Rahman Suresi

Rahman Suresi DİN
0,0
04.03.2014 13:14:38
A+ A-

Kur'an - ı Kerim'i seviyorum. İnançlı bir insanım, bu doğru. Ancak, bu başka bir şey. Yemek sonrası kaymaklı bir kadayıf eşliğinde hoş sohbetler olur ya. Benimkisi de tıpkı böyle bir şey. Okurken olağanüstü bir lezzet alıyorum. Kalbim, zihnim, dilim tatlanıyor adeta. Kısaca, Kur'an - ı Kerim okumayı seviyorum. Ama bazı sureleri okumak çok daha hoşuma gidiyor. Bunlardan bir tanesi de Rahman Suresi. Şiirimsi bir akış var. Ahenkle dalıp gidiyorsunuz konu edilmekte olan yerlere. Huri kızlarından bahisle anlatılan bölümler çok daha sevimli geliyor, ne yalan söyleyeyim. Muhammed (a.s) bir şair değildi, kuşkusuz. Bir Hakk kelâmı bu kadar akıcı bir üslupla anlatılabilirdi ancak.

Rahman Suresi'ni okurken içimden şiir yazmak geliyor. Aşk şiirleri. Sevgilimle birlikte yemyeşil uçsuz bucaksız kırlarda, bin bir çeşit çiçeğin kokuları arasında, çağlayan ırmakların serinliğinde dolaşırken buluyorum kendimi. Hiçbir kısıtlama olmadan. Neşe içerisinde özgürce. Ve tekrar ve tekrar. Sonu olmayan zamansızlığın kucağında. Dalıp gidiyorum bir an. Sonra. Derin bir iç çekiş ile ah ah nerede? Diyorum, yine kendi kendime.

"""""

Rahman sözcüğü, merhamet anlamını taşımaktadır, kısaca. Cenabı Allah'ın Rahman isimi ise "İyilere ve kötülere" her bir ferde merhamet etmesi, ikramlarda bulunması, istisnasız, şeksiz şüphesiz her bir yarattığını bağışlaması ve onları harikulâde nimetler ile mükâfatlandırması demektir. Bu nitelik ve güzellik de kuşkusuz mutlak yaratıcının yüceliğinin bir kanıtıdır.

"Merhametim sonsuzdur" demiyor mu? 'Günahkârmış. Her tarafın günah olsa ne olur? Benim sonsuzluğum karşısında'. Söylenen budur aslında. Ama ben şöyle şöyle yapmıştım, hiç kimse bilmez bu gerçeği. Bir değil bin ömür çalışsam bağışlatamam kendimi. Sen kimsin? Günah da ne ola? Sonsuz bir âlemden ve sınırı olmayan bir merhametten bahsedilmektedir burada. Hâlen ama ben ama ben. Silkinip at üzerinden, bırak takılma kuruntularının bağına.

""""

Çok mu ümit var oldum? Bilemiyorum. Ve fakat okudukça Rahman Suresini böylesine büyülü bir atmosferde buluyorum kendimi. Kaymaklı kadayıfı fazla mı kaçırdım? Diye düşünmeden de edemiyorum, ne var ki. Ama ne yapayım? Birkaç dakikalığına da olsa bu lezzeti tatmak hoşuma gidiyor.

Her bir anı gam yüklü şu dünyada bu kadar da şımarayım ama değil mi?

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.