Oz Büyücüsü ve Korkunun Dinlerdeki Rolü

Oz Büyücüsü ve Korkunun Dinlerdeki Rolü DİN
3,0
22.12.2012 14:53:39
A+ A-

Dinin olduğu yerde korkular da uzak değildir.

Dinler hem korkular yaratarak hem de kendilerinin oluşturduğu bu korkuları dindirmeyi ve hafifletmeyi vaat ederek insanları kendi ağlarına takarlar. 

Din korkulardan inşa edilmiştir: Kişinin kendi ölüm korkusundan..

Günün bitmesini ve eğlenceli oyunların sona ermesini istemeyen ama yatağa gitmesi gerektiği söylenen bir çocuğun; "ama hadi biraz daha oynayalım" diyerek uykuyu geciktirmeye çalışması hem insani ve anlaşılır bir durum hem de gerçekten çok acınasıdır. 

Uykuya gitmek istemeyen çocuklar gibi insanlar da kaçınılmaz son noktayı önlemek için cehennem, araf ya da hades ne olursa olsun, bütün adaletsizliklere üzerilerine almaya maalesef hazırdır. Ne olursa olsun, son bir son olmamalı ve bir şekilde uzayıp gitmeli.

İşte tam bu noktada din oltayı atmaktadır. Kendilerini kaçınılmaz ölümün çaresizliği içinde bulunanlar için bize cennette 72 bakire veya bir ömür boyu kaynağı tükenmeyen bira kutuları vaat edilmektedir. 

Hiçlikten ve yok olmaktan duyduğumuz korku insanları uysal yapmak için dinleri mükemmel bir enstrüman haline getirmektedir. Güzel ve dini bir pelerinle süslenmiş olarak, hatta en saçma önerileri bile bu insanlardan talep edebilirsiniz.

Eğer bir banka bize fantastik bir şekilde milyonlarca kar getirisi olan bir teklif yapsa ve bu iş için ilk önce onlardan kredi alarak yatırım yapmamız gerektiğini söylese ama aynı zamanda ödemenin ölürsek geride kalan ailemize de ödenmeyeceğini sadece sadece bize ödeneceğini, üstelik bu dünyada da değil sadece ve sadece ölümden sonra öbür dünyada bize ödeneceğini söyleseydi muhtemelen bu bankaya "Allah belanızı versin" veya "yüzünüzü şeytan görsün" derdik. 

Aynı kazancı cennette kurtuluş ile bize vaat eden bir Tanrı adamına ise (hangi Tanrının adamı olursa olsun) nedense "yüzünü şeytan görsün, Allah belanı versin" demeyi akıl edemiyoruz. 

Kendi çıkarını Allah'ın isteği diye insanlara satmaya çalışmak tüm dinlerin özüdür. 

Oz Büyücüsü gibi kendini büyük bir perdenin arkasına saklamak her zaman daha iyidir. "Bu cadıyı Allah emrettiği için yakıyorum" demek "bu cadının mal ve mülkünü ele geçirmek ve iyileşmek için o cadıya giden ve büyü için para ödeyen hastaların bana gelip bana para ödemesini istediğim için bu cadıyı öldürüyorum" demekten çok daha kutsal ve yüce duyulduğu için bunun böyle söylenmesi de kimsenin garibine kaçmıyor. 

Bu dünyada insanlar ne kadar fakir ve sefil bir hayata sahipse ahirette vaat edilen kar ve kazançlar için de o kadar çok açgözlü olurlar. Ve ahiret beklentisiyle bu dünyada daha aptalca şeylere inanmaya ve yapmaya meyilli olurlar. 

Dini bu kadar tehlikeli bir şey yapan da budur.

Yoksulluk ne kadar büyükse insanlar da o kadar uysallaştırılabilir. Sadece karnı aç bir mümin iyi bir mümindir. Tok olanlar zor manipüle edilebilir ve inanç onlara tesir etmez. 

Din parasız olmaz. Dinler insanlara kazancı öbür dünyada olacak krediler vermeyi çok sever. 

Çünkü tüm dinlerin ilkesi: "benim sana yaptığım yatırımdan daha fazlasını sen bana ödeyeceksin" ilkesidir.YORUMLAR

KENDİNİ KANDIRMA DEVEKUŞU GİBİ -

Devekuşu hikaysini bilirsiniz.Avcıyı görünce kafasını kuma sokar ve kendisi avcıyı görmediği için avcınında kendisini görmediğini sanır. her nefis ölümü tadacaktır. ister ölümü bilip hazırlık yapın ister onu düşünmeyerek kafanızı kuma sokun. 2 olasılık var ölümden sonra hayat vardır veya ölümden sonra hayat yoktur. 2. ihtimale yani ölümden sonra hayatın olmadığına inanalar hayat ve akıl onlar için cehennemden daha beter bir azap ve işkence olmaktan öteye geçemez. ölümden sonra hayatın olduğunu bilip ve ona göre hazırlık yapanlar için ise hayat cennetin bir bekleme salonu olarak algılanacağı için son derece saadet içerisinde geçer. tabi mevzuya sadece insanların korku psikoloji üzerinden girip basit bir mantık demagojisi yaparak yapılan bu yazı ölümden sonra hayatın olmadığını ispat edemediği gibi ölümden sonra hayatın olduğu bu gün RİSALEİ NUR eserleriyle güneş gibi ortada olan birşeydir. insan olan ölüm gibi önemli bir olguya karşılık ölümden sonra hayatın olduğunu kanıtlayan bu delilleri öğrenip anlamaya çalışandır. yoksa dinin getirdiği hafif yükün altına girmemek için binler acı ve elem yükünün altına girmek insan için son derece talihsiz ve esef verici birşeydir. iki yol var seçim sizin vesselam...

4 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.