Osmanlıya evet, Osmanlıcılığa hayır!

Osmanlıya evet, Osmanlıcılığa hayır! DİN
0,0
27.09.2015 20:39:43
A+ A-

Hangimiz, veya öyle demeyelim de toplumumuzun yüzde kaçı gece yıldızlara veya gündüz kafamızı yukarıya doğru çevirip gökyüzündeki bulutlara bakarak yeryüzünde yani dünya ülkelerinde olan bitenleri merak ediyoruz?

Toplum nufüsünün ne kadarı kendini gökyüzünde uçan uçağın veya daha yükseklerden uçabilen aracın içinde hissederek dünya üzerindeki insan tabiat kültür inanç farklılıklarını objektif olarak algılayarak değerlendirmeye çalışıyor?

Ülkeler arasındaki sınırlar mesela..

Gökyüzünden aşağıya doğru bakıldığında sınırların ne kadar anlamsız olduğunu algılayabilecek yüzde kaç insan var acaba?

Yoksa yaşamak sadece ay yıldızlı bayrağı sahiplenmekten ibaret mi dir?

*

Keşke..

Keşke ay yıldızlı bayrak iyi anlatılabilmiş olarak belleklerimize kazınabilmış olsa toplumun değer yargıları ve toplumun dünyaya bakış açısı daha farklı olabilirdi diye düşünüyorum.

Bi Osmanlı kültürü var..

Bi de Osmanlıcılık kültürü..

*

Bayraktaki beşli yıldızın gerçek Osmanlı kültürünün simgeleri olduğunu öğrencilere aktarılabilmiş olsaydı ülke çok farklı yerlerde olurdu diye düşünüyorum. Zira Osmanlı kültüründe sanat da vardı Edebiyat da Matematik de Uzay bilimi de hatta batı kültürü ile özdeşleşebilecek ortak özellikler de.

Hiç biri öne çıkarılmadan Osmanlının sadece kahramanlıkları okutuldu okullarda. Barbarlıkları da bilinir Osmanlının ama o dönemlerdeki dünya konjönktürü farklı yörüngelerdeydi.

Osmanlı'dan daha barbar olan batı, bugün Ronesans sayesinde ileri toplum haline gelmiştir.

*

Beşli yıldızın içinde Ronesans da mevcuttur! Zira Cumhuriyetin ilanı sonrasında okuma yazma oranı maalesef yüzde üçlerde beşlerde seyrediyordu.

Elbette ki Ronesans iyi algılayabilecek toplum olsaydı sanatın gücü ile çok şeyler yapılabilirdi.

Savaşları durdurabilecek olan sadece "sanat" olduğuna inanan biri olarak Osmanlı kültürünü ve Osmanlı sanatını iyi anlatabilecek eğitim kanalları açılabilirse geç kalmış sayılmayız toplum olarak.

*

Yönlendirecek iyi bir politika ile kısa sürede Ronesans gerçekleştirilebilir, Osmanlı sanat ve kültürü ile Atatürk ilkeleri ışığı altında yepyeni bir toplum oluşturulabilir.

Ama öncelikle siyasilerin Osmanlıcılık kültürünü terk etmesi gerekir.

Osmanlıcılıkta asarım-keserim vardı, haydı zorbalığa, haydı asmaya kesmeye!

Yok böyle bir şey efendim!

Osmanlı kültüründe kibar olmak vardı, hanımefendi vardı.

Hatta Osmanlı döneminde Musevisi Rumu Müslümanı Hristiyanı ve bir çok etnik grupları içiçe barındırmak vardı barındırmak!

Sevilen Türk müzikleri Rumcaya Yunancaya ne bileyim İtalyancaya çevrilip o dönemin sanatçıları tarafından yorumlanıyordu. Veya tersi, Rumcadan Yunancadan Türkçeye..

Gidin Çanakkaleye, Rum Çerkez Laz Kürt Musevi Hristiyan mezarları görürsünüz!

*

O halde gökyüzünde kendinizi hayal ederek aşağıya doğru bakmaya çalışınız ve önce dünyaya sonra ülke sınırlarına daha sonra al bayraklı beşli yıldıza bakınız, orada Lazı Kürdü Çerkezi Rumu Museviyi Hristiyanı göreceksiniz!

*

Osmanlı ve Osmanlıcılık konusunu topluma en doğru şekilde aktarılabilmesi için medyanın da desteğine ihtiyaç vardır.

Bu konuda Şirin Payzin ve Pelin Batu gibi program sunucularına büyük görevler düştüğüne inanıyorum. Özellikle Tarih bilimci Edebiyatçı aynı zamanda Akademisyen olan Pelin Batu bu çok önemli konu için kollarını bir an önce sıvamalıdır temennisinde bulunuyorum.

*

Unutmayalım, toplum olarak bu denli kirlenmişliğin ana kaynağı Osmanlıcılıktan ileri gelmektedir!YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.