Ölüm Kürt'e Müstehak Mı ?

Ölüm Kürt'e Müstehak Mı ? DİN
0,0
26.05.2014 03:40:12
A+ A-

Geçtiğimiz günlerde İran Devleti 59 Kürt siyasetçi için idam kararı verdi ve İdam gibi bir insanlık suçu ile gündeme gelen İran'da Kürt siyasetçiler her an yeni idamlarla karşı karşıya. Ve işin garip yönü; Mısır için ağıt yakanlar 59 Kürt siyasetçiyi idam ediyor ! Dahası T.C.'nin Kürtlere yönelik inkar ve imha politikalarına Ortadoğu devletleri eklemlenirken Hollanda Sosyalist Partisi milletvekili Harry van Bommel ise idamlara karşı uluslararası bir heyet oluşturulması gerektiğini belirtti. Yanisi şu ki; Mısır'a ağıt yakan "müslümanlar" din kardeşlerinin ölümüne sessiz kalırken "elin ecnebisi" bu karara karşı "müslümanı" savunuyor. 
İran ve T.C.'nin Kürt katli konusunda işbirliği bir süredir devam ediyor. 10 Haziran 2011 akşamı Doğu Kürdistan’ın sınır hattında bulunan Herekê alanında bir göreve giden Haki TEKDEMİR ve Battal KAYAR iki gerilla İran devleti ve Türk devletinin ortak düzenledikleri bir operasyon sonucu yaşanan çatışmada şehit düşmüşlerdir. 
Kürtler, Ortadoğu'nun şamaroğlanı haline getirilmek isteniyor. Gerek islami kanat olsun, gerek sol kanat olsun mevzu bahis Kürtler olduğunda tepki göstermekten imtina ediyor. Bu yıllardır her anlamda ezilen hor görülen bu halkın, her koşul karşısında barışçıl tavır sergilemesinden alınan gücün eseri demek yanlış olmayacaktır. Türkiye perspektifinden bakmak gerekirse her başı sıkıştığında "Kürtler nerde?" bakışları atan tatlı su solcuları günlerdir bu konuya ilişkin iki kelime sarf etmiyor. İster istemez şu soruyu sormak zorunda hissediyor insan kendisini; "Kürtlere ölüm müstehak mı?" 
Bilinen bir cevabı var bu konunun. "Eğer işe yarayacak, kullanmaya müsait bir konumdaysa işimizi görelim sonra icabına bakarız." Dersim bunun ispatıdır. Zilan bunun ispatıdır. Ancak bir söz vardır; "Xwedê Mezine" ve eğer bu söz bir parça gerçeklik taşıyorsa bu günlerin hesabı sorulur. Ülkesinin %90'ının müslüman olması ile övünen bir Başbakanın bu konuda din kardeşlerini savunması gerekmez mi? Sorulduğunda "Elhamdürillah Müslümanız" diyen bir halkın bu insanlık suçu karşısında ırksal farkılılıkların önüne din kardeşliğini koyup alanlarda insanların yaşam hakkını savunması gerekmez mi. Eğer bu yapılmıyorsa müslümanlığı da vicdanı da tehlikede demektir!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.