Ölen Hüseyin Üzmez, suçlanan İslam!

Ölen Hüseyin Üzmez, suçlanan İslam! DİN
0,0
18.10.2014 13:01:22
A+ A-

Bugün Dünya üzerinde İslam üzerinden ve İslamı alet ederek yapılan suç ve günahlar yüzünden ne yazık ki yüce dinimizin özellikle batı alemi tarafından son derece yanlış ve kötü anlaşıldığı gerçeğini çoğumuz biliyoruz.

Bireylerin, kurumların ve hatta toplumların hata ve suçlarının bir inanç sistemine mal edilmesi elbette ki o inanç sistemini etkilemez, bağlamaz; lakin toplumda bu anlamda oluşan algının doğurduğu sonuçlar genellikle çok vahim olmaktadır.

Hüseyin Üzmez olayı bu noktada verilebilecek en çarpıcı örneklerin belki de başında gelir diyebiliriz. Her ne kadar ölmüş insanın arkasından konuşmanın doğru ve etik bir davranış olmadığı yönünde bir algı olsa da bir toplum ve bir inanç sistemi eğer zarar görecekse buna müdahil olmamak gerektiğine inanırım.

Hüseyin Üzmez'in sadece İslam'ı değil, aynı zamanda insani değerleri de bir nevi ihlal eden ve İslam dininin kadına ve toplum ahlakına verdiği değeri hiçe sayarcasına çocuk yaşta denebilecek bir küçücük kız çocuğunu cinsel istismara alet etmesi ne af edilebilir ve ne de kabul görülebilir bir durum değildir doğrusu.

Üzmez'in bu büyük günahı karşısında boyunları bükülen Müslümanların mahcubiyeti ve üzgün hallerini o günler çoğumuz çok iyi hatırlarız.

Üzmez'in şahsında ve onun işlediği büyük günahı bahane göstererek İslam dinine saldıran bazı odaklar aynı zamanda içlerindeki kin ve nefreti de kusmakta bir beis görmemişlerdir.

Öte yandan Müslümanlar da bu noktada gerekli öz eleştiriyi ne yazık ki yeterince yapmamış, bu sapkınlık karşısında susmayı yeğlemişlerdir.

Sağlam aile ve ahlaklı toplumun en temel ve en ciddi manifestosu olarak kabul edildiği dinimizin bu alçakça suçlama ile itham edilmesi ve suçlanması hangi vicdanın kaldırabileceği bir sonuç olabilir ki?

Evet, bireylerin ve örgütlerin günahlarını yüce İslam dinine yamamaya çalışmak kabul edebileceğimiz bir durum değil, olmaz da. Tıpkı geçtiğimiz günlerde Hüseyin Üzmez olayı gibi, tıpkı dün Müslüm Gündüz ve Fadime Şahin olayı gibi, tıpkı Ali Kalkancı olayı gibi ve tıpkı bugün sözüm ona cihad(!) adı altında çoluk çocuk demeden insanları katleden, tecavüz eden IŞİD meselesi gibi.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.