Peki tüm dünyadaki Müslümanları Hz. Mehdi mi kurtaracak?

Peki tüm dünyadaki Müslümanları Hz. Mehdi mi kurtaracak? DİN
0,0
22.01.2013 20:52:02
A+ A-

Bundan yaklaşık on yıl önce çalıştığım bir şirkette son derece zeki ve şuuru açık bir Alman bana dönüp "Müslümanların tek problemi birlik olmamaları ve başlarında biri olmaması" diye söylemişti. Gerçekten de o zaman da düşünmüştüm. Hıristiyanların Papa'sı var, Musevilerin Sanhedrin meclisi var, ama Müslümanlara baktığınızda hepsi paramparça. Şii, Sunni, Caferi, Alevi diye bir sürü mezheplere ayrılmışlar, kimse kimseyi samimi görmüyor, herkes birbirine düşman olmuş. Birbirlerini kırıp geçiriyorlar. Herkes kendi cemaatine göre dinde uygulamalar koymuş, sıkı sıkıya onları uyguluyor. Müslümanlar değil birlik olmak, tam tersine o kadar düşman olmuşlar ki bütün bu milyonlarca insanı toplayıp bir araya getirecek bir kişi gerekiyor. 

Hadislere baktığımızda ahir zamanda Müslümanların iyice birbirine düşecekleri, yeryüzünde fitnelerin, karışıklıkların çıkacağını görüyoruz. Tüm dünyayı karışıklıkların sardığı bu zamanda hadisler insanların yavaş yavaş Hz. Mehdi'nin çevresinde toplanacaklarını şöyle bildiriyor: 

"Onun (Hz. Mehdi (a.s.)'ın) zamanı ulaştığında, ... İNSANLAR SON BAHARIN BULUT PARÇALARI GİBİ ONUN ETRAFINA TOPLANIR." (Nech-ül Belağa İlginç Sözler 1) 

"Peki Müslümanlar bu kadar paramparça olmuşken nasıl birleşecekler" sorusuna da hadiste şöyle cevap veriliyor: 

Resulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor: "HER ZAMANDA ÜMMETİM İÇİN EHL-İ BEYT'İMDEN BİR ADİL VARDIR. ONLAR, SAPITANLARIN TAHRİFLERİNİ, BATIL EHLİNİN BATILINI, CAHİLLERİN YORUMUNU BU DİNDEN UZAKLAŞTIRIRLAR, duyun ki doğrusu sizin imamlarınız sizi Allah'a götüren elçilerdir, öyleyse iyi bakın ki sizin elçileriniz kimlerdir. (Savaik'ul Muhrika, İbn-i Hacer, s. 148, Muhammediyye mat. Ve s. 90) 

Hadiste bildirildiği gibi, Hz. Mehdi'nin tüm bidatleri kaldıracağını, dini yobazların çarpık mantıklarından temizleyip tamamen aslına ve Kuran'a döndüreceğini görüyoruz. Tabii ki bu kadar yobazın içinde Hz. Mehdi'nin işi oldukça çetin olacak, çünkü yobazlar onu Kuran'a uymamakla suçlayacaklar. Ama o yılmayacak ve tüm Müslümanları birleştirip sevgiyle ve merhametle İslam'ı yayacak. Hz. Mehdi bu dönemde çok konuşuluyor, kimi bu yüzyılda gelecek diyor, kimi de bu gerçeği kabul etmek istemiyor. En doğru bilgiler sahih hadislerde olduğu için araştırıp öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım.YORUMLAR

Anlatmak Kolay Değil. -

İbrahimi ismiyle yazan arkadaşım, sanırım beni eleştirmeğe çalışmışsın.Yazım iyi anlaşımamış sanırım.Maddelerle ve kısaca sıralayayım, belki o zaman anlaşılır. 1-Peygamberler Allah Kelamını vahiy yoluyla alırlar ve harfine bile karışmadan aynen aktarırlar.(Kuran Ayetleri) 2-Peygamberimiz tabi ki gelen ayetler konusunda açıklamalarda bulunmuş, bu ayetlerin ışığında çevresindeki insanlara tavsiyelerde bulunmuştur.(Gerçek hadisler) 3-Peygamberimiz,hadis olarak adlandırdığımız sözleri için şunu demiştir:''Bunları yazmayın, kayda geçirmeyin. Vahiyle karıştıranlar olabilir. 4-Peygamberimizin derinliğine sahip olmayan yakınları tarafından-tabi ki saygı/ sevgi adına-bazı hadisler kayda geçirilmiş.( Gerçek Hadisler) Diyanet profesörlerinin çoğu, bu hadislerin çok az sayıda olduğunda hemfikirdir. 5-Hz. Ali'den sonra, halifeliği ele geçiren Emeviler, daha sonra da Abbasiler zamanında bir sürü hadis uyduruldu.Bu hadisler zamanın halifelerinin istedikleri yönetimi rahatça sergileyebilmeleri, rakiplerini rahatça ekarte edebilmeleri, toplumu baskı altına alablmeleri amacıyla, devrin yalakaları tarafından uydurulmaktaydı.''Hadis''adı altında uydurulan sözlerin yüzbinleri bulduğunu gene değerli/ aydın din adamları söylemektedir. 6-Bir harfi bile değişmemiş, değişmeyecek Kuran'ı Kerim varken, kolayca anlaşılıyorken,neredeyse % 90'ı uydurma olan sözlerin arkasına takılmak Allah'ın, Peygamberin ve aklın istediği iş değildir.

0 1
HERKESİN AKLI KENDİSİNE... deli - kanlı.. -

Peygamberler, Vahiyle gelen haberleri mevcudatla birlikte yorumlayıp insanlara sunan kişilerdir. Kendi kafalarına göre değil, Kainatın sahibi ve yaratıcısına göre konuşurlar. En ufak bir zorlama göremezsiniz onlarda... Vaziferi karşılığında en ufak bir ücret istemezler. Kendileri ve arkadaşları zulme uğramışlardır düşüncelerinden dolayı.Ben kimim? Kim beni bu dünyaya gönderdi? Nereye doğru gidiyorum? Bu dünyada asıl vazifem nedir? sorularına ikna edici cevap aramak ihtiyacınız varsa, Peygamberi ve onun günümüzdeki öğrencilerinin yazdığı kitapları takip etmemiz gerekir, diye düşünüyorum. Çok tv. izleyerek aklımızı başkasının cebine koymakla, ahkam kesmekle olmuyor bu işler.. Hele hele ezbere ahkam keserek hiiiiç olmaz...''İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar'' diyor Peygamber. Önemli olan noktayı koymadan uyanmak.. Nokta ne zaman konur belli olmaz... En iyisi aynaya bakıp kendimizi, mevcudata bakıp Yaratıcıyı yeniden keşfetmek.Zor değil ama ciddi olmak, emek istiyor

1 1
Delikanlı Merhaba -

Bir yazınızda, dinimizi öğrenmek için çalıştığınızı yazmış, ben de bir-iki öneride bulunmuştum.Emekli öğretmen olduğum için olsa gerek; bildiklerimi gençlerle paylaşmayı adeta görev olarak kabul ediyorum.Uzatmadan,size son bir-iki cümle daha yazacağım.Takdir sizin.Dinimiz için sadece Kuran'ı klavuz edinin. O size yetecektir.Hadisler konusuna takılırsanız, doğruyu bulamazsınız.Çünkü,(dindarlar değil)dinciler bunu gizler ki hadis olarak söylenenlerin çok ama pek çoğu uydurmadır.Kaldı ki Peygamberimiz hadislerinin yazılmasını yasaklamıştır.Ama, Emeviler ve Abbasilerden başlayarak, dinimizi dünya çıkarları için kullanan kişiler uydurdukları hadislerle suyu bulandırıp,bulanık suda balık avlamışlardır.Dinimizi öğrenmenin en doğru yolu olarak yorumsuz Kuran meallerini ve Sayın Yaşar Nuri Öztürk'ün kitaplarını okumanızı öneriyor, sevgi ve selamlarımı iletiyorum..

1 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.