Peygamberimiz Hz. Mehdi’nin talebelerinden “kardeşlerim” diye bahsediyor…

Peygamberimiz Hz. Mehdi’nin talebelerinden “kardeşlerim” diye bahsediyor… DİN
0,0
20.08.2014 20:00:10
A+ A-

 

Ahir zamanda zuhur etmeyi bekleyen Hz. Mehdi ve onun çevresinde kendisine inanan, ona güvenip, malıyla ve canıyla, ihlâsla ve sadakatle onu destekleyen tam 313 talebesi. Kimse inanmazken ona inandılar, kimse güvenmezken ona güvendiler. Dünyaya yönelik tüm hırslarını, isteklerini, tutkularını bırakıp Hz. Mehdi'nin peşinden gittiler. Hayatlarını Allah yoluna, İslam yoluna adadılar. Hayatlarının her anında tebliğ yapıp İslam'ı tüm dünyaya yaydılar. Şeytan onları kandıramadı, dosdoğru yollarının üzerine oturamadı, onların aklını dünya hayatıyla, malla, mülkle çelemedi. Böylesine zorlu bir dönemde tüm hayatlarını Allah yoluna adadıklarından onlar yaratılmışların en hayırlılarıydı.

Onlar Allah aşkıyla büyük bir sevgiyle Hz. Mehdi'nin çevresinde toplandılar. Bakın bu 313 ihlâslı talebe için peygamberimiz neler söylüyor:

Basair-ud Daracaat: İbni Maruf'tan, Hamad bin İsa'dan, Ebul Carud'dan, Ebu Basir'dan, Ebu Cafer İmam Sadık (a.s.)'dan şöyle nakletmiştir:

"Bir gün Allah'ın Resulu sahabilerinin yanında iki kez şöyle söyledi: "Allah'ım bana kardeşlerimi göster." Çevresinde olan sahabiler ona sordu: "Biz senin kardeşlerin değil miyiz ey Allah'ın Resulü? O şöyle cevapladı: "Hayır, siz hepiniz benim sahabilerimsiniz. Kardeşlerim ahir zamanda geleceklerdir. Onlar beni görmeden bana inanacaklarAllah bana onların babalarının isimlerini analarının rahminden çıkmadan önce bildirmiştir. Onların her biri için imanlarını korumak gecenin karanlığında dikenlerin üzerinde yürümekten veya ellerinde kor tutmaktan daha zor olacaktıronlar karanlıkta kandil olacaklar, Yüce Allah onları bozgunculuktan ve kötülükten kurtaracak."1

Hz. Mehdi ve talebelerinin imanı müthiş, eminliği büyük olacaktır:

İkmaluddin: Muhammed bin Ali bin Şah'tan, Ahmed bin Hasan'dan, Ahmed bin Halid Halidi'den, Muhammed bin Ahmed bin Salih Tamimi Muhammed bin Hatim Kattan'dan, Hammad bin Amr'dan, İmam Cafer Sadık (a.s.)'dan, Allah'ın Resulü (sav)'in Müminlerin Emiri Ali (ra)'a şöyle söylediği nakledilmiştir:

"Ey Ali, bilmelisin ki zamanın sonunda (ahir zamanda) olanların (Mehdi talebelerinin) imanı müthiş ve eminliği büyük olacak. Onların arasında peygamber olmayacak fakat bunun yerine beyaz üzerindeki siyaha (yazılara/kitaplara) inanacaklar." 2

Kaynaklar:

http://hzmehdias.blogspot.com/

1.      (Beklenen Mehdi, Allame Muhammed Bakır el-Meclisi, Biharul Envar, Cilt 13 (Eski Baskı)/ Cilt 51-52-53 (Yeni Baskı))

2.      (Beklenen Mehdi, Allame Muhammed Bakır el-Meclisi, Biharul Envar, Cilt 13 (Eski Baskı)/ Cilt 51-52-53 (Yeni Baskı))

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/listeYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.