsa o doğru yanlış olarak kabullenilir. Araştıran toplumlarda, kitap ile yaşayan toplumlarda bu düşünce sadece basit bir fikirdir.YAZARIN DİĞER YAZILARI