Rabbimize nasıl teşekkür edebiliriz?

Rabbimize nasıl teşekkür edebiliriz? DİN
0,0
21.12.2015 18:27:41
A+ A-

Evimizin önünden bir tablacı geçiyor yada gittiğimiz   pazar yerinde tablacılara uğruyoruz. Tablacılarda her nevi meyve ve sebzeler yada aletler araç gereçler   rengarenk bir manzara teşkil edecek surette sergileniyorlar.

İhtiyacımız doğrultusunda tablacıdan meyveler, sebzeler  alıyoruz ve ücretini ödemekle birlikte "hayırlı işler" dilek ve temennisinde bulunuyoruz.

Peki bu tablacının yada tablacıların sattığı bu nimetlerin asıl sahibi olan Rabbimiz, bizlere sunduğu  bu nimetlere karşılık bizden beklediği nedir.

Evet. O nimetleri veren ve o nimetlerin asıl sahibi olan Rabbimizin o kıymettar nimetlere mallara bedel bizden istediği fiyat ise üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir.

O nimetlerden rızıklanırken, onları tadarken Başta "bismillah" dememiz zikirdir. Sonunda "Elhamdulillah" dememiz şükürdür ve ortasında yani tadarken bu nimetlerin, tek olan Rabbimizin hiçbir şeye muhtaç olmayan ama yarattığı her şeyin kendisine muhtaç olduğunu hatırlayarak o nimetlerin Rabbimizin kudretli bir mucizesi olduklarını ve rahmetinin göstergesi hediyeler olduğunu düşünmek ve idrak etmek de fikirdir, tefekkürdür.

Evet sevgili peygamberimiz de tefekkürün önemine dikkat çekiyor ve "Bâzen bir saat tefekkür, bir sene ibadet hükmüne geçer." diye bizleri tefekküre davet ediyor.

Bir çok  ayette Rabbimiz bizi yine nimetlerini tefekküre davet ediyor.

"Taneyi ve çekirdeği yaratan şüphesiz Allah'tır. Ölüden diriyi ve diriden ölüyü çıkarır.İşte Allah budur, nasıl yüz çevirirsiniz? Tan yerini ağartan, geceyi dinlenme zamanı, güneş ve ay'ı vakit ölçüsü kılandır.Bu, güçlü olanın, bilen'in nizamıdır." En'am, 95-96 

Yeri düzleyen, orada dağlar, nehirler var eden, her türlü üründen çift çift yetiştiren, gündüzü geceyle bürüyen de O'dur.Doğrusu bunlarda, düşünen kimseler için ibretler vardır. Râd, 3 

Evet, bir padişah kıymettar bir hediyesini bize gönderse ve biz hediyeyi getirene binler teşekkür edip o hediyenin asıl sahibini tanımamazlıktan gelsek, ne derece gaflet ve ahmaklık ise aynen bunun gibi bize hayatı bahşeden Rabbimizin nimetlerle bizi çepeçevre sardığını unutup düşünmeyip, sadece gözümüzle görünen yüzüyle bakıp hediyeleri getirenlere binler teşekkür edip onların minnetini çekmek ve Rabbimizi, hakiki nimet vereni unutmak bin derece daha ahmaklık olmaz mı.

Rabbimiz bizleri Allah namına veren, Allah namına alan, Allah namına başlayan, Allah namına işleyenlerden eylesin.Amin

Kaynak:

Bediüzzaman Said Nursi; Sözler;Birinci Söz

bulentbicer01@hotmail.comYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.