Peygamberimiz İstanbul hakkında neler söylüyor, biliyor musunuz?

Peygamberimiz İstanbul hakkında neler söylüyor, biliyor musunuz? DİN
0,0
19.07.2013 11:45:28
A+ A-

 

Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor: "İstanbul'u fetheden komutan ne güzel komutandır, İstanbul'u alan asker ne güzel askerdir." İstanbulu feth eden ve edecek olan kim peki? İlki askeri ordularla feth edecek olan büyük komutan Fatih Sultan Mehmet, diğeri ise manevi olarak feth edecek olan büyük komutan Hz. Mehdi’dir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u Hz. Mehdi feth edeceği için önce feth etmek istemiyor ama daha sonra Hz. Mehdi’nin manen feth edeceği söylenince ordularıyla girip İstanbul’u alıyor. Bakın peygamberimiz İstanbul için neler söylüyor:

Resulullah Efendimiz bir gün ashabına şöyle sordu; Allah ona salat ve selam eylesin:
SİZE BİR ŞEHİR ANLATACAĞIM. ONUN DURUMU ŞÖYLEDİR: BİR YANI DENİZE AÇILMIŞ, BİR YANI DA KARADA. ARANIZDA BÖYLE BİR KENTİ GÖREN, BİLEN, DUYAN VAR MI?”

Şöyle dediler:

Öyle bir yerin olduğunu duymuşuz. O YER, BAKIMLI BİR YER OLMALI. Şimdi yıkılıp gitti mi acaba!

Bunun üzerine şöyle buyurdu:

“... İshakoğulları ile yetmişbin kişi o kente gelecek; GELECEKLERİ BU KENT, KONSTANTİYE’DİR. O KENTİ, BU ORDU ALIR. ONU ALIRKEN; NE KILIÇ KULLANIRLAR, NE OK, NE DE BAŞKA BİR SİLAH… KENDİLERİNE KARŞI DURANLARI ZİKİRLE (YANİ: KELİME-İ TEVHİD OKUYARAK) YIKARLAR, PERİŞAN EDERLER. ŞÖYLE Kİ: HEP BİR AĞIZDAN TEKBİR GETİRİRLER; ÖNCE: LA İLAHE İLLALLAH DERLER, SONUNDA İSE: ALLAHÜ EKBER DERLER… BUNUN ÜZERİNE, O ŞEHRİN DENİZ YANI DÜŞMEYE BAŞLAR. AYNI TEHLİLİ (YANİ TEVHİD SÖZÜNÜ TEKRARLARLAR) VE TEKBİRİ BİR DAHA OKURLAR; KALAN YANI DA TAMAMEN DÜŞER. O SESİ DUYANLAR SAKIN Kİ : KIYAMET KOPUYOR. BU DURUMDA O KENT, NASIL DÜŞMESİN; NASIL YIKILMASIN. ÜÇÜNCÜ KERE YİNE YÜCE HAKK’I ANMAYA BAŞLARLAR; KENT TAMAMEN AÇILIR, İÇERİ GİRERLER.(Muhammediye Kitabı , Yazıcıoğlu Muhammed, s. 442-443)

Bu hadiste bahsedilen ve İstanbul’u teslim alan Hz. Mehdi’dir. Hz. Mehdi orduyla ve silahla değil, zikirle, Kuran’la İstanbul’u teslim alacak, insanların imanına vesile olacak ve insanlar büyük bir sevgiyle onun çevresinde toplanacaklardır.

"Onun (Hz. Mehdi (a.s.)’ın) zamanı ulaştığında, ... İNSANLAR SON BAHARIN BULUT PARÇALARI GİBİ ONUN ETRAFINA TOPLANIR." (Nech-ül Belağa İlginç Sözler 1)

Kaynak: http://hzmehdias.blogspot.com/

 

 

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.