Ramazanda da kadının adı yok

Ramazanda da kadının adı yok DİN
5,0
29.06.2014 17:30:10
A+ A-

Ramazan ayında erkeğin gün doğumundan batımına kadar olan bir sürede ağzına yiyecek ve içecek bazında bir şey almaması yeterlidir, İslam’ın beş şartından biri olan oruç tutma görevini yerine getirmesi için.

Kadın da bu şartı yerine getirmek için bütün gün aç ve susuz kalır ama burada bitmez onun görevi. Tam da orada başlar asıl.Bu yüzden, tam da ramazanda, bir kez daha, hele de ramazanda, kadının hakkı ödenmez diyorum ben.

Erkek namazını diğer hemcinsleri ile birlikte kılmanın zevkini yaşar,  ayrıca cumasına gider,  tespihini gölgede bir yerde, keyfine göre, aheste aheste çeker, dualarını eder, yatar uyur, iftara kadar olan zamanını  öyle ya da böyle bir şekilde doldururken, tamam işe de gider, işin pratik yönünü organize etmek yine kadına düşer.

O, da çalışmıştır oysa büyük ihtimalle.

Çamaşır, bulaşık yıkamıştır eve geldiğinde ve geceden de uykusuzdur. Birkaç saatlik bir uyku ile sahura kalkmış, ayaklarının ucuna basa basa sipariş verilen yemekleri pişirdikten sonra evdeki diğer fertleri uyandırmıştır kesin. Sofra hazır olduktan sonra.

Uyandırmadan önce oğlunun, kızının saçlarını okşamış, kıyamamış, beş dakika daha yatırmıştır.

İftar derseniz yine aynı keza.

Kadının özene bezene hazırladığı sofranın başköşesine kurulur aile fertleri. Yer ve çekilirler.

Sahurda ne yenilecek, iftara kaç saat kaldı, kocanın canı ne çekti, bugün ne pişirsem stresi, çocuklara bayram elbisesi, evin dip bucak temizliği, bayram sabahı yapılacak ikramlar, kaynana, kayınbaba, komşu, akraba derken ramazanın tüm sorumluluğu kadınların sırtındadır yine.

Her zaman olduğu gibi, ramazanda da yoktur kadının adı.

 

Babamın elini öperdi annem bayram sabahlarında. O da, alnından öperdi onu. Evdeki hiyerarşiyi gayet güzel anlatan bu romantik an, benim gözümün önünden gitmeyen karelerden biridir.

Neden yemekteki etlerin en iyi tarafının babamın ve abimin tabağına gittiği sorusunun bir cevabıdır.

Eşit görmüyordu annem kendisine erkekleri. Öyle görmüştü.

Onlar ondan memnun olduğu sürece vardı annem ve her gün yeniden ispatlaması gerekiyordu bunu.

 

Kalbe giden yol, bir tek bizim Türk erkeklerinin midesinden geçiyor nedense. O yüzdendir ki, en son kadın oturur sofraya. Kadın pişirir, erkek yer.

Bir başka kadın oğluna bakma görevini kendisinden alsın diye evlendirilir bizde oğlanlar. Görev takdiminin kutlanması adına yapılır bir yerde düğünler. Bir açılış, bir teslim törenidir kesilen kurdeleler.

Erkekler için inanmak ta, oruç tutmak ta, bol keseden atmak da, kolay bu yüzden. Ramazanda da kural aynı: Cefası kadına, sevabı erkeğe: Ramazan gelmiş, hoş gelmiş..

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.