“ÖNCE İNSAN”

DİN
0,0
25.10.2013 08:18:59
A+ A-

HADİSLERE iman eden MEZHEPÇİ, sözde müslüman ülkelerin dünyadaki konumuna ve durumuna bir bakın!
Hepsi perişan. Hepsi yoksulluk, hatta sefalet içinde. Hepsinde kargaşa, savaş., hepsinin ellerinde müslüman kardeş kanı var. Peki Neden?

Allah Kuran-ı Kerim'de bizleri;
OKUYUN diye uyarmasına rağmen,
Defalarca helak ettiği kavimlerden örnekler verip "ders alın" demesine rağmen,
Defalarca "aklınızı kullanın" demesine rağmen,
Defalarca "ibret alın" demesine rağmen,
Defalarca, "birbirinize yardım edin, destek olun" demesine rağmen;
Bizler Okumadığımız için,
Bizler ders almadığımız için,
Bizler aklımızı kullanmadığımız için,
Bizler ibret almadığımız için,
Bizler yardım ve dayanışma içinde olmadığımız için,
Özetle, bizler İKİ YÜZLÜ Müslümanlar olduğumuz için Yüce ALLAH Kullarını cezalandırmaktadır.
Hala düşünmeyecek miyiz?

İKİ YÜZLÜLÜĞÜMÜZ.
İki yüzlülüğümüzde sınır tanımıyoruz.

Kuran Allah'ın eseridir ve ESER SAHİBİ Allah kitabının nasıl okunacağı ile ilgili KILAVUZ ayeti Ali imran 7'de açıklamış. Benim kitabımı okuyacaksanız bu kitabın ayetlerinin bir kısmı MUHKEM'dir (kelime kökü ile bakın HKM=hüküm ayetlerdir. İkinci anlamı yoktur, HÜKÜM verdiği için tek anlamlıdır.

Diğer kısım ayetlerde MÜTEAŞABİH'lerdir. yine kelime köklerine bakarsanız TŞBH= teşbih yani benzetmelerle anlatılan, içinde mecaz ,ironi, kinaye gibi edebiyatın en üst seviyesi ile anlatılmış ayetlerdirki. Kuran ZAMAN üstüdür hem 14 asır evvelin cahil toplumuna hem bu yüzyıla hemde gelecek uzay teknoloji çağına hitap eder. Bunuda benzetme sanatı ile yapar.

Örneğin o yüzyılda şayet mikrop u anlatacaksanız daha icat edilmemiş MİKROP diye anlatamassınız benzetmelerle anlatılır sonra bir zaman gelir ve mikrop bulununca - bu ayetler aslında mikropu anlatıyormuş dersiniz.

ALİ İMRAN SURESİ
7. AYET : Ey Peygamber ! Allah sana bu Kur'an'ı indirdi. Onun bazı ayetleri kesin anlamlıdır / açık seçik herkes tarafından kolaylıkla anlaşılır ( muhkem ) ? ki, bunlar kitabın anasıdır -. Diğer bazıları da çok anlamlıdır ( müteşabih ). Çok anlamlıları bilgi sahibi olmayanlar kavrayamaz. Kalpleri ve düşünceleri kötü niyetli olanlar, insanları şaşırtmak ve kafaları karıştırmak için, çok anlamlı olan kelimeleri bile bile yanlış anlamlandırırlar. Halbuki onların uygun anlamlarını bir Allah, bir de " Ey Rabbimiz ! Ona inandık, hepsi Rabbimizin katındandır " diyen, gönülden Allah'a bağlanmış, derin bilgi ve bilince erişmiş bilim adamları bilir. Bu inceliği akıl,bilim ve düşünce sahiplerinden başkası kavrayamaz.


ALLAH EMİRLERİ

Dinimiz bize Kuran'ın belirttiği biçimde yaşamayı emreder.

Bir müslümanın İslam deyince aklına gelen ilk şeylerin namaz kılmak, oruç tutmak, içki içmemek ve zina yapmamak olduğunu düşünüyorum. ALLAH'a inananlar genelde bu konularda hassasiyet göstermeye ağırlık verirler. Fakat Kuran yaşamla ilgili her alanda nasıl yaşamamız gerektiğine dair bizlere rehber olmuştur.

Ben bunlar ile ilgili olarak sosyal hayatı ilgilendiren ayetlerden bahsetmek istiyorum.

Pek çok ALLAH'a inanan başta saydığım konularda büyük bir hassasiyet gösterirken ne yazık ki iyilik ve adalet gibi konularda ALLAH'a inanana yakışmayacak tavırlar içerisine girmektedirler. Çevreme baktığımda gündelik hayatlarında insanların sürekli kendi çıkarları için etraflarındaki insanları hiç düşünmeden zarar verdiklerini görüyorum. Ne yazık ki en basit sıra olaylarında bile insanlara haksızlık yapabiliyoruz. Oysa Cuma Namazlarına gidenler bilirler. Hutbenin sonunda şu ayet okunur.

"Şu bir gerçek ki Allah; Adaleti, iyi ve güzel davranmayı, akrabaya vermeyi emreder. Tüm pisliklerden/edepsizliklerden, kötülükten, azgınlık-doymazlık ve kıskançlıktan yasaklar. Düşünüp ibret alırsınız ümidiyle size öğüt veriyor." Nahl Suresi-90

Burada Yaratıcımız açıkça bize adaleti, iyi ve güzel davranmayı emretmiştir.
Çevremizde Cuma namazlarına giden insan sayısı az değil. Fakat yeterince Allah'ın bu emrini yerine getiremediğimizi düşünüyorum.
İnsanlar birbirleriyle en ufak şeylerde bile sürekli kavga halindeler. Yıllarca iyilik yapmak belki de zihinlerimize kaba bir tabir ile enayilik olarak işlendi. Çünkü bir yanda hepimizi etkisi altına almak isteyen sadece dünya anlayışı var. Dünyada rahat etmek için her şey mübahtır anlayışı insanlara hakim olmaya başladı. Kuran'dan uzaklaşan insanda kendini bu gelip geçici hayatta daha rahat ettirmek için iyilik ve güzellikten uzaklaştı. Buna bir dur demeli; iyi ve güzel davranmayı en yakınımızdaki insandan, sokakta bir daha rastlamayacağımız insana kadar herkese karşı göstermeliyiz. Geçici dünya hayatının heveslerine kapılıp, kendimizi ateşe atmayalım.

"İşte bu, ellerinizin önden gönderdiği şeyler yüzündendir. Allah, kullara asla zulmetmez." Enfal-51

Adalet konusuna gelince bu konuda özellikle herkese eşit davranmaya dikkat etmeliyiz. Bu konudaki hassasiyetimiz kişisel çıkarlarımız yüzünden sekteye uğramamalı. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu şu ayetlerden anlayabiliriz.

"Ey resul! Kalpleri inanmamış olduğu halde ağızlarıyla "inandık" diyenlerin küfürde yarışırcasına koşanları seni üzmesin. Yahudilerden bazıları yalancılık etmek için dinlerler; huzuruna çıkmamış olan başka bir topluluk için dinlerler. Yerlerine oturmuş kelimeleri, yapılarını bozup değiştirirler. "Size şu verilirse alın, eğer o verilmezse çekinin." derler. Allah birini fitneye çarptırmak isterse sen onun için Allah karşısında hiçbir şey yapamazsın. Bunlar o kişilerdir ki, Allah kalplerini temizlemek istemiyor. Dünyada bir rezillik vardır onlar için; âhirette de büyük bir azap var onlara." "Yalana iyice kulak verirler, haramı tıka-basa yerler. Sana geldiklerinde ister aralarında hüküm ver, ister onlardan yüz çevir. Eğer onlardan yüz çevirirsen sana hiçbir şekilde zarar veremezler. Ama aralarında hükmedersen, Adaletle hükmet. Allah, Adaletle hükmedenleri/Adaleti ayakta tutanları sever." Maide Suresi-41/42

Unutmamalıyız ki iyi bir Müslüman olarak sosyal hayatta örnek davranışlar sergilemek hiç kuşkusuz pek çok kalbi de Allah'a yaklaştıracaktır.

ŞEYTAN DEVAMLI İŞ BAŞINDA

"Derken, şeytan ona şöyle diyerek vesvese verdi: "Ey Âdem! Sana, sonsuzluk ağacıyla eskimez-çökmez mülk ve saltanatı göstereyim mi?" Taha 120.

Ayette şeytanın Hz Adem'i nasıl kandırdığı anlatılıyor. Kuran'dan öğrendiğimiz kadarı ile Hz. Adem, eşi ile cennette rahat bir hayat sürmekte, geçim ve yaşam sıkıntısı çekmeden yaşamaktadırlar. Fakat şeytan onları sonsuz hayat, mülk ve saltanat ile kandırmış ve cennetten kovulmalarını sağlamıştır.

Hz. Adem ve eşinin cennetten kovulmasını sağlayan şeyi açgözlülük ve hırs duyguları olarak özetleyebiliriz. Zira cennette hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yaşayan Hz. Adem daha fazla mülk ve saltanat umudu ile Allah'ın "düşman" olarak tanımladığı şeytana uymuş ve doğru yoldan sapmıştır. Aslında bu kıssadan hepimizin pay çıkartması gerekmektedir.
Daha fazla mülk ve kudret arzusu neredeyse tüm insanların içinde olan hislerdir. Zaten tam da bu yüzden gece gündüz çalışmakta, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamakta, hiç durmadan bir yukarıdaki hedef için çabalamaktayız.

Bu manada, yaptığımızın Hz. Adem'in hatasından fazla farkı olduğunu söyleyemeyiz.

Kuran'ı okuyan herkes, şeytanın insanların düşmanı olduğunu ve şeytanın yolunun izlenmemesi gereken yol olduğunu bilir. Bilir de ne olur? Bu hayatımızı ne kadar değiştiriyor? Buna dürüstçe cevap verince; cevabın maalesef pek de fazla
değiştirmediğimiz yönünde olduğunu görmekteyiz. Zira, birçoğumuz haftada 6 gün 8 saatten çalışmakta, eve yorgun argın gitmekte ve sabah uyanınca aynı senaryoya devam etmekte, fakat dinin gerekleri için ciddi bir efor sarf etmemekte. Tüm bunları niye yapıyoruz? Tam da yukarıdaki ayette olduğu gibi daha fazla mülk, toplumda daha iyi bir statü için değil mi? Şeytan hepimizi aynı Hz. Adem'i kandırdığı gibi kandırmaya devam etmekte ve biz de Hz. Adem gibi aynı oyuna her gün bir kez daha düşmekteyiz. Oysa Allah bizi "Onların bazılarına sınamak için verdiğimiz dünya hayatının süslerine gözünü dikme. Rabbinin senin için hazırladığı nimetler daha iyidir ve süreklidir."

Her Şeyin Doğrusunu Yanlız ALLAH bilir!

25 Ekim 2013YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.